היום: הירח הגדול והבהיר ביותר מאז 1948

ה"סופר מון" תופעת טבע המתרחשת אחת לכמה עשרות שנים ובה יהיה הירח הקרוב והבהיר ביותר אלינו. הפעם הבאה בה היא תתרחש תהיה בשנת 2034. {"סופר מון"}

היום (ב') צפוי להופיע בשמי הארץ הירח הבהיר והגדול ביותר מזה 68 שנה. בשעות הערב של יום שני ה-14 לנובמבר, תתרחש תופעת טבע המכונה "סופר מון" (super moon) ובו יופיע הירח במלואו ובבהירות הגבוהה ביותר שלו בשל היותו בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ.

הירח המלא של חודש חשוון יהיה מלא, בולט ובהיר יותר ב30% לעומת ירח המלא כאשר הוא נמצא בנקודה הרחוקה ביותר וגדול יותר ב14%.

מסלול הירח מקיף את כדור הארץ הנו אליפטי, ולכן המרחק ביניהם משתנה לאורך מסלול הירח. אך מסלולו של כדור הארץ מושפע גם מהשמש ולכן הנקודות בהם הירח קרוב לכדור הארץ אינן קבועות.

תופעת ה"סופר מון" איננה נדירה כל כך והיא מופיעה אחת לכמה עשרות שנים וניתן בה להבחין באורו הבהיר של הירח ללא מכשירי עזר אך לא בגודלו.

באוקטובר התרחשה גם תופעת ה"סופר מון" והיא תתרחש גם בדצמבר, אך הירח המלא של חודש נובמבר- חודש חשוון, שיופיע מחר יהיה הנדיר יותר והמיוחד מבין שלושת האירועים בשנה זו.

שיאה של התופעה תתרחש מחר באזור השעה 18:00 בערב, אז יהיה הירח מרהיב במיוחד. הנקודה הקרובה ביותר אליה יגיע הירח יהיה במרחק של 356,509 קילומטרים בלבד מכדור הארץ, לעומת 406 אלף קילומטרים בנקודה הרחוקה ביותר שלו על המסלול. בפעם הבאה שתתרחש נקודת מפגש קרובה כל כך תהיה בעז"ה בנובמבר 2034.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.