העימות מאחורי הסרט: "שקרן! הרב אלישיב לא התיר הליכה לאקדמיה"

וויכוח התנהל קודם פרסום הסרט 'תורתו אומנותו' על דמותו של מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל. בישיבה שנערכה קודם שידורו של הסרט עם בכירי לשכת העיתונות הממשלתית התפתח עימות קולני בין יחזקאל פוגל יושב ראש הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו, לבין עו"ד דב הלברטל: האם הרב אלישיב התיר הליכה לאקדמיה? כנסו

וויכוח התנהל קודם פרסום הסרט 'תורתו אומנותו' על דמותו של מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל. בישיבה שנערכה קודם שידורו של הסרט עם בכירי לשכת העיתונות הממשלתית התפתח עימות קולני בין יחזקאל פוגל יושב ראש הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו, המייסד והמנהל של המרכז החרדי, המוסד הראשון להכשרה מקצועית לחרדים, לבין עו"ד דב הלברטל.

הוויכוח היה באשר לדברים שנאמרו במהלך הסרט ע"י הלברטל בנוגע לדעתו של הרב אלישיב על לימודי חרדים במכללות ובאקדמיות המיועדים למגזר החרדי.

הלברטל שהיה במשך עשרות שנים משומעי לקחו של הרב אלישיב זצ"ל הבהיר במהלך הסרט את דעתו הברורה כי אסור לחרדים ללמוד במכללות ובאקדמיות אף אם הן מיועדות לציבור החרדי, פוגל, מפורצי הדרך בתחום האקדמיה החרדית כינה במהלך הישיבה את הלברטל "שקרן"!.

במהלך הישיבה המקדימה חשף פוגל בפני המשתתפים ועו"ד הלברטל כי הנו מחזיק מסמך עליו חתום חתנו של מרן הרב אלישיב, הרב ישראלזון זצ"ל, שם מביא את דעתו של הרב אלישיב להתיר אקדמיה המיועדת לחלקים במגזר החרדי. אך הלברטל לא שינה את דעתו ונופף במכתב האחרון של הרב אלישיב אותו כתב על המכללות החרדיות.

photo_2016-07-17_22-19-10

במכתבו של הרב אלישיב שפורסם אז בעיתון 'יתד נאמן' נכתב בין היתר: "באשר סוד ויסוד קיומו של עולם התורה וציבור היראים הוא בחיי תורה ויראה על טהרת הקודש, מתוך התבדלות מוחלטת מכל חיי ומושגי העולם החילוני של פורקי עול תורה, על-כן יש למחות ולהזהיר מפני כל מיני מגמות מבחוץ לשלוח יד בפך השמן הטהור, שמייסדים 'מסגרות מיוחדות לחרדים' שיהיו תחת שליטתם המלא ועל-פי רוחם, ובכלל זה כל מיני מסגרות ומסלולים של שירות לאומי, אזרחי וצבאי, שתכליתן ליצור מקומות מיוחדים שמגבשים קיבוץ של חרדים הכפוף לפורקי עול, לשליטתם ולתרבותם".

יצויין, כי הרב אלישיב עצמו לא חתום על המכתב המוחזק בידי הרב פוגל, אך לטענתו, חתנו של הרב אלישיב הוא זה שחתם בשמו על ההיתר ללכת ללמוד באקדמיה חרדית.

אך מה שמתברר כי פוגל אכן קיבל מכתב תמיכה להפעלת מסלולי לימודים לגברים, לתואר באישור המל"ג למקצועות המחשב, חשבונאות ומינהל לאחר פתיחת המכללה כעשר שנים לפני מכתבו האחרון של הגרי"ש אלישיב עוד קודם שהתופעה הפכה לרחבה יותר במגזר החרדי, אז קיבל מכתב עם חתימותיהם של הרבנים יוסף ישראלזון, מרדכי שלמה שטיינמץ ושמואל אליעזר שטרן.

אולם לאחר עשור יצאו גדולי ישראל ובראשם מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל ומרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כנגד המוסדות להכשרה מקצועית ואקדמית, בנימוק שיש בכך החדרה של רוח ההשכלה לתוך הציבור החרדי.

משיחה שערכנו אם אחד מבאי ביתו של הגרי"ש אלישיב זצ"ל עולה עוד כי הגאון רבי יוסף ישראלזון זצ"ל חתנו של הגרי"ש אלישיב, פרש מהועדה שהוקמה לבדיקת האקדמיה החרדית לאחר שלא עמדו בכללים ובתכתובות מגדולי ישראל, ואף חזר בו מחתימתו על המכתב התומך באקדמיה החרדית.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הנה קישור לספר היסודות של אוקלידס שנדפס ב-1780 עם הסכמה של הגאון מוילנא… פעם החכמה היהודית היתה מועלת על נס והיום הסגירות מסגירה את הבורות
  http://www.hebrewbooks.org/42234

  יותם |
  הגב
 2. השקרנים והנוכלים אלה שבאו בגילגול של לבן הארמי ממציאים עליו את כל העלילות הוא לא שקרן הוא אמיתי

  ראש הכולל |
  הגב