הסוף לסלמונלה ? מערכת חדישה לניטור סלמונלה בביצים לפני שיווקן

סטטיסטית ביצה אחת מתוך 1000 ביצים תהיה נגועה בחיידק סלמונלה אנטריטידיס{בריאות}

מערכת ניטור מיוחדת תתחיל לפעול החל מאפריל , באמצעותה יתאפשר גילוי מוקדם של הסלמונלה עוד לפני שיווק הביצים .זאת ניתן היה להבין ממסמך מיוחד שהופץ בקרב מגדלי הביצים ע"י המועצה לענף הלול .
במסמך שהופץ למגדלי הביצים נכתב: ".אתם בוודאי קוראים את הביקורת התקשורתית על העדר תכנית ניטור שיטתית… לנוכח הניסיון שנצבר, במועצה החליטו להתחיל בבדיקות הניטור בהקדם האפשרי כדי להסיר כל עננה מעל מטילות ביצי המאכל, והיה ותימצא להקה נגועה היא תשחט מיידית כדי למנוע הפצת ביצים נגועות לציבור".

כעת המערכת בשלב ההרצה, וצפויה להיכנס לפעילות מלאה מיד אחרי חג הפסח. ניטור הביצים יהיה לפי התקן המקובל בארצות האיחוד האירופי, לפיו נעשית בכל להקה בדיקה לניטור הלשלשת בכל 15 שבועות. הבדיקות נדגמות ומובאות ע"י המגדלים, כאשר אחת לשנה מתבצעת בדיקה ע"י השירות הווטרינרי.

על חיידק הסלמונלה :
חיידק הסלמונלה הוא הגורם למחלת הסלמונלוזיס בבני אדם ובעלי חיים, כאשר הסימן הקליני העיקרי הוא דלקת בדרכי העיכול (Gastroenteritis). חיידק הסלמונלה כמו ה- Shigella וה- Campylobacter, שייך למשפחת ה-
Enterobacteriaceae. קיימים יותר מ- 2300 סרוטיפים של החיידק. מכל הסרוטיפים הידועים, רק כ- 10% הינם פתוגנים ויכולים לגרום להתפתחות המחלה בבני אדם.

החיידק רגיש לטמפרטורות גבוהות וטיפול מזון בחום משמיד את החיידקים ; אולם קיים סוג של סלמונלה W775 senftenberg S. העמיד פי 10-20 לחום ולפעמים ניתן למצוא אותו בחלב שעבר פסטור. הקפאה או צינון אינם משמידים את החיידק ואפשר למצוא גם בטמפרטורה של 10 מעלות התפתחות איטית של החיידק.
הסימנים הקליניים של המחלה: שלשולים, כאבי בטן מלווים בהתכווצויות, חום גבוה, כאבי ראש, בחילות והקאות. סימנים האופיינים גם למחלות מעיים הנגרמות ע"י חיידקים אחרים. המחלה נגרמת מחדירת החיידק למעי ומכאן החום הגבוה והסימנים הקליניים שצוינו.
המקור העיקרי של מחלת הסלמונלוזיס הינו מזון מזוהם ובמיוחד מזון מן החי (מבעלי כנף, ביצים, חלב וכו'). בבעלי כנף הסלמונלה אנטריטידיס יכולה להתפתח על העור וגם בתוך הגוף של העוף. זיהום העופות (בעיקר תרנגולות) נגרם מסביבת הגידול וגם מאכילת מספוא מזוהם. הסלמונלה אנטריטידיס יכולה להתפתח במערכת הרבייה של העוף וכך מועברת לביצים. סטטיסטית ביצה אחת מתוך 1000 ביצים תהיה נגועה בחיידק סלמונלה אנטריטידיס.
ניתן למצוא את חיידק הסלמונלה אנטריטידיס גם במזון שלא עבר טיפול בחום וזוהם ממגע עם בעלי חיים המפרישים את החיידק, או במזון שזוהם ע"י צואה, מים, או מסביבה מזוהמת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.