הסערה: שלג בירושלים, ברק פגע בנתב"ג • סיקור (וידאו) (גלריה)

עיקר הניתוקים – בנתניה, הרצליה, רעננהוראשון לציון ■ רוחות עזות בגוש דן מעיפות גם אנשים ■ שלג יורד ברמת הגולן ובגליל, והחל לרדת גם בירושלים. סיקור וידאו וגלריה

הסערה הגדולה בשיאה: שלג החל היום (ד') לרדת באזור ירושלים וגוש עציון והמשטרה סגרה את כביש מס' 1 ואת כביש 443 המובילים לירושלים, בשני הכיוונים. במקביל, אלפי בתים בישראל נותקו מחשמל.
רשות שדות התעופה דיווחה בצהריים כי ברק פגע במגדל הפיקוח של נמל התעופה בן גוריון. כתוצאה מכך, נמסר, נפגעו כמה מערכות שאינן מסכנות את המטוסים ואת שלום הנוסעים. המגדל עבר לעבוד עם מערכות משנה והגדיל את מרווח הנחיתות וההמראות, וכתוצאה מכך ייתכנו עיבודים של עד שעה בפעילות הטיסות הנכנסות והיוצאת בנמל. עוד נמסר כי בשעה זו צוות טכני מטפל במערכות שנפגעו במגדל.

הלילה ירד ונערם שלג ביישובי צפון רמת הגולן, מגובה של 800 מטרים מעל פני הים. כך גם בקיבוצים מנרה, משגב עם וסאסא שבתחומי המועצה האזורית הגליל העליון, וכפר חורפיש הסמוך, ששם הצטברה הבוקר שכבה של שלג ושל קרח. בצפת הצטברו יותר מעשרה ס"מ שלג בשעתיים. הבוקר כבר החל לרדת שלג בירושלים, אך הוא טרם החל להיערם. בשל מזג האוויר הקשה, הוחלט הבוקר לבטל את הלימודים באזור הצפון ובירושלים וסביבתה, והרשויות משלימות את ההערכות לקראת הסערה הקשה.

צפו: השלג כבר כאן
(באדיבות רשת)

צילומים: פלאש 90

.
בשל מזג האוויר הקשה, ישנם שיבושים באספקת החשמל, כאשר כאמור אלפי בתי אב נותרו ללא חשמל. "בעקבות אירועי מזג האוויר יש תקלות ברחבי הארץ – בעיקר בנתניה, הרצליה, רעננה וראשון לציון. מדובר על כ-9,000 בתי אב ללא חשמל. זמן ממוצע לטיפול בתקלה עומד על 3-4 שעות. צוותי החברה פרוסים בשטח ומטפלים בכל התקלות בהקדם האפשרי. אנו מודים לציבור על הסבלנות והסובלנות", נמסר מחברת החשמל.

בחברת החשמל מעריכים גם שבשעות הערב יישבר שיא הביקוש לחשמל בכל הזמנים. בחברה מעריכים שהשיא יגיע לכ-12,200 מגאווט, בעוד שיא הביקוש של כל הזמנים נרשם בתאריך 14 ביולי 2012 ועמד על 11,900 מגאווט.

.
גם נמלי הים מושבתים ומנמל אשדוד נמסר כי "הגלים בנמל בגובה של 6-11 מטרים והרוח נושבת במהירות של כ-60 קשר. בעקבות הסערה נסגר שובר הגלים לסירוגין לכל פעילות שהיא וניתן יהיה להכניס אוניות רק בהפוגות. האוניות העוגנות בנמל חוזקו בשרשרת נוספת".

בשעות הבוקר חסמה המשטרה לתנועת כלי רכב את כביש 98 שבגולן לכיוון תל פארס, ומחסומים הוקמו בצומת קשת, בצומת השריון, בצומת ווסט ובצומת מפל סער. כמו כן, נחסמו הכבישים המובילים לצפת וליישובי הגליל העליון, והוקמו מחסומים בצמתים נוף כינרת, ביריה, עין זיתים, סאסא, עין אל אסד, אליפלט, חצור, מירון ודישון. הנהגים באזור הגולן והגליל העליון מתבקשים לנסוע בזהירות בשל סכנת החלקה בכבישים.

