"בן חיים מסתכל על החרדים בעיני עגל"(הקלטה)

מוטקה בלוי במתקפה חריפה כנגד הפרשן לענייני חרדים של ערוץ 10: "במדינה מתוקנת תכנית כזו לא הייתה עולה לאוויר". האזינו {הסדרה והסערה}

הרוחות ברחוב ובתקשורת החרדית סוערות בעקבות סדרת הכתבות של העיתונאי אבישי בן חיים, סדרה המתיימרת להוכיח כאילו החברה החרדית חווה כעת התפרקות, יו"ר 'משמרת הקודש והחינוך' הרב מרדכי בלוי: "הוא מוכר שטויות במדינה מתוקנת תכנית כזו לא הייתה עולה לאוויר". בן חיים הגיב: "הנתונים נכונים, אפשר להתווכח על הפרשנות".

בראיון לרדיו 'גלי ישראל' תקף המחנך הרב מרדכי בלוי את התחקיר ואת יוצרו העיתונמאי אבישי בן חיים. "אני עוסק 40 שנה בחינוך אני אמון בציבור החרדי בין היתר על נושא המלחמה בטכנולוגיה, והנתונים שהוצגו בכתבה אינם נכונים. בן חיים לא חרדי הוא מסתכל על החרדים בעיניים של עגל הוא לא מבין את המגזר החרדי, הוא מוכר שטויות".

בלוי הוסיף: "הציבור החרדי מונה מיליון איש. יש מאה אלף שהיו במגזר החרדי שנמצאים היום בחוץ? לקראת שנת הלימודים הבאה אתה יודע כמה כיתות א' פותח הציבור החרדי?! בן חיים טועה טעות חמורה. לקחת משהו של שוליים ולהפוך אותו לתופעה רחבה? יש עשרות אלפי תלמידי ישיבות עשרות אלפי תלמידים חסידים עשרות אלפי תלמידים ספרדים בראשות חכם שלום כהן".

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

בלוי התייחס ל'יוצאים בשאלה' שהופיעו בחלקו הראשון של התחקיר והוצגו כמי שמקיימים את מנהגי היהדות בדרכם תוך חילול שבת מחפיר: "אז יש כמה אנשים תחת השפעות חומרים כאלה ואחרים חלקם בגלל התפרקות משפחתית, רובם בגלל תאוותנות ורצון לעבור את הקווים ולא אידיאולוגית".

בלוי הוסיף: "גדולי ישראל קראו להפגנה על הגיוס לפני כשנתיים כמעט מיליון איש התייצבו ומחו שלא ייקחו את האחים שלהם לצבא, להגיד שאין שלטון התורה? אני רוצה לראות חרדי אחד שאין לו מרן, במדינה מתוקנת תכנית כזאת לא הייתה עולה לאוויר. ראינו כמה אנשים מסוממים שרים שירי שבת באידיש בלבוש גוי, חלק מהאנשים הללו מוכרים שהיו בעייתים גם בהיותם חרדים".

אבישי בן חיים שנחשף לביקורת הרבה ביממה האחרונה הגיב לאתר 'הארץ': "הנתונים שהוצגו בכתבה נכונים והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאשרת אותם, אבל אפשר להתווכח על הפרשנות שלהם. בכתבה אנחנו מראים איך גם גדולי הרבנים והמחזירים בתשובה, דוגמת הרב אורי זוהר או הרב יוסי מזרחי, מצהירים על כך שהתהליך הזה מתרחש בפועל. נכון שאי אפשר לדעת בדיוק את הנתונים אבל אם אתה מסתובב בחברה החרדית כבר שנים אתה לא יכול להתעלם מהתופעה. גם אם זה לא אחד מעשר אלא אחד מ–15 זה עדיין המון. כולם יודעים שיש שם אחוזי נשירה מטורפים וזה נתון שקשה לחברה הזאת לעכל".

לטענת בן חיים מה שהרגיז את העיתונאים החרדים "היא העובדה שהצגתי את הצעירים שבאו בשאלה עם הרבה כבוד כלפיהם. הראיתי איך בעצם כיף להם לחיות את החיים. זו חבורה של צעירים שקצת נהפכה לסמל, לא מעט בעקבות השימוש שהיא עושה בפייסבוק. פתאום רואים סרטונים של קבלת שבת מעורבת, בנים ובנות, והם עוד מעשנים ושותים. העובדה הזאת, שהיה פה ייצוג מלטף ונעים ליהדות אינטלקטואלית, עצבנה הרבה חרדים". אמר בן חיים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. "בנים ובנות… ליהדות אינטלקטואלית"…
  בזה מסתכם כל העניין.
  פריקת עול, מר בן חיים, אינה מפרקת חברה, היא אולי התפרקות מחברה.
  היא איננה יכולה להיות מגמה או שינוי או בלה בלה בלה, היא בעיקר פריקת עול, ובקושי יש לה כוח להחזיק את עצמה.
  היהדות (לא זו ה'אינטלקטואלית' של הבנים-בנות) התמודדה עם פורקי עול מאז ומעולם, הם בעיקר מתחלפים, והיהדות לעולם נשארת.
  אולי כדאי שתשנה את שמה של הסדרה מ'התפרקות' ל'פורקי עול' – הבדל קטן אבל מדוייק מאד!

  יהודה |
  הגב