הסיכונים בטיפול השתלת שיניים

בביקור אצל רופא שיניים הומלץ לאחר ביצוע עקירות לעבור תהליך של השתלות שינים וזאת כדי למלא את החלל החסר. תהליך השתלת שיניים בקצרה, הוא למעשה החדרת שתל לתוך חלל העשוי מחומר הטיטניום ודמותו של מברג ועצם החדרתו היא לכסות את בית השן החסרה. התהליך הוא למעשה ניתוח ופרוצדורה כירורגיה וכמו כל ניתוח הוא טומן בתוכו סיכונים.

 

 

הסיכונים הקיימים במהלך הניתוח

קיים סיכון שבמהלך הניתוח ובעת הקידוח, ייפגע אחד העצבים בלסת התחתונה. פגיעה בעצב עלולה לחוסר תחושה ואף שיתוק בצד הנפגע לתקופה של מספר שבועות או אפילו חודשים.

סיכון נוסף במהלך הניתוח נוצר כאשר חודר לתוך חלל האף אחד מהשתל והוא מה שגורם לדלקת בסינוס ובמילים יותר מוכרות סינוסיטיס.

במהלך הניתוח, השתל יכול להישבר ולחדור לתוך החלל ולכן על רופא השיניים להיות זהיר ולפעול במהירות.

 

הסיכונים הקיימים לאחר הניתוח

טיפול לא נכון ואי מעקב אחר הוראות הרופא עלול ליצור מצב של זיהום באזור השתלים ודלקות ברקמות מסביב לשתל היכולים למנוע איחוי בין העצם ולבין השתל.

סיכון נוסף לאחר הניתוח הוא התפתחותה של אלרגיה לחומר הטיטניום ממנו עשוי השתל ודחייה השתל על ידי הגוף עצמו. במצב שכזה יש למהר לרופא השיניים ולמצוא חלופות להשתלה.

קיימים מצבים לאחר הניתוח בהם השבר נשבר לתוך חלל הפה, כתוצאה מחוסר מלחץ הנוצר מחוסר התאמה של השתל למידות המטופל.

גורם נוסך המשפיע על תהליך ההחלמה הוא עישון. העישון הוא גורם מאוד מכריע על תהליך ההחלמה. הניקוטין מונע הגעה של חמצן לאותן רקמות הממאנות להחלים ובכך משך תהליך ההחלמה הוא איטי ויותר מכך, מבנה השתל התומך בו עלול להיחלש ולהישבר.

 

בלי לחץ – איך מונעים סיכונים?

הסיכונים הללו הם נדירים וניתן להימנע מכך, אך חשוב להיוודע אליהם מבעוד וטרם תחילתו של ההליך. בכדי להימנע מכך, עלינו לדעת שלא כל רופאי השיניים מוסמכים לבצע השתלת שיניים ולכן עלינו לבחור במומחה מהתחום בעל ידע וטכניקה מתאימים ואשר יודע ומכיר את הסיבוכים והוא יכול להכין אותנו אליהם. רופא היודע את הסיכונים יודע כיצד להימנע מהם.

 

מעבר לכך ומאוד חשוב, לשים דגש לשלב הטרום הניתוחי- זהו השלב בו רופא השיניים מתכנן את ומשקיע את הזמן בתכנונו, כאשר הוא בודק  את המבנה מסביב לעצם ואת תזוזת השן עצמה ובכך מונע סיבוכים מיותרים.

 

לסיכומו של עניין, אפשר וניתן להימנע מסיבוכים ולהקטין סיכונים במהלך השתלת השיניים ולאחריה וזאת על ידי בחירת רופא מוסמך המוכשר לתהליך ומעקב אחר הוראות הרופא לאחר הניתוח.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.