"הסכם הרגיעה עם ישראל כמעט מוכן – כולל עסקת חילופי שבויים" 

כך דיווח עיתון "אל חיאת" מפי מקורות פלסטינים. לפי העיתון, מצרים השיגה הסכמה מישראל והיא משלימה בימים אלה החלפת מסמכים בין ישראל לחמאס, לקראת רגיעה בת שנה לפחות

בעיתון "אל-חיאת" דווח הבוקר מפי מקורות פלסטינים כי מצרים השיגה הסכמה מישראל וכי היא משלימה בימים אלה החלפת מסמכים בין י-ם לחמאס, לקראת רגיעה בת שנה לפחות.

המקור הפלסטיני אמר לעיתון כי הסכם הרגיעה עם חמאס כמעט מוכן למעט ומצריך רק כמה תיקונים קלים. כמו כן, מקורות פלסטינים בקהיר מסרו כי הפלגים הפלסטינים יחדשו  את הדיונים עם הבכירים המצרים מיד לאחר חופשת חג הקורבן.

לפי הדיווח בעיתון, על ההסכם יחתום בשם חמאס ראש המשלחת מטעם הארגון – סלאח אל-עארורי. עוד דווח כי מיד לאחר החתימה על ההסכם עם ישראל, תזמן מצרים את הפלגים הפלסטינים על מנת שיחתמו על ביצוע הסכם הפיוס שנחתם בחודש אוקטובר שעבר.

המקורות אמרו עוד כי מצרים השיגה את הסכמת ישראל על הסכם הרגיעה והיא משלימה כעת החלפת מסמכים בין ישראל לחמאס. במידה ותנועת החמאס תחתום על ההסכם בקהיר, מיד לאחר מכן תצא משלחת מצרית לישראל להשיג את חתימת ישראל עליו ואת הערבויות הנדרשות. לאחר מכן, כך לפי המקורות, תתקיים ההכרזה על ההסכם על סעיפיו השונים ויחל שלב הביצוע.

עוד אמרו המקורות כי המאמצים המרתוניים להשגת הסכם רגיעה יחלו ביום ראשון הבא, הרגיעה תתקיים במשך שנה ולאחר מכן תוארך אוטומטית לארבע שנים נוספות. ההסכם יכלול: הסרת המצור הכלכלי מעל הרצועה, פתיחת מעבר כרם שלום, יצירת מעבר ימי בין נמל עזה לקפריסין, וכן התחלה של צעדים לקראת פתיחתו מחדש של נמל התעופה בעזה.

כמו כן, חמאס ימסור שני שבויים ישראלים ושתי גופות של ישראלים בתמורה לשחרור של אסירים פלסטינים שישראל שחררה בעסקת שליט ועצרה מחדש ומספר נוסף של. נוסף לכך תוקם קרן כלכלית על ידי מדינות ערב, האיחוד האירופי וארה"ב לשיקומה של רצועת עזה.

מצרים, כך לפי הדיווח, נמנעה מלהיענות לדרישת חלק מהפלגים הפלסטינים להשלים את הפיוס הפנים פלסטיני קודם להסכם הרגיעה. המצרים נתנו עדיפות להשגת הסכם רגיעה שכן לתפיסתם הוא כמעט מוכן, זוכה לתמיכה ערבית ובין-לאומית וימנע מלחמה. כמו כן, המצב לאחר חתימה עליו יצור אווירה נאותה יותר להשגת הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.