"הסתה בוטה ומכוערת נגד החרדים"

העיתונאי אמנון לוי נגד התקשורת: "להגיד שהחרדים לא עומדים בצפירה משום שלא איכפת להם מהנופלים – זה נמוך ונלוז". לראיון המלא

יום השואה ויום הזיכרון הפכו מזה זמן רב לימים בהם התקשורת החילונית עושה הכל כדי להציג חרדים שלא עומדים בצפירה, ואגב כך להסית נגד מגזר שלם. צלמים (שלצורך המשימה החשובה לא עומדים בצפירה) מתמקמים בריכוזים החרדיים וממתינים לחרדי התורן שיעורר פרובוקציה ויעניק להם את התיעוד המכפיש.

העיתונאי אמנון לוי רואה בתופעה דוגמא להסתה מכוונת נגד החרדים ולא חוסך במילים קשות נגד התנהלותם של כלי התקשורת בענין.

בראיון שהעניק לפני שנים אחדות לרשת ב של 'קול ישראל' אמר לוי: "האמת היא שאני כבר הרבה שנים רוצה לדבר על זה ואפילו בחריפות כי בעיני זו דוגמא להסתה בוטה ומכוערת נגד החרדים, בענין הזה…באמת כל שנה מצלמים את החרדים בבני ברק ובירושלים שהם לא עומדים בצפירה ביום הזכרון לחללי צה"ל. וזה מכוער, למה? כי קודם לא במקרה בוחרים, את יום הזכרון לחללי צה"ל כדי לצלם אותם שם. אבל, הם גם לא עומדים ביום הזכרון לשואה שחל בדיוק שבוע לפני כן. גם שבוע שעבר, בצפירה ליום הזכרון לשואה, חרדים לא עמדו. החרדים היותר בא נגיד אדוקים, חלק מהחרדים אגב כן עומדים, חלקם הגדול קשה להם עם הצפירה. והם לא עומדים גם ביום השואה, עכשיו אתה אומר, ביום השואה זה לא חללי צה"ל שהם מואשמים בנכור אליהם…זה אבא שלהם, זה אמא שלהם, חסידויות שלמות נשרפו בשואה. הרי אי אפשר להגיד שהשואה לא מענינת את החרדים? אז, אולי הסבה היא בכלל לא ענין של כבוד וזכרון ויש פה הסתה?".

בהמשך אמר לוי: "יש פה כפיה חילונית…אתה יודע כל כך הרבה אנחנו החילונים אוהבים להגיד שישי כפיה דתית, הנה מקרה מובהק של כפיה חילונית. כי יהודי דתי, יהודי חרדי, בכל אורחותיו רוצה להבדיל את עצמו מדרך של גוים וללכת בדרך שלו שהיא על פי קוד של ההלכה, של התנהגות יהודית. בשביל יהודי דתי לכבד מת זה על ידי שאתה אומר עליו 'קדיש' אתה אומר עליו 'קל מלא רחמים'. יש קוד התנהגותי מאד ברור. צפירה, פרחים זר עם סרט שחור זה לא בקוד התנהגות שלהם".

לטענה לפיה מדובר בחוסר כבוד לסמלים החילוניים השיב לוי: "נניח שמחר ש"ס עולה לשלטון, או מפלגה חרדית יותר קצונית מש"ס והיא אומרת אנחנו רוצים לכבד את זכר חללי צה"ל אבל בדרכנו. אשר על כן, בשעה 11 ביום הזכרון אין צפירה וכולם, כולל אתה, ירון דקל החילוני, חיבים לבוא לבית כנסת ולהגיד קדיש לזכרם של הנופלים…אנחנו דורשים היום יותר מדי. למה שלא נכבד, אתה יודע, גם להם יש נופלים גם להם יש מתים, מדוע שלא כל אחד בדרכו יכבד את המתים האלה. זה בכלל לא קשור לזלזול בזכר החללים. זה מכוער להגיד את זה! זה הסתה! כי יודעים את זה, מי שקצת בקי בהלכות החברה החרדית יודע את זה. אין לזה שום קשר לכבוד לנופלים".

בסיום הראיון טען לוי כי בשנים האחרונות שוטף את הציבור החרדי "גל פטריוטי". לדבריו, להגיד שלחרדים לא איכפת מאלו שנפלו במערכות ישראל זה "נמוך ונלוז ואין בזה שום אמת. אבל יש בזה אמת אחת אחרת נורא גדולה, החוסר סובלנות שלנו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.