הסוקר של ערוץ 10 מתוודה: "קמתי בבוקר וחשבתי שאני מת"

יום הכיפורים של הסוקרים: פרופסור קמיל פוקס הלך לישון עם תיקו בצמרת והתעורר בבעתה למשמע התוצאות.

יום הכיפורים של הסוקרים: פרופסור קמיל פוקס  הלך לישון עם תיקו בצמרת והתעורר בבעתה למשמע התוצאות.  פוקס שמע לראשונה על כך שתוצאות המדגם שהציג אתמול בערוץ 10 שגויות, הבוקר כשהתעורר, הוא קיבלת שיחת   טלפון ממפיק ערוץ 10 שהזמין אותו לאולפן כדי לדון בתוצאות האמת של הבחירות. "זוגתי אמרה לי 'שמעת מה קרה?' וסיפרה לי על תוצאות האמת, ואני חשבתי שאני מת. בעיקר מפני שאישית העציב אותי שאבד הסיכוי שבוז'י הרצוג יקים ממשלה וגם בוודאי בגלל התוצאה מבחינה מקצועית.

פוקס מספר לדה מרקר כי "זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לי – בשנת 96' אמרתי לחיים יבין שתוצאות המדגם מלמדות על תיקו עם יתרון קל לפרס ואז הלכתי לישון עם פרס והתעוררתי עם ביבי,  אבל הפעם התחושה הרבה יותר גרועה כי הפער בין תוצאות המדגם לתוצאות האמת יותר גדולות ובשנת 96' הפער היה רק של 16 אלף קולות", אומר בכנות פרופסור קמיל פוקס ל-TheMarker.

פרופסור קמיל פוקס ומינה צמח, שהציגו את המדגמים בערוץ 10 ובערוץ 2, נאלצים להסביר כבר מהבוקר איך קרה שתוצאות המדגם שלהם ניבאו שיוויון 27 מנדטים לליכוד והמחנה הציוני או 28 מול 27 מנדטים לטובת הליכוד, כאשרר התוצאות בפועל כל-כך שונות.

פרופסור פוקס מאשים את הגורמים שהביאו לכישלון האחד, אחוז המסרבים להגיד למי הם הצביעו. "למינה צמח היה שיעור של 15% מסרבים ולנו של 30%. בפעם הבאה אולי אנחנו צריכים לשנות את השיטה של ערוץ 10 ששואלים את המצביעים בעל פה אחרי ההצבעה למי הם הצביעו. חלק ממצביעי הליכוד אולי סירבו להגיד כי יצאו מנקודת הנחה שהתקשורת שמאלנית".

הגורם השני לדבריו. "אנחנו סגרנו ברבע לתשע ומינה צמח בשמונה ומה שקרה זה שהליכודניקים באו להצביע מאוחר בעוד שהמפא"יניקים באו להצביע מוקדם בבוקר".

הסיבה השלישית היא העובדה ש"חלק מהאנשים לא אומרים את האמת, כלומר משקרים, הסטייה היא לגמרי סבירה מבחינה סטטיסטית. בסך-הכל מדובר בסטייה של שמונה מנדטים חלקי 11 מפלגות, כלומר 0.7 מנדטים למפלגה. אך מכייוון שזה התרכז בפער של 6 מנדטים בין שתי מפלגות חשובות זה הפך לכשלון קולוסאלי מבחינה פוליטית. אם הסטייה הייתה מתרכזת ברשימה הערבית או בש"ס אף אחד לא היה לוקח את זה קשה".

גם פרשן ערוץ 10 רביב דרוקר מודה שהתקשורת שגתה בסיקור הלא אוביקטיבי בקמפיין האנטי ביבי. "טעינו וטעיתי – ובגדול. אנחנו חיים בעיקר מסקרים, ואנחנו די נוטים לזלזל בשטח – כי כל אחד ישלו את השטח שלו".

דרוקר אומר כי "גם ראש הממשלה אתמול בצהריים אמר לאנשים בסביבתו שהוא מפסיד. הוא לא האמין לאנשים שאמרו לו בערב שהמצב הפוך. שרי ליכוד אמרו שהשטח כבוי, שאנשים שלא רוצים לעבוד. התוצאות נחתו עלי בבום. יכול להיות שהסקרים שחזו ניצחון למנחה הציוני ביום שישי הביאו לתזוזה של 9-10 מנדטים ב-3 ימים. אבל אם כן, זה חצי מכוחו של נתניהו. יכול להיות שזו היתה מגמה ולא ראינו אותה, כי אולי אנחנו חיים בלה לה לנד".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מקווה ששיטת הבחירה תתקדם כבר לשיטה ממוחשבת בכל אופן אנחנו ב2015

    ופעם הבאה ב10 בדיוק יבואו תוצאות האמת במלואם אחר שהמחשב בגאונותו כי רבה חישבם!!!!!!!!!!!!!!!!!

    מקווה |
    הגב