העיתונאים זועמים: "ההסתייגות שהעביר ח"כ אייכלר = סתימת פיות"

אמש בשעת לילה מאוחרת, עם אישור חוק השידור הציבורי החדש, הצליח ח"כ ישראל אייכלר להעביר הסתייגות האוסרת על מגישים ושדרנים להביע עמדה אישית בתכניותיהם. המשמעות: פחות הסתה והכללה נגד קבוצות מיעוט דרך המיקרופונים הציבוריים. העיתונאים זועמים: "השתקה פאשיסטית של חופש הביטוי"

סתימת פיות או דאגה לאיזון תקשורתי? עיתונאים ובכירים בענף התקשורת זועמים הבוקר על ההסתייגות שהעביר ח"כ ישראל אייכלר בחוק השידור הציבורי החדש, הסתייגות האוסרת על השדרנים, הכתבים והמגישים לנקוט צד ולהביע עמדה אישית במהלך התכניות שבהנחייתם ו/או השתתפותם.

באתר 'הארץ' סיקרו את אישור ההסתייגות תוך שימוש חוזר ונשנה במונח "סתימת פיות". ואילו ברשת הטוויטר התבטאו העיתונאים בחריפות רבה עוד יותר כלפי ההסתייגות השנויה במחלוקת.

"סעיף מביש של סתימת פיות" הגדיר צ'יקו מנשה מרשת ב' של 'קול ישראל' את הסעיף החדש, כתב 'דה מרקר', רותם שטרקמן, טען שהוא "מדיף בעל ניחוח פאשיסטי" ואיש הערוץ הראשון, אורן נהרי, הביע חשש מכך שהחוק יורחב גם לאיסור על פרשנות.

עיתונאים רבים נוספים הצטרפו למתקפה כנגד ההסתייגות של הח"כ האגודאי, כאשר המוטיב החוזר אצל כולם זו ההאשמה ב"השתקה וסתימת פיות".

אייכלר מצידו לא מתרגש מהמהומה ומדגיש שמטרת ההסתייגות להגביר את האיזון התקשורתי. "חופש הביטוי הוא לא חופש הביזוי", אומר אייכלר.

כזכור, מוקדם יותר דיווחנו כי אמש אישרה הכנסת בשעות הקטנות של הלילה את חוק השידור הציבורי, החוק שיוביל לסגירת רשות השידור. במסגרת החוק לא הוכנסו הפיטורים המיידים ברשות כמו כן לא נכללו בחוק קיצוצי שכר בסך של עשרה מיליון שקלים – זאת לאור ההסכמות שהושגו בין השר הממונה, אופיר אקוניס, לבין יו"ר ההסתדרות, מר אבי ניסנקורן.

עם זאת במסגרת החוק הצליח חה"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) להכניס הסתייגות לחוק לפיה בשידורי הרשות החדשה שתוקם יש לשמור על היושרה ולא להיגרר להסתה, אייכלר אמר כי: "יש להימנע מחד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, ממתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות או מהטעמתן באורח סלקטיבי שלא לפי ערכן החדשותי".

בנוסף אמר אייכלר כי "ישנם שדרנים וכתבים שהתרגלו לקבל משכורת מכספי הציבור ולתפוס בעלות על המיקרופון כדי להשמיץ ולהסית ולנהל קמפיינים ואג'נדות אישיות, ועכשיו הם נדהמו מהחוק המצוטט מ"תדריך נקדי" להגינות בתקשורת…זהו הקוד האתי המחייב את כל עובדי הרשות והופר ברגל גסה ובצורה בוטה בכל השידורים במשך שנים רבות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.