העם היהודי והעם הישראלי – נפרדים: עורך 'יתד נאמן' ישראל פרידמן במאמר חריף ב'מעריב'

ישראל פרידמן, סגך עורך 'יתד נאמן' מפתיע הבוקר (ג') במאמר שהוא מפרסם ב'מעריב', בו הוא מבהיר כי גזירת הגיוס תביא להיפרדות העם היהודי והעם הישראלי.

הנה המאמר המלא מ'מעריב':

ועדת פרי הצליחה ללכד את כל החרדים. עכשיו כולם בני ישיבה. מי שעזב מתחרט. גם אלה שנכנעו לאילוצי פרנסה עשו פניית פרסה. מי ששירת – היום לא היה הולך. תודה לחברי הוועדה על שעזרו גם לפריפריה של החרדיות להתכנס ולהתבדל. הממשלה הנוכחית נטלה לעצמה פטרונות על החרדים כדי לגאול אותם מאורח חייהם. הם חושבים שמצאו שבט ילידים פרימיטיבי, והם יביאו לו את האור. מה שקרה זה לא ניסיון לגייס אותנו, אלא ניסיון לשנות אותנו. להכניס אותנו לכור ההיתוך הישראלי, ולא חשובות המילים היפות שמנסות לטשטש את העובדות. תקופה ארוכה הסתתרה כוונה זו מאחורי ענן של מילים יפות. עכשיו החיוך המלאכותי חשף שיניים חדות ששום רופא שיניים לא יצליח לשייף ולהקהות. מלחמת התרבות בעיצומה.

אם הכל היה נשאר מאחורי איומים כלכליים, ייתכן שהיו נחשלים בדרך, כאלה שכורעים תחת הנטל הכספי ונאלצים לעזוב את הלימוד, גם אם בכאב. כבר היו דברים מעולם, שיהודים חרדים נשברו מכובד משקלה של הסוציו-אקונומיה. אבל שום יהודי לא שינה את האידאולוגיה שלו. היהודים החרדים היו גיבורי כל הדורות. כשכפו עליהם, הם קפצו לתוך כבשני האש ומדורות האוטו-דה-פה, כשעל שפתותיהם הקריאה "שמע ישראל." דוקא מי שהיה רחוק מהאמונה השורשית – נכנע. הלא חרדים חיפשו נתיבי מילוט, אבדו על אם הדרך ומצאו את עצמם ואת צאצאיהם מתבוללים בזרועות עם זר. בזכות הגבורה שלנו המשיך מרוץ הלפיד והתהדקו חוליות של שרשרת הדורות. "אם יש את נפשך לדעת את המעיין אשר ממנו שאבו אחיך המומתים תעצומות נפש, אל בית המדרש הישן סור," כתב ביאליק על אלה ש"במותם ציוו לנו את החיים."

לומדי התורה, שתורתם הייתה אומנותם, שמרו על החבל שלא יינתק. בזכות הגבורה של החרדים בני "העם היהודי" גם החילונים בני "העם הישראלי" כאן – והם יכולים לנסות לכפות עלינו את כור ההיתוך. כמו שלאנטישמיות יש גם צד חיובי – היא מונעת מיהודים להתבולל – גם הרוח האנטיחרדית פועלת לטובתנו. ככל שהיא מתעצמת, ככל שהיבטיה גלויים יותר, אנחנו מתחזקים יותר. ככל שהטשטוש מתפוגג, אנחנו מתלכדים לשמור על הבית. תהום גדולה רובצת בינינו. החילוני אינו מבין כלל מהי תורה. תורה איננה רק חוכמה. לימודה אינו לצורך מקצוע. תלמודה אינו רק לעילויים ולכישרוניים בלבד. לימוד תורה לא נועד לספק "כלי קודש" בהתאם לצורכי הקהילה. הוא אינו מיועד להכשיר מועמדים למשרות שיכולות לספק פרנסה. תורה היא אפילו לא רק ספר חוקים והנהגות. לימוד תורה הוא מטרה בפני עצמה. לשמה. המטרה היא עצם הלימוד. הלימוד הוא הערך. לא הידע, לא התוצאה. עצם הלימוד הוא "חיינו ואורך ימינו." התורה היא החיים עצמם.

לנתק בני ישיבה מהגמרא והסטנדר זה כמו לנתק מונשם מבלון החמצן שלו. איך יגיב הציבור החרדי? בדיוק כמו אדם שמבקשים לנתק אותו מהבלון. ישראל הפכה להיות המדינה היחידה בעולם שתכלא יהודים בעוון לימוד תורה. הריבונות הישראלית מנסה לכפות גיוס בני ישיבות, אבל הריבון היחיד של לומדי התורה הוא ריבונו של עולם. המחויבות של העם היהודי עמדה במבחן – ברעב ובצמא, באש ובמים. עברנו אויבים מבית, שרדנו אויבים מבחוץ. לא ישנו אותנו. עץ שבטוח בשורשים שלו לא יתנדנד ברוח ולא "יצטנן" ברוח הזעף של התקופה. לכן המלחמה הזו נדונה לכישלון. עכשיו כל החרדים קיבלו צו 8 – גיוס למלחמת התרבות. העם היהודי והעם הישראלי נפרדים•

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אין מה לומר חבל על הזמן נותרתי פעור פה עם דמעות בעיניים

    חיים |
    הגב