הסוף לסכסוך? בנוכחות ח"כים חרדיים הושקה השדולה המרכזית לפתרון הסכסוך הערבי-ישראלי

פריצת דרך מימין? למעלה מ-500 איש השתתפו ביום שני בהשקת השדולה לפתרון הסכסוך הערבי-ישראלי בכנסת, בראשות עשרות חברי כנסת ואישי ציבור, ביניהם: חברי הכנסת פואד בן אליעזר (העבודה), נחמן שי (העבודה), דב ליפמן (יש עתיד), יצחק כהן (ש"ס), אבי ורצמן (הבית היהודי) וזאב אלקין מסיעת הליכוד.

השדולה הוקמה ע"י חבר הכנסת חיליק בר מסיעת העבודה, בשיתוף עם התנועות 'קול אחד' ו'ישראל יוזמת'. חה"כ בר אמר בפתיחת השדולה כי "התעלמות מיוזמת השלום הערבית היא לא אופציה." וביקר את ממשלת ישראל על כך שלא נענתה לפנייה מצד הליגה הערבית. "כל מדינות ערב וכל המדינות המוסלמיות תומכות ביוזמה הזו ואנחנו שותקים כבר יותר מעשור", אמר.

בין חברי הכנסת שנכחו בהשקה בלטו גם מנהיגים מהימין שבאו לתמוך ביוזמה. סגן שר החינוך ח"כ אבי ורצמן מסיעת הבית היהודי תמך ביוזמה, אך בד בבד הדגיש כי "כולנו שוחרי שלום, אך ארץ ישראל ככלל וירושלים בפרט אינה קניין פרטי ולא ניתן לוותר עליה" – עניין שזכה להכרה גם מהשאר. סגן שר החינוך חתם את דבריו בכך כי "התנאי הראשון לשלום הוא הכרה ערבית בכך שעם ישראל שב לארצו ולמולדתו".

סגן שר החוץ חה"כ זאב אלקין מסיעת הליכוד טען כי האמירה של שר החוץ הקטארי בעת ביקורו בארצות-הברית לגבי חילופי שטחים במסגרת הסכם שלום הינה "אמירה חשובה", כדבריו. "איני רוצה לזלזל בה, ייתכן והיא אף תמלא תפקיד בחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים". הוא שלל את הטענה על פיה אמירה זו הניבה יוזמת שלום ערבית חדשה והסביר כי שר החוץ המצרי קבע שכל שינוי ביוזמת השלום הערבית מחייב החלטה במפגש פסגה של הליגה הערבית אך מפגש כזה לא התקיים.

אחר דבריו של אלקין, סיפר חה"כ יצחק כהן, מבכירי סיעת ש"ס, כי כתב לראה"מ נתניהו מכתב בו קרא לו שלא לדחות את יוזמת השלום הערבית ולהפוך כל אבן כדי לבדוק את היתכנותה. חה"כ כהן הוסיף כי יש סיכונים בעשיית שלום אך ליוזמת השלום הערבית יש גם יתרונות משמעותיים, כגון הכרה בישראל, הגעה לקץ הסכסוך ושמירה על התנחלויות באמצעות חילופי שטחים. הוא הוסיף כי "מקור הסכסוך הוא אי ההסכמה של הקולקטיב הערבי לקבל מדינה יהודית ודמוקרטית. לכן הסכסוך לא ניתן לסיום רק מול הפלסטינים. צריך לעשות זאת, סלחו לי, מעל ראשם של הפלסטינים" אמר והבהיר את עמדתו כי יש לשמור על ירושלים מאוחדת בריבונות ישראל.

את האירוע חתם הדובר הראשי, הלורד ג'ון אלדרדייס, אשר מילא תפקיד מרכזי בהשגת הסכם השלום בצפון אירלנד, ואמר: "ללא אמון אי אפשר להתקדם, אך איך אפשר לסמוך על האויב? האמון לא צריך לבוא לפני שלום או במהלך תהליך השלום, הוא התוצר של השלום. האלימות והמאבק הצבאי אינם פתרון."

מנכ"ל 'קול אחד', טל האריס, מסביר בשיחה עם כתב 'קוקר' כי "התנועה היא התארגנות עממית-בינלאומית הפועלת להעצמת קולו של הרוב המתון בישראל וברשות הפלסטינית, על מנת להניע מנהיגים לפעול למען סיום הסכסוך." בתנועה חברים אזרחים מכל רחבי הארץ וכמו כן מנהיגים חברתיים, פעילים אזרחיים וסגל רחב של מומחים ומנהיגים רוחניים התומכים בערכי התנועה ובמטרותיה.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.