הספד לרב מאיר כהנא הי"ד / דב הלברטל

דב הלברטל בטור מפתיע לדמותו של הרב מאיר כהנא הי"ד. "הרב כהנא לא הסתיר את האמת הפוליטית את והשקפת עולמו היהודית"

השבוע יחול היארצייט של הרב כהנא. לא אכתוב על אי ההסכמה הרחבה שיש לי עם עמדותיו הפוליטיות, כי לא ארצה לטשטש את צד גדלותו של הרב כהנא, והייתה גדלות ברב כהנא.

הוא היה רב, תלמיד חכם, איש כריזמטי, בעל יכולת ביטוי מרשימה ביותר, ובעיקר, מי שהקדיש את כל חייו לעניין היהודי, במסירות נפש של ממש. היה ראוי שגם יריביו הפוליטיים, ואלה לא חסרים, יעריכו את אהבתו הבלתי נדלית, מתוך לב יהודי חם, לתורת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל.

בתחילת פעילותו, כמייסד הליגה להגנה יהודית, וכמי שנאבק למען יהודי ברית המועצות ולהטיף לעליה לארץ, זכה הרב כהנא להכרה ולאהדה רחבים, אם לא של הממסד, לפחות של ציבור רחב מאוד.

בכישרונותיו כמנהיג, איש רוח, וכאיש בעל מידות תרומיות, עדין ואציל נפש, הוא זקף את קומתם של יהודים רבים בארצות הברית בפרט ובעולם בכלל. דבריו הנוקבים על הגאווה היהודית הנדרשת, ועל כך שאין להתיר פגיעה ביהודי ללא תגובה, מהדהדים עד עצם היום הזה.

מי שקורא לעומק את הגותו, יכול להסכים עם חלקים נרחבים ממנה, גם אם לא עם דרך יישומה. הנכונות לשלם מחיר אישי, באו לידי ביטוי במעצריו הרבים בארץ ובחוץ לארץ, וכן ביכולתו לספוג עלבונות והשפלות שאחר לא היה עומד בהם.

הרב כהנא לא חשש להביע את האמת שלו. בכל פורום אפשרי, בהופעותיו בפני קהלים רבים ומגוונים, ובתקשורת, לא הסתיר הרב כהנא את האמת הפוליטית והשקפת עולמו היהודית, גם אם במחיר אישי כבד.

כנותו וישרותו הפוליטית של הרב כהנא, משתקפים היום ביתר שאת, בהשוואה לתלמידיו וממשיכי דרכו, המערפלים את משנתו של רבם, מתוך חשש שיוצאו מחוץ לחוק או שלא יורשו לרוץ ברשימה לכנסת. אצלם הוא כבר לא לגמרי פוליטיקלי קורקט. הרב כהנא לא היה מסכים לכך. הוא היה נאבק לקבל הכרה, ולא היה מוכן להתפשר עם האמת שלו. וזה צד שכל כך מרשים באישיותו.

אשתו של הרב כהנא, ליבי כהנא, חיברה שני כרכים מאלפים, יסודיים ורהוטים על תולדותיו ומשנתו, והשלישי, האחרון, עדיין בשלבי כתיבה. בכתיבתה ניכרת הערכתה, אם לא לומר הערצתה, את בעלה. חיבור כולל זה יהיה ללא ספק אחד החיבורים המונומנטליים על אישיות פוליטית, ובמידה מסוימת הוא גם ספר מוסר יהודי.

ראוי שגם יום הירצחו של הרב כהנא, ישמש כיום עיון במורשתו, לא פחות מזה של רבין, לא רק לתלמידיו, אלא דווקא לאלה שהיו והנם ממתנגדיו הפוליטיים המרים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.