הסרטון ה"פרובוקטיבי" מציאותי מתמיד / משה הרמן

צריך להודות: הסרטון שהפיקו ב'נצח יהודה' אולי פגום מבחינה אסתטית, אך הוא ממחיש את המהפכה שעובר הציבור החרדי {דעה}

הסרטון "הפרובקטיבי" שיצא מבית מדרשו של גדוד 'נצח יהודה' במימון משרד הביטחון כלל אינו תלוש מהמציאות. הציבור החרדי נמצא כעת בצומת דרכים דרמטי שישפיע באופן דרסטי על אורח החיים במגזר החרדי.

לא צריך להיות חכם גדול כדי לחוש בהשלכות פרצת האינטרנט והסמארטפונים שהצליחו לחדור מהחצר האחורית ושינו לבלי הכר את אורחותיו והשקפותיו של חלק עצום מהמגזר, שלא לדבר על האינטרנט הפרוץ שחדר עמוק אל תוככי הציבורי החרדי הטביע בתוכו עשרות אלפי חרדים שנחשפים לתכנים שאינם הולמים. גדולי הדור מודעים לכל זה ולכן הם יוצאים למלחמת מאסף בניסיון להציל את מה שניתן. כך למשל בחסידות צאנז איימו לזרוק מהמוסדות מחזיקי אייפון ודומיהם. בויז'ניץ הבהיר האד' כי יחזירו את החסידים לימי טרום עידן האינטרנט, קרי: בלי תומך כשר ובלי קבוצות ווטסאפ.

בוידאו: הסרטון שחולל סערה

סרטון חדש.גוד!

‎Posted by ‎הראש ישיבה‎ on‎ שבת 6 פברואר 2016

עידן הרשתות החברתיות פתח צוהר לצעירים החרדים שחלקם נעים בכמויות גדולות למכללות ומשם הדרך קצרה לפרנסה ברווח. במה דברים אמורים? עד לפני שנים אחדות הציבור הליטאי נותר, ברובו, ספון בכולל. ענין של השקפת עולם במקרה הטוב, ולחץ חברתי במקרה הרע. המכללות והעידן המודרני הוציאו נתח משמעותי מהחרדים לשוק העבודה. בישיבות ליטאיות כמעט לא תמצאו בוגרים שנותרו לחמם את הספסלים בכולל. תם עידן. בעשור האחרון יצאו המוני אברכים מהמסגרות החרדיות השונות כדי להתפרנס – חלקם בשכר מינימום.

אם בהתחלה היה מדובר ביחידים, הרי שכיום התופעה רווחת ואף למעלה מכך. בקצב הזה, בתוך שנים ספורות לא יהיה זה מופרך שבחורת סמינר (ולאו דווקא מ'לוסטיג') תעדיף בוגר צבא עם תואר מאשר בחור נטול השכלה שלאחר שיסיים את חוק לימודיו בכולל יצא להרוויח כמה פרוטות בסידור מדפים ב'יש חסד' או במקרה הטוב ישמש כמשגיח כשרות. תסריט מופרך? לו הייתם מספרים לישיבישער הממוצע בתשמ"ט כי אלפי בוגרי ישיבות יצאו וירכשו השכלה במכללות הוא היה מפנה אתכם אחר כבוד לאישפוז במחלקה הפסיכאיטרית ליד כביש גהה.

צה"ל הוציא סרטון שכעת נראה לנו הזוי ולא מציאותי, אך בעוד שנים הוא עלול להפוך למציאות, שכן בהערכה הגיונית, ההורים והבנות של הדור הבא יחשבו, כאמור, על העתיד הכלכלי, ויעדיפו אותו יציב ומבטיח – ולא כזה שיזרוק אותם למעגל יוקר המחיה התובעני ללא כל תכנון וערובה כלכלית.

לסיכום: יתכן שהסרטון שעורר זעם רב כל כך אולי פגום אסתטית – אך ממש לא תלוש מהמציאות.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אוי משה הרמן, כמה חוסר שכל וכמה רדידות,
  האם שם משפחתך לא מתחילה ב-ק?

  נעמה |
  הגב
 2. יודעים טוב מה רצתה תנועת ההשכלה ומהי אחת ממטרות [אם לא ה] הקמת צהל .

  טורים הרדודים שראיתי [+ זלזול]

  משה |
  הגב
 3. יודעים טוב מה רצתה תנועת ההשכלה ומהי אחת ממטרות הקמת צהל .

  משה [אם לא ה] |
  הגב
 4. שוב בלבולי שכל עטופים בנייר צלופן מרשרש.
  סלט טורקי אחד גדול שבו מתערבבים נאיביות והבנה לקויה מחד, ורדידות ואינטלגנציה נמוכה – מאידך.
  הציבור החרדי עובר תהליכים ושינויים, כמו כל ציבור וכמו בכל זמן – בוקר טוב! אין בכך כל חידוש, למרות שמדובר בתקופת מעבר. השאלה היא במימד הדתי. מימד זה מבחינה מהותית אינו תלוי בפלטפורמות המשתנות. יהודי חרדי של היום, של לפני אלפים שנה, ושל עוד אלפים שנה – אינו שונה מהותית, למרות שתמיד יש מי שיתפוס טרמפ על שינויי התקופות על מנת לנסות להשתחרר קצת מהדת. הפלטפורמה אולי תשתנה – המהות תישאר אותו דבר. ייתכן שבחורה תחפש בחור עובד – כל עוד שנורמה זו תעבור את הפילטר הדתי – אבל הצבא לעולם לא יצליח להסתנן פנימה כל עוד מדובר במסגרת המייצגת פריקת עול מבחינה מהותית. ואגב, רוב בחורי הישיבות הליטאיות לא הולכים לכולל? מאיפה שאבת את הנתון ההזוי הזה? כנראה הרבה זמן לא פגשת בחורי ישיבה.

  ישראל |
  הגב