הסוף להטרדות אלקטרוניות

כ-40 אלף תלונות בשנה. "חברות רבות כופות עלינו חיבוק דוב שחייבים לשים לו סוף"

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה: חוק הספאם יורחב כדי למנוע תופעה של הצעות המפתות צרכנים להתקשר כדי לקבל מידע או פרסומת
יוזם ההצעה ח"כ מקלב: מדובר בהטרדה קשה שפוגעת בציבור ובעיקר מאנשים מבוגרים וחולים, שמקבלים שיחות גם באמצע הלילה
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ אורי מקלב, וחברי כנסת נוספים, לתקן את חוק התקשורת כדי לסגור פרצות בחוק ולהרחיב את האיסור על שיגור דבר פרסומת. כיום החוק אוסר על שיגור פרסומות באמצעות פקס, מערכת חיוג אוטומטית, הודעה אלקטרונית או מסרונים בלי קבלת הסכמה מפורשת מראש, אולם ח"כ מקלב הסביר כי למרות זאת קיימת תופעה של משלוח מסרים חדשותיים או תכני רכילות עם פרטי מידע חלקיים, כדי לגרום לנמען לחייג למספר שהתקבל. כמו כן הוא מציין כי ישנה תופעה נוספת של חיוג באמצעות מערכת אוטומטית וניתוק לפני מענה, כדי לגרום לנמען לחזור למספר ממנו התקבלה השיחה ולקבל את דבר הפרסומת. לכן הוא הציע לתקן את החוק ולהגדיר גם את ההודעות האלו כדואר זבל האסור במשלוח.
ח"כ מקלב הוסיף כי "כיום מפרסמים רבים משתמשים במערכות ממוחשבות שמתקשרות לאלפי מנויים ללא הרף ומציעות את מרכולתם. תופעה נוספת שהתפשטה היא הצעות להתקשר למספר כזה או אחר כדי לקבל מסר חדשותי, רכילותי או מכירתי ושיטה נוספת היא צנתוקים. מדובר בהטרדה קשה בעיקר של מבוגרים וחולים שמקבלים שיחות גם בשעות לא שגרתיות באמצע הלילה". נציגת משרד התקשורת, עו"ד בת שבע נחמיה, אמרה כי הצינתוקים אסורים כבר כיום וכי הצעת החוק מוסיפה את האיסור רק על מנת לחדד ולהבהיר שחיוג באמצעות מערכת אוטומטית הוא אסור, גם אם החיוג הופסק בטרם נענתה השיחה ובחיוג למספר ממנו בוצעה השיחה מושמע לנמען דבר פרסומת.
נציג עמותת אל ספאם, דור שוורץ, אמר כי צריך לטפל גם במסרונים שמציעים להיכנס לקישור לאתר אינטרנט מסוים כדי לקבל מידע, הוא הוסיף כי זו בעיה נפוצה יותר מאשר צינתוקים. הוא אף אמר כי באשר לצנתוקים מקבלי המסר יתקשו מאוד להוכיח שאכן בוצע צינתוק. ח"כ יעקב אשר, שמילא את מקומו של היו"ר, אמר כי הוועדה תבחן את הטיפול במסרונים הללו במסגרת הכנת ההצעה לקריאה השנייה והשלישית. מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיד, ציין כי המועצה מקבלת מדי שנה כ-40 אלף תלונות ואלפי תלונות מתוכן הן על הטרדות למיניהן. "חברות רבות כופות עלינו חיבוק דוב שחייבים לשים לו סוף", אמר.
מנכ"ל חברת טלאול, רמי ערוסי, אמר כי יש גופים מסוימים כמו רשויות מקומיות, תאגידי מים וקופות חולים ששולחות הודעות קצרות בנושאים חשובים, כמו ניתוק מים ועוד, ורוצות לתת לאזרח מספר טלפון לקבלת פרטים נוספים. ח"כ אשר אמר כי ההצעה כבר כעת כוללת החרגה של מוסדות המדינה וגופים ציבוריים ובכלל זה הרשויות המקומיות. הוא הציע כי במסגרת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית תיבחן החרגה גם של קופות החולים, תאגידי המים ועוד.
כאמור, הוועדה אישרה את ההצעה לקריאה ראשונה בתמיכת היו"ר אשר וח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, וקבעה כי האיסור על שיגור פרסומות יורחב גם במקרים בהם מערכת חיוג אוטומטי שולחת לנמען הודעות המציעות לו להתקשר למספר טלפון מסוים כדי לקבל מסר, למעט מסר של המדינה ומוסדותיה, ארגוני הצלה, המשטרה, המוסד לביטוח לאומי וגופים ציבוריים אחרים. כמו כן אושר הסעיף המבהיר כי גם צנתוק שנועד לגרום לנמען לחזור למספר ולקבל דבר פרסומת הוא אסור

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.