קפוא בצפון

בהרי הגליל העליון ינועו הטמפרטורות היום בין מעלה אחת לשתי מעלות מתחת לאפס במהלך הלילה. בירושלים ינועו הטמפרטורות בין 4 מעלות במהלך היום ל-0 מעלות בלילה, ברמת הגולן 5-0 מעלות, בחיפה 7-4, בטבריה 10-8, בנצרת 6-4, בעפולה 9-6, בעמק בית שאן 11-8, בתל אביב 10-7, בבאר שבע 10-4 ובים המלח 16-9. בנגב ובערבה צפוי אובך כבד, ובמצפה רמון ינועו הטמפרטורות בין חמש מעלות במהלך היום לאפס מעלות בלילה. באילת החמימה ינועו הטמפרטורות בין 16 מעלות היום ל-7 מעלות בלילה.
מזג האוויר היום ימשיך להיות גשום וסוער בצפון הארץ ובמרכזה, והגשם יתפשט עד לצפון הנגב. רוחות עזות ינשבו ברחבי הארץ, ובדרום ישרור אובך ויתחוללו סופות חול. יש חשש לשיטפונות ולהצפות. משעות הערב ייתכן שלג גם בהר הנגב.

כמו כן, הים יהיה סוער. הלילה נשבו רוחות סערה עזות במהירות של 50-70 קמ"ש, עם משבים של עד 90 קמ"ש, אולם לקראת שעות הבוקר נרגעו מעט הרוחות, והן נושבות במהירות של 20-50 קמ"ש ברחבי הארץ. בתל אביב ובמישור החוף הרוחות ינשבו היום במהירות של 60 קמ"ש, ובחיפה הן יגיעו עד ל-70 קמ"ש.

לקראת סוף השבוע צפוי להיות קר, במיוחד ביום שישי. השלג יוסיף לרדת בעיקר בהרי המרכז, וגם ירד מדי פעם מצפון הארץ ועד הנגב. עם זאת, הרוחות ייחלשו. ביום שבת יהיה מעונן חלקית והטמפרטורות יעלו במקצת, אולם הן יוסיפו להיות נמוכות מהממוצע לעונה. משעות הצהריים צפויים ממטרים בצפון הארץ ובמרכזה, מלווים בסופות רעמים ובברד.
עיריית צפת החליטה הבוקר שלא לפתוח את מוסדות החינוך בעיר בשל מזג האוויר הקשה. בשעות הבוקר נחסמו צירי הגישה לעיר עם הצטברות שלג על הכבישים. בשעות הבוקר המוקדמות החל לרדת שלג מעורב בברד בשכונותיה הצפוניות של העיר.

.

גם בכפר ורדים שבגליל המערבי נערם שלג, והמועצה המקומית הודיעה על ביטול הלימודים במקום. במעלות-תרשיחא הסמוכה לא הצטבר שלג, אולם הלימודים בוטלו בשל מזג האוויר הסוער.
הלימודים בבתי הספר במרום גולן ובקשת לא יתקיימו היום. כמו כן, לא יצאו הסעות מהיישובים נווה אטי"ב, נמרוד, אודם, אלרום, מרום גולן, עין זיוון, אורטל, אלוני הבשן וקשת. כמו כן, הלימודים בבית ג'אן, בפקיעין, בחורפיש, בג'וליס, בבוקעתא, במסעדה, בעין קיניה ובמג'דל שמס בוטלו אף הם, וכך גם בבתי הספר שבתחומי המועצה האזורית מרום הגליל, בבית הספר לחינוך מיוחד "כישורית" שבקיבוץ כישור, בבתי הספר היסודי והתיכון בקיבוץ סאסא ובבית הספר היסודי בקיבוץ יראון.
ממשרד החינוך עוד נמסר כי בשל השלג הצפוי לרדת היום בירושלים ובסביבתה, החליטה העירייה שלא לקיים את הלימודים בבתי הספר, בגני הילדים ובמעונות היום, כדי לא לסכן את בטיחות התלמידים והתושבים. מלבד הבירה עצמה, גם בהתנחלות אפרת שבגוש עציון וביישובי המועצה, ביישובים הגבוהים של המועצה האזורית מטה יהודה, בדרום הר חברון, במועצה האזורית מטה בנימין, בביתר עילית, במבשרת ציון לא ילמדו היום בכל מוסדות החינוך.
מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, הנחתה את מערכת החינוך להיערך לקראת פגעי מזג האוויר הצפויים בהמשך השבוע. במסגרת זו, נערך המשרד לפתוח חדרי מצב במחוזות ובמטה בירושלים. משרד החינוך יעמיד לרשות הציבור מוקד טלפוני, שמספרו 1-800-250025. מידע נוסף יהיה זמין גם באתר האינטרנט של משרד החינוך ובדף הפייסבוק.

