הסדר טיעון בפרשת המלמדים מת"א: "הם הביעו חרטה"

על פי הסדר הטיעון, המלמדים שהואשמו בהתעללות בילדים ירצו ארבעה חודשי מאסר עם אפשרות לריצוי בעבודות שירות

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר טיעון עם המלמדים בתלמוד התורה בתל אביב.  על פי הסדר הטיעון, המלמדים שהואשמו בהתעללות בילדים ירצו ארבעה חודשי מאסר עם אפשרות לריצוי בעבודות שירות.

״המורים הביעו חרטה״ נכתב בכתב האישום, מה שהביא להקלה בעונשם של המורים. עוד נכתב כי כולם מכירים בחשיבות של הסדרי טיעון כדי לאפשר אכיפה רחבה יותר של החוק מה שמרתיע לכשעצמו, מסבירים את עסקת הטיעון.

עוד הלקח בחשבון מצבם הכלכלי של משפחות המלמדים, חלף הזמן, שינוי המצב החינוכי במוסד בו לימדו, והיעדר רישומים פליליים קודמים. חמשת המלמדים נשלחו לעבודות שירות ונגזרו עליהם חודשי מאסר על תנאי כאמור.

כזכור לפני כשנה נחשפה פרשת התעללות בתלמוד התורה וששה מורים נעצרו בחשד לתקיפה חמורה כאשר עניינו של אחד מהם הופרד משאר המואשמים – מה שזירז את הליך משפטם של החמשה.

פרקליטות מחוז ת"א הגישה לפני כמה חודשים כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד 6 מורים בבית ספר "תלמוד תורה מחזיקי הדת דחסידי בעלזא" בתל אביב.

המורים הם: אברהם מרדכי רוזנפלד (49), ישראל חיים שפירא (65), חיים פישגרונד (69), משה הירש (39), מנחם אלברשטיין (62) ואברהם פנחס דייטש (53). כתב האישום כולל את העבירות הבאות, כל נאשם על פי המיוחס לו בכתב האישום: התעללות בקטין על ידי אחראי (ריבוי עבירות) ותקיפת קטין על ידי אחראי (ריבוי עבירות). בנוסף, כתב האישום מייחס לרוזנפלד מקרים רבים של מעשה סדום בקטין מתחת לגיל 16, מעשה מגונה, סחיטה באיומים ואיומים. העבירות בוצעו כלפי 22 מתלוננים שלמדו בכיתותיהם של הנאשמים לאורך השנים.

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עוה"ד שלי קוטין ולבנת מלמד, במועדים הרלוונטיים לכתב האישום, שימשו הנאשמים כמורים ומחנכים למספר רב של קטינים בגילאי 3 עד 10, בבית ספר תלמוד תורה "מחזיקי הדת" דחסידי בעלזא בתל אביב. במסגרת תפקידם בבית הספר, היו הנאשמים אחראים לצרכי מחייתם, בריאותם, חינוכם ושלומם של הקטינים. החל משנת 2000 ועד 2011 בערך, עת היו הקטינים בני 4-3 ולמדו בכיתת הגן, ועד שהיו בני 10 לערך, ולמדו בכיתה ו' בבית הספר, הפעילו הנאשמים על הקטינים, במספר רב של הזדמנויות ובאופן שיטתי, על בסיס יומיומי, אלימות פיזית ונפשית, שאופיינה באכזריות, השפלה והטלת אימה, תוך ניצול יחסי התלות והמרות בין הנאשמים לבין הקטינים. מהצטברותם של האירועים, התמשכותם, חומרתם ואופיים הרי שמעשיהם של הנאשמים עולים כדי התעללות גופנית ונפשית בקטינים.

בנוסף לכך, במהלך התקופה, עת היו הקטינים בני 7 בערך ולמדו בכיתה ג' בבית הספר, עשה בהם רוזנפלד מעשי סדום ומעשים מגונים שאופיינו באכזריות, השפלה והטלת אימה, תוך ניצול יחסי התלות והמרות בינו לבין הקטינים. מהצטברותם של האירועים, התמשכותם ואופיים הרי שמעשיו של רוזנפלד עולים כדי התעללות מינית.

בנוסף, רוזנפלד מואשם בסחיטה באיומים שהביאה לידי מעשה, התעללות בקטין על ידי אחראי (ריבוי עבירות) ותקיפת קטין ע"י אחראי הגורמת חבלה (ריבוי עבירות), כיוון שבמהלך השנים 2006-2016 בערך, הטיל אימתו על בני ביתו, והנהיג משטר של אימה ופחד, כלפי אשתו והילדים, באופן שיטתי ויום יומי. כמו כן תקף רוזנפלד את אחד מילדיו, בהיותו קטין, במשך שנים, עד שעזב את הבית.

רוזנפלד גם מואשם בהתעללות בבעלי חיים כיוון שבמהלך שנת 2006 או בסמוך לכך, התעלל בחתול שנכנס לכיתה לעיני כל הקטינים ששהו בה, בכך שהיכה אותו בחוזקה באמצעות מטריה או מקלות עץ. משניסה החתול לברוח מהכיתה, דחף אותו רוזנפלד מאדן החלון, שבקומה השלישית בבית הספר, וגרם למותו.

הפרקליטות מבקשת לעצור את רוזנפלד עד תום ההליכים ואת 5 הנאשמים הנוספים לשחרר בתנאים מגבילים עד תום ההליכים.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.