הסתה בעקבות תחקיר החופות: "זה מצב שמתאים לסעודיה"

בעקבות התחקיר בערוץ 2 בו נחשף כי רבנים חרדים עורכים חופות לא חוקיות לישראלים שאינם יהודים – במשרד לשירותי דת זעמו וטענו כי "הדברים נשמעים חמורים. המקרים ייבדקו ויטופלו", וגם בארגון צהר תקפו וטענו כי מדובר ב"זילות". ואילו בחדו"ש ניצלו את הבמה בכדי להסית . צפו

בעקבות התחקיר בערוץ 2 בו נחשף כי רבנים חרדים עורכים חופות  לא חוקיות לישראלים שאינם יהודים  – במשרד לשירותי דת זעמו וטענו כי "הדברים נשמעים חמורים. המקרים ייבדקו ויטופלו", וגם בארגון צהר תקפו וטענו כי מדובר ב"זילות"..

 

בארגון רבני צהר,  של הרב דוד סתיו  אמרו  בתגובה כי "מדובר בניצול ציני ומקומם של רבנים מחתנים הגורמים לזילות טקס הנישואין, זילות הדת וזילות מוסד הרבנות כולו".

"לצערנו זו המציאות בה אין תהליכי גיור ראויים על פי ההלכה כפי שארגון צהר דוחף כל העת. ארגון צהר חרט על דגלו להנגיש לזוגות המתחתנים דרכו ולכל באי שעריו יהדות נקייה מקומבינות, על פי ההלכה וללא שום רבב", הוסיפו בארגון – שגיוריו טרם מוכרים.

"בחודש הנוכחי ארגון צהר שבר שיא של מתחתנים לחודש אחד כאשר חיתן יותר מ-1200 אנשים על פי דת משה וישראל, אנחנו נמשיך לצמוח באהבה ובאמונה", הוסיפו בארגון.

עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל עמותת חדו"ש שידועה בעמדות האנטי דתיות, מתח ביקורת על התנהלות הרבנות שלדבריו אפשרה את המצב המקומם: "אנשים פשוטים חייבים למצוא כל מיני דרכים עקלקלות כדי להגשים את האהבה שלהם. נוצר מצב שבו מיעוט קטן בעצם מאלץ את כולנו להיכנע לתכתיבים שלא מתאימים למדינת ישראל בשנת 2016, זה אולי מצב שמתאים לסעודיה".

כזכור, בערוץ 2 נחשף  אמש בתחקיר מיוחד על הרבנים שעורכים טקסי חופה וקידושין לפי הספר, על פי כל כללי ההלכה – עם טבעות, כתובה ושבירת כוס תמורת אלפי שקלים לפסולי חיתון – זוגות שלא יכולים להינשא דרך הרבנות, כל זאת זאת בניגוד גמור לחוק, מתחת לרדאר.
הרבנים עורכים את החופות – בידיעה גמורה שהטקס שהם מנהלים בחתונות הם הצגה אחת גדולה – כזו שהם גובים תמורתה אלפי שקלים.

  ההקלטות המלאות באדיבות רשת

בשיחה עם חדשות 2 Online, מודים רבנים שהם עוברים על החוק. "לאחרונה הייתי בחתונה של אחת החברות שלי, שנישאה בטקס אזרחי בחו"ל – ואז עשתה פה בארץ אירוע נוסף, עם טקס חופה פיקטיבי", מספרת א', שהוזמנה לחתונה "בכאילו" בשיחה עם חדשות 2 Online. "הרבה מהחברות שלי שהן או בני הזוג שלהן לא מוכרים כיהודים עשו את זה – ומגיע רב שלוקח להם משהו כמו 2,000 שקל על הטקס הזה, שנראה כמו טקס חופה רגיל. בא אדם שנראה כמו רב עם כיפה וזקן – ומשחק את המשחק".

