ממשלה במשבר: נתניהו נזף בשרים, יעלון ושטייניץ תקפו את לפיד

סוער בישיבת הממשלה: נתניהו לשרים: "אם לא תחזור היציבות השלטונית – נסיק מסקנות". שטייניץ: "לפיד מתנהג כמו ילד". יעלון: "שר האוצר פוגע ביחסים עם ארצות הברית"

בעוד מקורביו של ראש הממשלה מחזרים בלהט אחרי המפלגות החרדיות, צצים מעל פני השטח חילוקי דעות בין ח"כ משה גפני לח"כ יעקב ליצמן באשר לדרך ההתייחסות להצעותיו של ראש הממשלה.

בראיון לynet אמר ליצמן: "אם רוצים אותנו בקואליציה יצטרכו להחזיר את השעון אחורה…כל החלטה תתקבל בין יהדות התורה וש"ס ביחד. אנחנו מתואמים. אני מניח שאריה דרעי ייתן את התשובה יחד איתנו".

ליצמן גילה במהלך הראיון כי גורמים מ'יש עתיד' ניהלו איתו מגעים כדי להקים ממשלה בראשות יאיר לפיד יחד עם החרדים: "פנה אליי בתקופת החגים איש עסקים מטעמם ששאל אם יש אפשרות שנשב עם יאיר לפיד. שאלתי איך נשב איתו? הוא אמר שאפשר לסדר את זה".

"לפני שבועיים הגיעה אליי אישיות פוליטית רשמית. הוא שאל אותי שתי שאלות: אם נסכים ללכת עם לפיד לבד או אם נסכים לשבת עם הרצוג ולפיד – והשבתי 'לא'"

"תפקידי כחבר אופוזיציה הוא להפיל את הממשלה. אנחנו רוצים בחירות. נקודה", אמר ליצמן.

מנגד, ח"כ משה גפני העניק הבוקר ראיון ל'גלי צה"ל' במהלכו ביטא עמדה המנוגדת לזו של ליצמן: "אין לנו דרישה כל שהיא, אתה מדבר עם האדם הכי מוסמך, אני מדבר בשם יהדות התורה וש"ס, אנחנו לא רוצים דבר ולא חצי דבר".

"אנחנו לא מוכנים לחתום על שום מסמך של ראש הממשלה, לא יהיה מסמך ולא נבקש ממנו מסמך…זו ממשלה רעה והיא צריכה ללכת הביתה ואחרי הבחירות נראה מה נעשה", הכריז גפני בנחרצות.

בהתייחסו לרמיזות של לפיד על 'דיל' בין המפלגות החרדיות לראש הממשלה, אמר גפני: "אני מבקש מלפיד שיעזוב את החרדים לנפשם, שיצא לציבור ויגיד מה ההישגים ומה הכישלונות שלו".

גפני לא פספס את ההזדמנות ועקץ את שרי הממשלה: "הם עשו גוש לפני הבחירות והקב"ה שילם להם, הם לא יכולים להסתכל אחד על השני".

בתוך כך, מסקר של מכון דיאלוג שפורסם הבוקר ב'הארץ' עולה כי לו היו נערכות הבחירות היום, היה הליכוד מנצח עם 24 מנדטים ומשאיר הרחק מאחור את שאר המפלגות.

מפלגת הבית היהודי מתחזקת גם היא עם 16מנדטים (לעומת 12 בכנסת הנוכחית) ומתבססת כמפלגה השנייה בגודלה.
ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן מקבלת-11 מנדטים וסוגרת גוש ימין של 51 מנדטים.

במרכז – יש עתיד מקבלת 11 מנדטים, התנועה של ציפי לבני צפויה לקבל 4 מנדטים, ואילו מפלגתו של משה כחלון צפויה לקבל 12מנדטים. יחד מגיע גוש המרכז ל- 22 מנדטים. מפלגת קדימה לא עוברת את אחוז החסימה.

בשמאל – העבודה מקבלת-13 מנדטים , מרצ מקבלת 6 מנדטים. במפלגות הערביות – מפלגת בל"ד לא עוברת את אחוז החסימה, חדו"ש 5 מנדטים ורע"ם תע"ל עם 4 מנדטים.

ההפתעה הגדולה מגיעה דווקא במפלגות החרדיות, ש"ס בראשות היו"ר דרעי מתרסקת ל-6 מנדטים, ויהדות התורה עם 8 מנדטים סוגרת גוש חרדי של 14 מנדטים.

גורמים בש"ס אומרים בשיחה עם 'קוקר' כי אחרי שנה סוערת באופוזיציה, שהייתה רוויה במלחמות חרדים־חילונים, התחזק דימויה של ש"ס כמפלגה חרדית מובהקת – ועליה לחדש את הקשר עם הקהל המסורתי, שעשוי למצוא בבית היהודי בית פוליטי חלופי. יחסי הכוחות הפנימיים עתידים גם הם להשתנות. מבקריו של דרעי אומרים כי רבים ממתנגדיו – ובראשם הרב עמאר – נמנעו מצעדים חריפים במהלך השנה, ואילו עתה ככל שמתקרבים לבחירות המלחמה עשויה להחריף.

בתוך כך, המתיחות בקואליציה מחריפה: בפתח ישיבת הממשלה נזף ראש הממשלה בנימין נתניהו בשריו ואמר כי אי אפשר לנהל מדינה כשכל יום נשמעים איומי בחירות.

"אנחנו צריכים יציבות שלטונית והתנהלות תקינה", אמר נתניהו. "זה דרוש לאזרחי ותושבי ישראל. זה לא מה שקורה כאן לאחרונה. כל יום אנחנו נתקלים פה באיומי פרישה, אין יום שאיננו נתקלים באיומים והשתלחויות. אני מקווה שנוכל לחזור להתנהלות תקינה כי רק כך אפשר לנהל מדינה, ואם לא – נסיק מסקנות".

קודם לכן תקף שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ את השר הנוכחי יאיר לפיד: "שמעתי את הדברים של שר האוצר אתמול נגד ראש הממשלה וזה הזכיר לי נער בן 16 שאמר שרוצה לעשות הכל לבד – 'אני לא זקוק להנחיות של ראש הממשלה ושל נערי האוצר' – ועכשיו כשהכל מתרסק הוא מאשים את נתניהו ושואל למה לא יושבים איתו יחד".

לפיד השיב לדבריו של קודמו בתפקיד בהומור כי "מאז שהתגלחתי אני נראה צעיר יותר".

דברי שטייניץ מצטרפים לדברים החריפים שאמר הבוקר שר הביטחון נגד לפיד. יעלון האשים את שר האוצר בהתעקשות על חוק מע"מ אפס "המנוגד להמלצתם של כל אנשי המקצוע" ובפגיעה חמורה ביחסים עם ארצות הברית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.