הסתה נגד הרבנות: "הם מאפיונרים"

בעלי דוכנים ומסעדנים יוצאים למאבק נגד חוק הכשרות שאושר ותוקפים את הרבנות: "התנאים שלה בלתי אפשריים"

סערת חוק הכשרות: לאחר אישורו של החוק בועדת השרים לענייני חקיקה, יוצאים חלק מבעלי המסעדות למלחמה נגדו תוך שהם משתמשים בביטויים קשים כלפי הרבנות.

החוק, שמותיר את הרבנות הראשית כמוסמכת הבלעדית להענקת כשרויות, קובע כי כל בית עסק שיכנה עצמו "כשר" ללא הפיקוח של הרבנות, צפוי לקבל קנס.

"הם פשוט מאפיונרים….יום לאחר שקיבלתי תעודת השגחה פרטית, הגיע אליי פקח מהרבנות בירושלים והתחיל לשאול שאלות. הם אמרו לי שאני מטעה את הציבור ותלו נגדי מודעות, אלא שהלקוחות שלי מכירים אותי ותומכים במהלך".

ואילו בעל חנות בוטיק למוצרי שוקולד הוסיף: "זה עסק שפתוח יומיים בשבוע והם רוצים 10 אלף בשנה בשביל ביקור חודשי….עשיתי חישוב, זה יוצא 6 שעות בשנה. אפילו כשכבר הייתי מוכן לשלם, התנאים שהציבו הם בלתי אפשריים, הם רוצים שאוציא למשגיח תלוש משכורת. יש הרבה משמעויות בלהוציא משכורת: יחסי עובד מעביד, תנאים סוציאליים, שוברים לחג וכדומה".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "המשרד ערך בשנה האחרונה עבודת מטה מקיפה בתחום הכשרות, שבסופה הומלץ על הקמת חברה ממשלתית (או כל תאגיד אחר בשליטת המדינה), חברה זו תפעל על פי כללים אחידים ומפורטים ותהיה אחראית על העסקת כלל משגיחי הכשרות במדינה.החברה תגבה את דמי ההשגחה מבתי העסקים ותפקח באופן מלא על עבודת המשגיחים, הן בכל הקשור לנוכחותם במקום ההשגחה בשעות הנדרשות וביצוע כלל המטלות, והן לגבי הצבת דרישות כשרות אך ורק כפי שנקבעו ע"י הרבנות הראשית לישראל.

לשם השלמת התהליך נדרש שיתוף פעולה של משרד האוצר ומשרד המשפטים – ואנו תקווה כי הם יתנו את כל הסיוע הנדרש על מנת לתקן את הכשלים הקיימים במערכת הכשרות. אנו מבקשים להדגיש כי כל פניה אל המשרד לשירותי דת בעניין חריגות מדרישות הכשרות של הרבנות הראשית או דרישות לרכישה של מוצר מספק מסוים – מטופלות באופן מידי, ואנו קוראים לכל בעל עסק הנתקל בתופעות פסולות לפנות באופן מידי – והעניין יטופל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.