לדבריה, מדובר על רבנים ששמותיהם עוברים מפה לאוזן בין זוגות המתכוונים להינשא ושאחד מהם אינו מוכר כיהודי על פי ההלכה, וכי אותם רבנים מנצלים את המצב הזה שבו זוגות כאלה בכל זאת מעוניינים לערוך טקס חופה כמו זוגות של חברים המוכרים כיהודים, על מנת להרוויח כסף קל מהצד. "רבנים אמיתיים עושים מזה מסחרה, ממש עושים מזה עסק – ולא מעניינים אותם ממש חוקי הדת".

"הטקס נראה אמיתי לחלוטין, הרב גבה אלפי שקלים בתמורה"

כך למשל,  ס' – הוא ובת זוגו נישאו בשנה שעברה בטקס חתונה אזרחית בחו"ל, וכעבור חודשיים ערכו טקס חתונה פיקטיבי בארץ. "סירבו לחתן אותנו ברבנות בגלל שאמא של אשתי לא יהודייה, אז נאלצנו לשלם לרב שיערוך טקס שהוא הצגה", הוא מספר בשיחה עם חדשות 2 Online.

"הגענו לרב שעושה את זה דרך חברים אחרים שהתחתנו ועשו טקס חופה פיקטיבי, אחרי שראינו שהטקס בעצם נראה אותו דבר ומי שלא מודע לעניין לא מרגיש בהבדל. כשדיברנו עם הרב לקראת החתונה שלנו, הוא אמר שהוא דורש סכום של 3,000 שקלים על עריכת חופה כזו, לטקס של 20 דקות – אבל שנראה אמיתי לגמרי".

:"רצינו שהחתונה שלי תיראה כמו חתונה כשרה, אפילו שזה בעצם לשלם על חתונה פעמיים. היו לנו הרבה אורחים שלא היו מודעים לעניין, זה באמת היה הצגה. שילמנו לרב בשחור, בלי קבלה ובלי כלום. ברור שזה לא תקין ומהווה עבירה על חוקי הדת".

"כולם עושים את זה", מספרת ו', המיועדת להינשא בקרוב. "אחרי חתונה אזרחית בחו"ל שעולה משהו כמו 5,000-6,000 שקל, צריך לשלם לרב עוד משהו כמו 2,000 שקל כדי שיעשה את הטקס הזה. אני אפילו מכירה זוגות שדווקא מכירים בהם כיהודים ועושים טקס חתונה פיקטיבי כדי לא להירשם ברבנות. הרב שאנחנו פנינו אליו אפילו אמר שהוא מחתן מכל הסוגים – גם בארץ וגם בחו"ל, והוא כן עושה את זה עם קבלות".

 

"אני רב מאושר מטעם הרבנות הראשית לישראל", סיפר אחד הרבנים בשיחה עם חדשות 2 Online במהלכה התחזינו לזוג המבקש לערוך אירוע חתונה עם טקס פיקטיבי, "אני עורך חופות כדת וכדין על פי ההלכה ופונים אליי גם זוגות שאחד מהם לא מוכר כיהודי, שרוצים טקס חופה וקידושין כזה. אני עושה את זה למרות שזה סיכון של המשרה שלי ואסור שהרבנות תתפוס אותי על כזה דבר. אני מסכן פה את כל הקריירה".

"אני מגיע עם כתובה וכל מה שצריך, עושה הכל כדת וכדין. אף אחד לא צריך לדעת כלום", הוסיף הרב. "השירות הזה עולה 3,000 שקלים – אני עושה חופות מאוד מרשימות ומעניינות, הקהל לא ישתעמם ובטח שלא ירגיש בהבדל כלשהו מחופה אמיתית".

"אני רב מטעם הרבנות שעורך גם חתונות כאלה", סיפר רב אחר. "אפשר לומר שרוב החופות שלי הן למעשה כאלה", הוא התוודה בפנינו. "בגלל שאני עושה גם את זה וגם את זה, אני עושה את הטקס באופן מושלם, אחד לאחד, מדויק ממש. מי שנמצא באולם לא מרגיש בכלום – גם לא דתיים או חרדים".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה לידיעה כי "הדברים נשמעים חמורים. המקרים ייבדקו ויטופלו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.