העיר חריש: משפחות ללא בית כנסת

פרסום ראשון: משפחות חרדיות המתגוררות בעיר חריש ללא בית כנסת, "העירייה ניתקה לנו את החשמל בבית הכנסת הזמני שנקנה מכספי התושבים" תגובת העירייה: "דירת המגורים המדוברת אכן שימשה לתפילות בית כנסת שלא כחוק"

לפני כשנה אוכלסו מאות משפחות חרדיות ודתית לאומית שהגיעו לחריש  ועדיין אלפי דירות בשלבי בניה חלק לקראת סיום חלק בהתחלה .

לתושבים שומרי תורה ומצוות המתגוררים בחריש ישנם רק בתי כנסת באזורים מורחקים אחד מהשני ובכדיי להגיע לבית כנסת להתפלל התושבים צריכים ללכת כ20 דקות הליכה, גם בחורף וגם בימי הקיץ החמים כמו .

תושב המקום שעוסק בהבאת קהילה חרדית לעיר מספר לאתר אקטואליק "ראינו שהמרחק לא סביר לקחנו דירת מוגרים ועשינו אותה בית כנסת כמו שעושים בכל מקום וכל שכונה חדשה שמתאכלסת" .

המחאה בעיר חריש

 

אחרי מספר פעמים שקיימנו תפילות במקום הגיעו פקחים מהעירייה ולא אישרו לנו להתפלל בטענה שזה לא חוקי תוך הבטחות לכך שידאגו לבית כנסת במיקום חוקי לרווחת התושבים.

עוד מוסיף התושב "יש שם בתי כנסת בנויים ומשום מה אנחנו לא זוכים להיכנס לתפילות בתוכם, כבר שנה שלמה שהבית כנסת בנוי ועומד שומם, פנינו לגורמים בעירייה והבאנו את כל האישורים ועדיין אנחנו ללא בית כנסת .

מחוסר ברירה עברנו להתפלל בקראוונים שנקנו בכסף רב על ידי המתפללים שכל בקשתם היא לא ללכת דרך ארוכה לתפילות ושיעורי תורה .

בשבוע האחרון, לאחר כשלושה חודשים של תפילות בבית כנסת המאולתר בקראוון, המעוצה ניתקה את החשמל וכעת אין חשמל בבתי כנסת, במקום ישנו גם כולל אברכים שמונה כ-30 אברכים שיושבים בחוץ למרות מזג האויר, והכל כדי להמשיך ללמוד תורה, פנינו לכל הגורמים גם בעירייה ולנציגים החרדים בכנסת אבל אין קול ועונה, אומר ישראל .

 

בית הכנסת החדש בחריש "שומם"

 

תגובת העירייה: חריש פועלים כיום ארבעה בתי כנסת בדרך קבע ועוד שלושה ארעיים המופעלים בשבתות וימי חג במבני ציבור שונים כדי לתת מענה נוסף לכלל המתפללים. בעיר עתידים להיבנות ולפעול עשרה בתי כנסת במבני קבע מרשימים הפזורים בכל רחבי העיר והשכונות. כיום, המועצה המקומית חריש נמצאת בעיצומו של תהליך הקצאת בתי כנסת לציבור הדתי ומחויבת לתהליך זה.

דירת המגורים המדוברת אכן שימשה לתפילות בית כנסת שלא כחוק ולאחר תלונות תושבים ושכנים במקום הופסקה פעילותה. כאמור, גם הבטחת בתי כנסת לציבור זה או אחר אינה מחזיקה מים משום תהליך ההקצאה אשר עליו להתנהל בצורה מסודרת ועל פי חוק עם ועדה מלווה.
בשבועות הקרובים המועצה עתידה לקבל לידיה אישורים וטפסי 4 מהוועדה לתכנון ובנייה למבני בית כנסת נוספים בעיר ותעניק אותם לציבור הדתי לאור תוצאות תהליך הקצאת בתי הכנסת.

הטענה כי המועצה ניתקה במכוון את החשמל באחד מבתי הכנסת בעיר שקרית. המועצה מימנה עד היום את חשבונות החשמל של בית הכנסת מדובר ועל אף התראות חוזרות ונשנות שלא להעמיס על מערכת החשמל במקום, התעלמו האחראים מדרישותיה וגרמו פעם אחר פעם לשריפת נתיך החשמל ונזק כספי של עשרות אלפי שקלים שהמועצה הוציאה על החלפתו. לצורך תיקון הנתיך, נדרש אחראי בית הכנסת להעמיד יועץ בטיחות וחשמל לתיקון תשתית החשמל הרעועה והלא בטיחותית במקום כתנאי לחיבור המקום לחשמל מטעם חברת החשמל.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.