הרב יעקב מאיר שכטר על הגבאי המסתגף

בשבוע שעבר נחנך בית הכנסת ברסלב 'נחלת דוד' ע"ש הרב דוד אפרים לנגר ז"ל ברמת בית שמש ג', בשכונה הטרייה המתאכלסת. אברימי צמח משרטט קוים למייסד בית הכנסת

בשבוע שעבר נחנך בית הכנסת ברסלב 'נחלת דוד' ע"ש הרב דוד אפרים לנגר ז"ל ברמת בית שמש ג', בשכונה הטרייה המתאכלסת.

מי שהקים את בית הכנסת הוא ר' נחמן לנגר, שמשמש כרוח החיה בשכונה, וכך הוא מספר: "עוד ועוד משפחות נכנסו לגור בשכונה. בית הכנסת השכונתי הזמני נמצא בתוך דירה, והפך כבר בשבוע הראשון צר מלהכיל והגיע למצב שבעת התפילה היה עלינו לחפש פינה לעמוד בדוחק, וברוב הזמן חלק גדול מהציבור עמד במרפסת, שלא נדבר על תפילה בכוח וניגונים, שלא היו בכלל בכיוון… מידי שבת היינו מתקבצים לסעודה שלישית בצוותא בבית הרב לנגר, וככל שעבר הזמן נוצר צורך בהול להקים בית הכנסת משלנו שיישא את שם רבינו הקדוש בגאון".

חבר מועצת העיר, הרב שמואל פרנקל הי"ו, נרתם למלאכה. הוא נפגש עם הגורמים למען סיוע למשפחות  המגיעות זה עתה לשכונה, ובינתיים לקח לנגר יוזמה והכריז על הקמת בית כנסת: "לקחתי שטח שהיה מיועד למשרדים, רכשתי סידורים כיסאות ושולחנות וכל הנדרש, במשך השבוע הוצאנו הודעות על פתיחת המניין כאשר עדיין לא היה ספר תורה בנמצא, ושעה לפני כניסת השבת השגנו ספר תורה, ברגע שאחרי האחרון", כך משחזר לנגר, "הציפייה הייתה להשתתפות מינימליסטית בשל ההתארגנות המהירה, אלא שאז ציפתה לנו הפתעה…

"בליל שבת בית הכנסת היה מלא מפה אל פה, עשרות מתפללים וילדים מילאו אותו ואווירה של אחדות מילאה את החלל. לראשונה חשנו בנוח מאז בואנו לרמה החדשה לשיר במניין משלנו "לכה דודי" בניגון הברסלבי המוכר, לרקוד 'שבענו' בגאון, ואז תמהנו אחד באוזני השני בספונטניות 'איך יכולנו בלי זה עד עכשיו?!', והננו לציין כי כבר בשבוע הקרוב יוכפל שטח בית הכנסת, על מנת לתת מענה לכל מבקשי בית ה'".

במוצאי השבת האחרונה כבר נערכה סעודת 'מלוה מלכה' רבתי, בהשתתפות חשובי אנ"ש, ובית המדרש הטרי עתיד בתקופה הקרובה לארח בתוכו את גדולי משפיעי אנ"ש בסדרת שיעורים לאברכים החסידיים תושבי השכונה ומחוצה לה. כמו כן גם צפויים להתקיים שיעורי נשים מהרבניות של החסידות, כמאמר רבינו הקדוש – 'תעשו מנשותיכם חסידות'.

ללנגר, שעוד כבחור בישיבת טשעבין ייסד את חבורת 'מורשת הנחל' שהפכה לאימפריה, בניית וייסוד בית הכנסת משמשת כסגירת מעגל: אביו, רבי דוד אפרים לנגר, היה במשך שנים רבות השמש של בית מדרשינו הגדול במאה שערים, ומעשה שהיה כאשר ראה שהמנקה של ה'שול' הינו מוסלמי, והזדעק שאין זה מן הראוי שגוי זה ינקה את מקום הקודש, ומני אז הוא היה מנקה את היכל בית המדרש, מסדר את הספסלים, מיטיב את נר התמיד וכו' – וכל זה במשך שנים ללא תמורה כלשהיא.

היו שניסו כמה פעמים להניאו מן העבודה הסיזיפית, אך הוא היה משיב בחיוך: "הספונג'ה של בית הכנסת זה העולם הבא שלי!". לימים, כשהגיע בנו, ר' נחמן לנגר, לפני נישואיו להתברך אצל הרה"ח רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א, הלה סיפר לו על אביו את הסיפור המבהיל הבא:

"באחד מן הימים, בעודי לומד בבית מדרשינו, נפל אביך ר' דוד אפרים בבית המדרש על הרצפה והתמוטט. אנשי שלומינו ניגשו לעזור לו ולהעירו, התיזו עליו מים ועוררוהו מעלפונו, ואז הוא אמר שפשוט הוא עייף ואינו חש בטוב. אחרי דקות ארוכות, מששב לעצמו, ישבתי לצידו ושאלתיו: "דוד, אתה גבוה וחסון! ממה החולשה הזו?!". הוא הישיר אלי מבטו, ואמר לי: "כבוד הרב, מקובל בספרים הקדושים כי לזכך את הגוף צריך להתענות, וכבר שלושה ימים לא בא אוכל לפי גופי קרס והתמוטטתי, ואיני מעוניין שהציבור ידע שאני צם". ישבתי עימו שעה ארוכה והסברתי לו עד כמה חשוב עניין האוכל, ודווקא דרך זה לעבוד את השם בקדושה ובטהרה. מיני אז החל לאכול כסדר כדי צורכו, מים, לחם וחמאה בלבד…", כה דברי הרה"ק רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א.

"לזכות הוא לי להמשיך במורשתו של אבי בייסוד וגבאות בת הכנסת", מסכם ר' נחמן, ומבטיח: "בית הכנסת הוא רק ההתחלה , ובעזרת השם כבר בתקופה הקרובה יהיה מקוה זמני לרווחת הציבור, ובעזרת השם בזמן הקרוב יהיה בניין למקווה ולבית המדרש לשם ולתפארת". יהי רצון שחפץ ה' יעלה ביד כל העושים המלאכה, להגדיל תורה ולהאדירה, אמן ואמן. מגל' נחלי נצח

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.