המפסידים והמנצחים – דעה

עם סיום סאגת הבחירות לרבנות הראשית, המנצחים הגדולים הם קודם כל הציבור החרדי שהצליח להכניס שתי רבנים חרדים, וזה עוד בתקופה שהמפלגות החרדיות יושבות באופוזיציה.

המהלך של שילוב כוחות בין האשכנזים לספרדים שבא לידי ביטוי בתמיכה ברורה מצידו של הרב עובדיה ברב דוד לאו, ומנגד תמיכתו של הרב שטיינמן ברב יצחק יוסף, הוכיח את עצמו.

האם מספר המצביעים השווה לרב לאו ולרב יוסף, מוביל אותנו לומר שהדיל היה מתואם ברמת הפרט של כל שישים ושמונה הבוחרים? קשה לדעת. אך זה ברור שהדיל היווה גורם מכריע בניצחון.

למעשה בהסתכלות ממוקדת, הניצחון החרדי היה די טבעי, השליטה של החרדים בגוף הבוחר היא משמעותית בעיקר לאור שיתוף הפעולה בין ש"ס לדגל.

בנוסף היו כאן דמויות בעלי השפעה עצומה בברנז'ה הפוליטית, הרב לאו האב פעל בכל הכח ומן הצד השני המחותנת הרבנית רלב"ג שידועה בקשריה הענפים במחוזות הדלי"ם, שתיהם נתנו את השובר שוויון בגיוס קולות דת"ל ופוליטיקאים חילוניים שחברו יחד לטובת הרב לאו.

אמנם הרב יצחק יוסף לא היה חלק מהעניין מלכתחילה, אך אחרי שנסגר הדיל, מן הסתם היה תיאום לכל הכיוונים.

הבחירה המשמעותית בעלת ההשלכות היא כמובן בחירתו של הגר"י יוסף לראשון לציון, אין מה לעשות גלימה ומצנפת הם סמל שאתה לוקח איתך גם אחרי שתפרוש – תנסו לדמיין את הרב עובדיה בלי הגלימה ותראו כמה עוצמה טמונה בתמונה.

מכאן אנחנו מגיעים למנצח השני הערב -יו"ר ש"ס אריה דרעי
זה לא סוד שבחירת בנו של הרב הייתה אינטרס עליון בצמרת ש"ס. בעבר הועבר מתפקידו שר דתות שלא עשה את העבודה, (למרות שהעיכובים לא היו מצידו), בסיטואציה הנוכחית גורלו של דרעי קשור כמו תאום סיאמי עם הגר"י יוסף וכישלון של הרב יוסף היה נרשם ככישלון של דרעי. גם ככה מצבו של דרעי לא בשמים. במישור המוניציפאלי הסדקים מתרבים, כך שמבחינתו של דרעי ההישג הוא גדול.

בסביבת ראש הממשלה ספקו היום כפיים בהנאה, גם על הניצחון (הרב לאו מקורב מאוד לראש הממשלה,וגם הרבנית רלב"ג השוויגער) אבל בעיקר על ההפסד הצורב של בנט. סוף סוף האיש שהצליח עד היום להוביל כמעט בכל מהלך נכשל כעת כישלון מוחץ, כשלא הצליח להביא אפ' רב ראשי אחד חובש כיפה סרוגה.

הכישלון הזה של בנט מהצד האחד והניצחון החרדי המוחץ מאידך, מעלה היום חיוך בקרב החכי"ם החרדים שרק אתמול עוד היו עסוקים בענייני אבלות וקשירת ידיהם במוסירות, עכשיו הם כבר מתחילים לחשוב במונחים של כאשר החילות לנפול לפנינו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.