עסקת ענק: סלקום רוכשת את גולן טלקום

העסקה בשווי 1.17 מיליארד ש"ח נחתמה אמש, והיא עשויה להפוך את סלקום לחברה הגדולה והחזקה בשוק בפער ניכר.{הסוף לתחרות?}

הסוף לתחרות ולמחירים ההוגנים בשוק הסלולר? 'כלכליסט' חושף הבוקר כי חברת הסלולר הותיקה סלקום רוכשת את גולן טלקום בסכום של מיליארד ו-17 מיליון שקלים, כאשר במסגרת ההסכם סלקום תוותר לגולן על חוב של 450 מיליון שקלים.

יצוין כי על רקע מצבה של גולן, הרכישה הייתה תרחיש שרבים חזו, אולם הבוקר הפך הענין לרשמי.

אבי ברגר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, התייחס לרכישה בראיון לגל"צ והביע חשש מפני ההשלכות שלה: "התחרות תקטן, המחירים ככל הנראה יעלו והרפורמה תיסוג אחורה". ברגר הוסיף כי "המדינה הייתה יכולה לדחוף את גולן וסלקום להסכם שיתוף רשת – שגולן נשארת מתחרה, אך משתמשת ברשת של סלקום".

יצוין כי מבנה העסקה מורכב וכרוך באישור מצד הממונה על הגבלים עסקיים – שעשוי גם שלא לאשר אותה, כפי שהתנגד לעסקאות דומות בעבר – ומשרד התקשורת. גולן לוקחת על עצמה את מרבית הסיכון ובמידה והעסקה נכשלת נקבע כי היא תשלם לסלקום 600 מיליון שקל.

סלקום וגולן יכולות להצדיק את העסקה במספר טיעונים. ראשית, הן יכולות לטעון כי אין אף מדינה מערבית שבה פועלות 5 מפעילות סלולר בעלות תשתית. שנית, הן יכולות לטעון כי שוק התקשורת צועד לכיוון של קבוצות תקשורת וחבילות מרובות שירותים, ובענף כזה אין לגולן, כשחקנית סלולר בלבד, הצדקה ויכולת קיום. שלישית, הן יכולות להציג את ההפסדים של גולן עד כה. כפי הנראה החברה מעולם לא הגיעה לרווח נקי, ורק ב-2015 תגיע למאזן כזה. רביעית, הן יכולות לטעון כי במבנה שוק התקשורת כעת יש שתי ענקיות, בזק ו-HOT ששולטות בענף הקווי ולכן עדיף שסלקום תרכוש את גולן ותהיה לקבוצה עם רגל חזקה בסלולר. רכישת גולן תיצור חוסר איזון חיובי בשוק הסלולר, עם חלוקה לא שווה בין החברות של נתחי השוק.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.