"מה עוד אני צריך לעשות למען היהודים" (וידאו)

חתן פרס נובל לשלום אלי ויזל ז"ל הלך לעולמו אמש בגיל 87 בניו-יורק. רה"מ ספד לו: "ביטא את ניצחון הרוח על פני הרוע", הנשיא אובמה: "היה המצפון של העולם". צפו בראיון האחרון שלו לחדשות 2 {כשויזל שאל את האדמו"ר מבעלזא}

חתן פרס נובל לשלום על פעילותו להנצחת זוועות הנאצים אלי ויזל ז"ל הלך לעולמו ביום השבת בגיל 87 בניו-יורק. רה"מ ספד לו: "ביטא את ניצחון הרוח על פני הרוע", הנשיא אובמה: "היה המצפון של העולם".

הוא כתב 47 ספרים, מהם ארבעה העוסקים במישרין בשואת העם היהודי ובסבלן של קהילות נוספות שנרדפו ע"י הנאצים.

בנוסף כתב מאמרים רבים והרצה ברחבי העולם נגד רדיפת עמים, גזעים וקבוצות חלשות בעולם. בשנת תשמ"ו זכה בפרס נובל לשלום כהוקרה על מחויבותו לנושא, והפצתו בכל העולם.

אנקדוטה מעניינת על כמיהתו לחצרות החסידות: מסופר כי בחודש סיון תשע"א ערך ביקור מרגש במעונו של כ"ק מרן אדמו"ר מבעלזא שליט"א בירושלים, במהלך ביקורו הוא שאל את כ"ק האדמו"ר: "מה יהודי כמוני צריך עוד לעשות בעולם למען עם ישראל?", ויזל גולל בפני האדמו"ר את סיפור ילדותו בבית החסידי בסיגעט וכיצד זכה לראות את הרה"ק רבי אהרן מבעלזא זי"ע בבודפשט. בהמשך אף סיפר כי אביו היה חסיד ויז'ניץ במקורו, והוא אף שר לפניו מניגוני בית ויז'ניץ שעלו בזכרונו. וגרם להתרגשות אצל האדמו"ר.

על סיפור נס ההצלה שלו עצמו אמר ויזל: "אני עדיין מחפש את השליחות למענה ניצלתי מן התופת'. והוסיף, "דרך החסידות מושכת את הדור הצעיר בעולם כולו אל היהדות יותר מכל דרך אחרת*.

צפו בראיון המרתק שנתן לערוץ 2 בגיל 82 על אמונה וחסידות ועוד (באדיבות רשת)

הנשיא לשעבר שמעון פרס אמר שויזל הטביע חותמו על האנושות. "הוא תרם תרומה ייחודית להנצחת מורשת השואה ולהעברת מסר של שלום וכבוד בין בני האדם לעולם כולו. הוא עבר בחייו את הזוועות הקשות ביותר של האנושות וכששרד אותן בחר להקדיש את חייו להעביר את המסר: לעולם לא עוד".

אלי נולד בספטמבר 1928 בסיגט, שכיום נמצאת ברומניה. בגיל 15 הוא ומשפחתו נשלחו לאושוויץ על ידי הנאצים, שם נחרת על זרועו המספר A77133. אמו ואחותו הצעירה של ויזל נספו באושוויץ, אך שתי אחיותיו הגדולות שרדו. ויזל ואביו נשלחו למחנה בוכנוולד, אך אביו לא שרד וויזל נותר במחנה יתום עד לשחרורו בחודש אפריל 1945. לאחר השואה, התמנה כעיתונאי בכיר בצרפת.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.