"פרזיטיות חברתית, טפילות אזרחית"

פרסום ראשון: זעזוע מדבריו של כותב בעיתון הדתי לאומי "שביעי" שפער פיו על הציבור החרדי: "הדאגה ללומדי תורה – השקר הציני ביותר של הציבור החרדי"

גם הקוראים הוותיקים של העיתון הדתי לאומי "שביעי", המחולק מידי שבת בבתי הכנסת של הציבור הדתי לאומי ברחבי הארץ, יחד עם שאר העיתונים הדתיים והעלונים השונים, היו בהלם  למקרא דבריו של הפרסומאי אמנון שומרון, במסגרת טורו הקבוע בעיתון.

וכך כתב שומרון: "הדאגה ללומדי התורה – זה השקר הציני ביותר של הציבור החרדי. הסרבנות ארוכת השנים לקחת חלק במאמץ הקיומי של מדינת ישראל, מוציאה מהדעת. למרות ההסכמה שקיימת בציבור לאפשר לקבוצה איכותית ושקדנית להמשיך בלימודה ככל שתרצה, הציבור החרדי רוצה את כל הקופה".

שומרון עובר כאן מביקורת לגיטימית יותר או פחות, וכותב את המילים הבאות, שאי אפשר להאמין שנכתבו ממקלדתו של אדם שומר תורה ומצוות: "ההשתמטות הגורפת הזו נובעת מאיבה כלפי הציונות, מאידיאולוגיה בטלנית, מפרזיטיות חברתית ומטפילות אזרחית, כשרק הכוח הפוליטי של המפלגות החרדיות מאפשרת לה להתקיים". נזכיר שוב, הדברים נכתבו על ידי אמנון שומרון השבוע, ולא נאמרו לפני הבחירות על ידי אישים אנטי חרדיים ידועים כמו יאיר לפיד ודומיו. אין לציבור החרדי אף ארגון חסד, נשמע מהדברים ("פרזיטיות חברתית"), כאילו לא רוב רובם המוחלט של ארגוני החסד נפתחו על ידי אנשים מתוכנו, מהציבור החרדי. שלא לדבר על הביטוי "טפילות אזרחית", שמזכיר ימים אפלים מאד באירופה.

את שאר דברי הרפש, אפילו אנחנו מתביישים לעלות על הכתב.

 

אבל המשפט הבא הוא לא רק מסית, הוא  גם שקרי: "במקום להעריך את מי שכבר החליט מתוכם להתגייס, הם רודפים אותו. אפילו את המעט תפילה לשלום חיילי צה"ל הנהוגה בבתי הכנסת הם מסרבים לומר".

בדברים  אלה מכליל הכותב, שומרון, את כל הציבור החרדי כאילו כולו רודף את החיילים החרדים וכולו לא אומר את התפילה לשלום חיילי צה"ל, כאשר לכל ידוע כי רק קיצונים מהציבור החרדי רודפים את החיילים החרדים, וכיצד ישנם רבנים ידועים מאד מהציבור החרדי ובתי כנסת לא מעטים, בהם אומרים בהחלט את התפילה לשלום חיילי צה"ל, במסגרת התפילה הידועה או במסגרת "מי שבירך".

עסקן חרדי שיוצא בדרך כלל נגד ההסתה החילונית, איתו שוחחנו, אמר בזעם כי "הסתה כזאת הרבה זמן לא שמענו ולא קראנו, גם לא מעיתונאים חילוניים".

העסקן הוסיף כי "רוב הציבור החרדי היום מקבל את מי שמתגייס. אז לקחת את הקיצונים ולעשות אותם רוב? זו חוצפה.

"להגיד שלא אומרים בפתיחת ההיכל 'מי שבירך' לחיילים זה שקר גס ועזות מצח. רוב הציבור כן אומר. כולנו זוכרים איך מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל היה עושה תמיד 'מי שבירך' לחיילים ועכשיו גם בסליחות בכל ערב חבר מועצת חכמי הצורה הרב ראובן אלבז בהשתתפות מאות איש עושה 'מי שבירך' לחיילי צה"ל, ערב ערב. אנחנו דורשים שהכותב יפוטר מהטור ההזוי שלו במיידי ושהעיתון יפרסם התנצלות על דברי ההסתה החמורים".

אמנון שומרון מסר בתגובה ל'אקטואליק' כי "הדברים נכתבו בכאב גדול על כך שהנורמה החברתית בציבור החרדי היא לא להתגייס לצבא. אם יש בשוליים כאלה שמדרבנים את ילדיהם שאינם עמלים בתורה להתגייס, אני מתנצל בפניהם.

"ברוב בתי הכנסת החרדים לא אומרים תפילה לשלום חיילי צה"ל. הציבור החרדי משלב ספרדים ואשכנזים, ליטאים וחסידים וטבעי שיהיו גם כאלה, בעיקר בקרב החרדים הספרדים, שכן יתפללו לשלום חיילי צה"ל. אבל הרוב המוחלט לא מתפלל.

"יחס גורף שלילי שכזה כלפי ההתגייסות לצבא מביא אח"כ את היחס הלעגני כלפי אלה שמתגייסים. אני מניח שלא כל החרדים רודפים אותם אבל כשהאקלים החברתי הוא שלילי, הקומץ הקיצוני שיורק ומקלל לובשי מדים מרגיש שם בנוח.

"לסיכום: אני מאמין שמדינת ישראל צריכה שיהיו לה לומדי תורה העוסקים מבוקר עד לילה בתורתם ועל המדינה והציבור לדאוג לכל מחסורם. אולם מאחר והמסר של החינוך החרדי הוא שהליכה לצבא היא דבר שלילי, נוצר מצב שגם אלה שאינם לומדים, משתמטים מהחובה המוטלת על כל צעיר בגילם להטות כתף למאמץ הקיומי של עם ישראל במדינתו. השתמטות זו היא הסטת ראש מהצער והשכול שהם מנת חלקם של משפחות רבות בישראל שאיבדו את יקיריהם במהלך שרותם הצבאי".

המאמר המלא של שומרון ב"שביעי"

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אלו העובדות, באף ישיבה אין מי שברך לצה"ל

  מה לעשות, אי אפשר לטייח עובדות, אין מי שיכחיש שבאף ישיבה ליטאית חסידית וספרדית אין מי שברך לחיילים גם לא בעת מלחמה, וגם בעניין השבאבניקים שלא לומדים ובחרו להתגייס אין להם תמיכה, אמנם קיצונים נוהגים בהם באלימות, אך הרוב הדומם שותק ולא תומך בהם כלל.

  אשר |
  הגב
 2. זאת האמת פרזיטים

  זה מה שאתם. אבל כולם יודעים את האמת בשביל להשתמט אתם חרדים אבל בחיי היומיום אתם לייטים. ראו את כל הפייסבוק והאינסטגרם של הכאילוחרדים. ראו את הצביעות של החרדים שגולשים באתר זה אפילו שהגדוילים שלהם אסרו. אתם ביזיתם את המזרוחניקים ורבניהם, עכשיו תאכלו את מה שבישלתם פרזיטים.

  שימי |
  הגב
 3. תיזהר אמנון מיום הדין

  איזה חצוף ומתומתם על כל שכל.
  ימות המשיח ממש ורואים שנאה כלפי תלמידי חכמים.

  ממש לא כדאי ככה לדבר לפני יום הדין.
  אולי אנחנו לא יודעים הכל, אבל אבינו שבשמים בטוח יודע…

  שרה |
  הגב