צפו: הסערה בעקבות הפצצה שהטיל אמסלם (וידאו)

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם קורא לרוה"מ לבטל את מתווה הכותל ולחזור לסידור התפילה שהיו נהוגים עד היום. מיד לאחר שהפצצה הוטלה, הדבר גרם לסערה בכנסת, ולדיון סוער והתכתשויות בין חברי הכנסת במהלך הסיור בכותל. {"לבטל את מתווה הכותל לרפורמים"}

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם קרא לראש הממשלה לבטל את מתווה הכותל ולחזור לסידורי התפילה שהיו נהוגים עד היום. לדבריו: "זה ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת. העלאת הנושא היא הפוטנציאל הנפיץ. ואם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר". הדברים נאמרו בתום סיור ועדת הפנים בכותל המערבי, ודיון על הסדרי התפילה בכותל.

מיד לאחר שהפצצה הוטלה, הדבר גרם לסערה בכנסת, ולדיון סוער והתכתשויות בין חברי הכנסת במהלך הסיור בכותל.

צפו בדיון והסיור הסוער צילום חזקי ברוך (באדיבות ערוץ 7)

הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל: "בשבוע שעבר בראש חודש הנחיתי את הסדרנים לא להמשיך במאבק. למרות שגברים נכנסו לעזרת נשים. מצער מאד".

ח"כ אורן חזן: "3 יח"צנים מנסים לנכס לעצמם יהדות חדשה. אי אפשר אחרי אלפי שנים להמציא משהו מחדש. להתאים את היהדות לעולם המודרני זה תחילת הסוף. יש 70 פנים לתורה אבל לא להמציא אותה מחדש".

ח"כ מיכל רוזין: "צר לי שגם רב הכותל מתייחס לזה כאל פרובוקציה ולא מבינים שמדובר במשבר אמיתי. היהדות היא ההיסטוריה והתרבות ומה שמחבר את כולנו. נשים לא מצליחות למצוא את עצמן בכותל– לעטות טלית ולהניח תפילין. אתם לא מספקים ספרי תורה באופן שוויוני. אותן נשים אורתודוקסיות שרוצות לקרוא בתורה, גם הרחבה השוויונית לא תפתור עבורן את הסוגיה".

ח"כ אלעזר שטרן: "תפקידנו לא להמציא פשרה מחדש. כבר נשברו על זה קולמוסים. תפקיד הוועד לפעול ליישם את הסכם המתווה".

ח"כ אכרם חסון: "מה לגוי כמוני כאן? מי ששומר על הכותל הם החיילים שלנו. כאיש שמכבד את היהדות אני דוגל בפשרות. היהודים זה אותם יהודים ואני מבטיח שנמשיך לשמור על עיר הקודש".

ח"כ תמר זנדברג: "מדברים על שרשרת הדורות. מאיפה שואבים לגיטימציה שרק הדרך שלכם היא הדרך הנכונה להיות יהודי? יש שמשתייכים לקהילה שקיימת עשרות רבות של שנים בצורה לא פחות לגיטימית משלך. המדינה העניקה מונופול לזרם צר ביהדות. הם מחליטים מה נחשב יהודי".

ח"כ יואב בן צור: "הפרובוקציות שאתם מנסים ליצור, אם הן היו קשורות לבתי תפילה אחרים לא הייתם עושים זאת. אני לא יודע כמה מעניין אותם הנושא הדתי. רוצים לשנות סדרי בראשית. אף אחד לא יוכל לעקור מסורת ולא לפגוע ברגשות מתפללים".

ח"כ נחמן שי: "נקודת ההתחלה היא המתווה עליו החליטה הממשלה. כולם הסכימו. יש מתווה. מי קיבל רגליים קרות? הממשלה".

ח"כ בני בגין: "לוי אשכול נהג לומר שכל אחד רוצה פשרה כדרכו. אני לא חושב שיימצא בעתיד הנראה לעין פתרון אחר זולת המתווה שהביא מי שהי המזכיר הממשלה. הוא היה מקובל זמן קצר ואחר כך שוב התגלעה המחלוקת. אין מנוס מיישום המתווה. אולי בשפצור מסוים".

ח"כ ישראל אייכלר: "ח"כ יעל פארן אמרה את האמת – שלא מדובר בכותל. בא יו"ר ועדה לסיור בכותל והולך רחמנא ליצלן להתפלל וזה לא בסדר. חוצפה שהיו"ר אומר תהילים. אם היה מדובר בתומכי ישראל, ניחא, אבל מדובר פה בכנופיות שהולכות להלשין לגולדסטון. אלה אותם אנשים. לבי שותת דם. יושבים פה אנשים שמסיתים נגד היהדות החרדית ומעסיקים את המשטרה במלחמה על הסרת מחיצות".

ח"כ מרב מיכאלי: "ההלכה מאז ומעולם התפתחה עם החיים. העם היהודי עם חכם ותמיד ידעו להתקדם ולהתפתח. תמיד היו פרשנויות רבות וכל אחד עשה לו רב. הדיון לא על ההלכה. הכותל קדוש לכל היהודיות והיהודים, לא רק לאורתודוקסים והוא חייב להיות נגיש".

ח"כ יעקב אשר: "אני מתפלא איך אנשים אינטליגנטים מנהלים דיון כזה. מה קרה בכותל כל השנים? מאות מיליונים מרחבי העולם ביקרו בו, נוצרים ויהודים כאלה ואחרים. איפה הייתה בעיה ללחוש תפילה בכל שפה? איפה הפריעו פעם למישהו בכותל?. בתקופה האחרונה יש פרובוקציה מתוכננת, ממומנת ומתוקשרת היטב. תנועה שהדבר האחרון שהיא מקדשת זה את הישן, פתאום נלחמת על האבנים הכי ישנות".

ח"כ מיקי לוי: "תתבישו על שנאת החינם. לאחר סבב פגישות בארה"ב אני מעיד שיש כעס אדיר על המדינה. הם מתקוממים שישראל בגדה בהם".

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית: "אין קבוצה שמקיימת מאבק ציבורי, שמקפידה על החוק כמונו. התקנות נגזרו מחוק המקומות הקדושים, האומר שמובטחת לי גישה אל המקומות הקדושים כדי לקיים פולחן. הסדרנים לא אמרו לנו לא להיכנס לרחבה. רב הכותל והמשטרה לא רצו לייצר תמונה שסדרנים ושוטרים חוסמים כניסה לש מנהיגי העולם היהודי לכותל".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "אני פונה לרב הכותל. במהלך 3.5 שנות מו"מ הגנת בחירוף נפש על תפיסתך והשבעת אותנו מרורים. הבנו שלמען שלום ירושלים אנו מקבלים עלינו את עיקרון 'נפרד אבל שווה'. זה לא שוויוני אבל קיבלנו על עצמנו לקבל את המקום הפחות נחשב. הפסדנו הרבה יותר מאשר הרווחנו. ויתרנו על אחיזה בכותל שכולנו מכירים ואל יקל הדבר בעיניך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.