הסוד נחשף: ישראל תכננה להטיל אטום על סיני

העיתון "ניו יורק טיימס" חשף אתמול כי כבר במהלך השבוע יתפרסמו מסמכים מסווגים על התכנית של ישראל להטיל פצצת אטום על סיני

50 שנה אחרי  הסוד הכמוס נחשף:  ה"ניו יורק טיימס" חשף אתמול כי כבר השבוע יתפרסמו מסמכים מסווגים על התכנית של ישראל להטיל פצצת אטום על סיני ערב מלחמת ששת הימים.

"פרויקט המחקר להיסטוריה הבינלאומית של הפצת נשק גרעיני" במכון וודרו וילסון בוושינגטון צפוי להעלות לרשת אתר שיכלול מידע רב ומסמכים שטרם פורסמו – "האוסף של אבנר כהן", אחד מהחוקרים המובילים בעולם בתחום.

על פי הדיווח, ביוני 1967 "בכירים ישראלים הזדרזו להרכיב מתקן אטומי ופיתחו תכנית לפוצץ אותו על הר בסיני": לפי הכתבה,  ישראל תכננה לבצע את הצעד כאזהרה למצרים ולכוחות ערביים נוספים במידה וישראל היתה נכשלת במלחמה.

תכנית המגירה של יצאה אל הפועל כונתה  "מבצע יום הדין" על ידי יצחק יעקב (יצה), בכיר במערכת הביטחון לשעבר שחשב יחד עם עוד בכירים שפיצוץ גרעיני ירתיע גם את ירדן, סוריה ועירק. ההיסטוריה ידועה לכל, לבסוף ישראל ניצחה את המלחמה בתוך ששה ימים.

התכנית זכתה לשם  "שמשון" – בדיוק כמו  ששמשון הגיבור הפיל עמודים והרג את אויביו .שכן , בתכנית, הוא עצמו וצוותו היו ככל הנראה נהרגים בפעולה.

"זה הסוד האחרון של מלחמת 1967", אמר אבנר כהן, ששמע מפי יצחק יעקב את הסוד, "זה היה כל כך טבעי", אמר יעקב לכהן באחת מהשיחות המוקלטות. "יש לך אויב שרוצה לזרוק אותך לים. איך אתה מונע ממנו? מפחיד אותו עם מה שיש לך".

ב-2001 נעצר יעקב בטענה שפגע בביטחון המדינה כששוחח על הנושא עם רונן ברגמן מ'ידיעות אחרונות'.

"התקרבנו לשם מאוד – ראינו את ההר וראינו שיש מקום להתחבא בעמק סמוך", הוסיף. המרכז על שם הנשיא לשעבר וודרו וילסון נמצא תחת סכנת קיצוצים בתקציב של טראמפ, אך הפרויקט כבר הוכן מבעוד מועד.

"המטרה הייתה ליצור מצב חדש על הקרקע, מצב שיחייב את המעצמות להתערב ולעצור את המצרים שיגידו לעצמם 'לזה לא היינו מוכנים". לדבריו, המקום שנבחר לפיצוץ היה כ-18 קילומטרים מאבו עגילה, שם הוצב מתקן צבאי מצרי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.