עד יום שישי לא יתקיימו טיולים במקומות שבהם צפוי לרדת שלג או שייתכנו בהם שיטפונות. טיולים שהיו אמורים להתקיים באזורים אלו יועברו למסלולים אחרים. כמו כן, נמסר כי בחינת הבגרות בספרות תתקיים מחר כסדרה בבתי ספר שלא נסגרו. מענה חלופי יינתן לתלמידים בבתי הספר שבהם בוטלו הלימודים.

צפו: גולשים בלב הסערה
(באדיבות רשת)

המשטרה בכוננות עליונה

בתום הערכת מצב שקיים אתמול המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו הוחלט לעבור לכוננות עליונה ברמה ג' בכל רחבי הארץ. לנוכח מזג האוויר הסוער ובהתאם לתחזית, ביקשו במשטרה מנהגי כלי רכב כבדים להימנע מלנסוע היום בכביש 1 ו-443. "המטרה היא לדלל עד כמה שניתן את התנועה בצירים הללו לנוכח הצפי לחסימתם", נמסר מהמשטרה. "אגף התנועה ממליץ לציבור הנהגים בכלל להימנע מלנסוע בצירים הצפויים להיחסם, וזאת למען שלומם וביטחונם".

מאגף התנועה של המשטרה נמסר כי עם תחילת השלג ייחסמו הצירים המובילים לירושלים – בכלל זה כביש 1, כביש 443, וכביש 375 מכיוון בית שמש. משטרת ירושלים, בסיוע משטרת התנועה הארצית, נערכת לאפשרות של סגירת צירי הכניסה לירושלים החל מהשעה 10:00. בשל הגשמים יש חשש קל שנתיבי איילון יוצפו, ובמידת הצורך תופנה התנועה לכביש 1 ולכביש 4. אם יוצף כביש 4 בקטע שבין אלוף שדה לבר אילן, תחסום המשטרה את התנועה צפונה למחלף אלוף שדה ותפנה את הנהגים ליציאה מהמחלף.

נפל
בצפון, בהתאם לגשמים, ייתכן שייחסם כביש 65 מצומת כפר תבור לצומת נעורה. נהגים יוכלו לנסוע בכבישים 71, 716 ו-767. כביש החוף ייחסם לתנועה במחלף עתלית במקרה של הצפה, והתנועה תופנה משם. כביש מספר 70 עשוי להיחסם לתנועה בצומת אחיהוד, והתנועה תופנה חזרה לכביש 85 ודרך כביש 4.
בדרום יש חשש לשיטפונות, ולפיכך ייתכנו חסימות בצירים המרכזיים. במקרה של שיטפונות בכביש 40 ייחסם הכביש בצומת מצפה רמון, בצומת חלוקים, בצומת ציחור ובצומת קטורה, והתנועה תופנה לכביש 90 ולכביש 12. כמו כן, במקרה של שיטפונות בכביש 90 בקטע שבין צומת הערבה לצומת עין גדי, ייחסם הקטע והתנועה תופנה לכביש 25.

.
משרד התחבורה פתח חדר מצב מיוחד בבית דגן שיופעל 24 שעות ביממה. הוא יספק מענה למפגעים וירכז דיווחים מהגופים הכפופים העוסקים בהם: רשות שדות התעופה, חברת נתיבי ישראל, רכבת ישראל, הרכבת הקלה, חברות התחבורה הציבורית ונמלי הים. חברת "סיטיפס" המפעילה את הרכבת הקלה בירושלים קיבלה הנחיה לשמור על הצירים נקיים משלג כדי לאפשר את תנועת הרכבת ללא הפרעה.
עקב תנאי מזג האוויר יחולו שינויים בפעילות הרכבת לכיוון ירושלים. הנוסעים לבירה יתבקשו להחליף רכבת בבית שמש, ששם תמתין רכבת עם מספר מקומות כפול מהרגיל – דבר שנועד לספק פתרון לעומס הנוסעים המבקשים לעלות לבירה לחזות בשלג.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.