העמותה לא קיימת המשכורות ממשיכות להתקיים

"רכישה זו מעלה חשש לחלוקת רווחים אסורה, בניגוד להוראות חוק העמותות".

עמותת "דעת" ("תורה ומלאכה") — שמפעילה רשת חינוך מקצועית־דתית והכשרות מקצועיות לנוער ולמבוגרים — אינה עוסקת בפעילות שלשמה הוקמה כבר מספר שנים.  משרד רו"ח שמונה מטעם רשם העמותות לבחון את פעילותה הפיננסית, המליץ לפרק אותה. זאת, כיוון שלדבריו, אין בה כמעט פעילות.

בכירי העמותה ביניהם השר לשעבר זבולון אורלב ודני הירשברג מי שהיה בעברו מזכ"ל בני"ע  ממשיכים ליהנות ממשכורות גבוהות ומהטבות הגלומות בתפקיד, כמו רכב צמוד ומחשבים.

מהדוחות הקשים עולים בזבוזים של מיליונים והחלפת תכופה של מנהלים בתחילת השנה אף בוטל אישור המינהל התקין של העמותה על ידי רשם העמותות, הגורם המפקח מטעם המדינה על העמותות הרשומות. משמעות אובדן האישור היא שהעמותה לא תוכל לזכות במכרזים או בתמיכות של משרד החינוך עד להודעה חדשה.

השורה התחתונה של הדו"ח הפיננסי, שהוכן על ידי משרד רואי החשבון קדמי־אלחנתי, היא שבין השנים 2012–2016 "העמותה הוציאה כ־20 מיליון שקל בלי לבצע פעילות ממשית לקידום מטרותיה, ועוד כ־7 מיליון שקל על שיפוץ מבנה במתחם העמותה בתל אביב, מבלי שהתחילו לבצע בו פעילות ממשית ומבלי שקיים מועד צפוי לפתיחת בית ספר במתחם".

בספטמבר 2012 רכשה העמותה 40 מחשבים ניידים ו־40 מילונים ממוחשבים בעלות של 75 אלף שקל. בעמותה הסבירו שהמחשבים יועדו לתלמידי בית הספר, אלא שבית הספר נסגר כמה חודשים לפני כן, במרץ 2012. "רכישה זו מעלה חשש לחלוקת רווחים אסורה, בניגוד להוראות חוק העמותות", נכתב בדו"ח.

מ"דעת" נמסר בתגובה: "עמותת 'דעת' הינה עמותה ותיקה אשר פועלת בתחום של חינוך מקצועי. לאור החלטת הממשלה על סגירת תחום פעילות זה עברה העמותה בשנים האחרונות התמודדות עם סגירת תחום החינוך המקצועי, זאת בד בבד עם מחלתו הטראגית ופטירתו של מי שהיה מנכ"ל העמותה עשרות שנים. בנסיבות אלו החל הוועד המנהל בפעילות לבחינת חלופות שונות בתחום מטרות העמותה. בתקופה זאת פעלה העמותה במספר מיזמים בעצימות נמוכה ואת עיקר השקעתה הקצתה לגיבוש וחיפוש פרויקטים ופעילויות בתחום מטרותיה בהם בין השאר שיפוץ מבנה של אלפי מ"ר המיועד למימוש מטרות העמותה.

"השקעות אלו הניבו פירות וכיום העמותה פועלת במספר תחומים ובהם: ניהול בתי ספר במועצה אזורית שדות נגב, מו"מ מתקדם למספר בתי ספר נוספים, המרכז לחדשנות פדגוגית 'לדעת' הפועל בשיתוף עם החמ"ד (מינהל החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך), הפעלת כפר הנוער הדתי 'כפר חסידים', כניסה לתחום כפרי הנוער ועוד. נציין כי הנעת תהליכים בכל ארגון בכלל ובתחום החינוך בפרט, הוא הליך מורכב וממושך הדורש השקעה ואין בו קיצורי דרך. הליקויים עליהם מצביע הדו"ח שהוגש לרשם העמותות, הם ליקויים שנחשפו ע"י ביקורת פנימית של הנהלת העמותה ולא על ידי הגורם המלווה מטעם רשם העמותות והיא זו שיזמה את השינויים והטיפול בהם ובהם בין היתר החלפת המנכ"ל הקודם. העובדות המוצגות בשאלותיך מוכרות הן מדיווחי הנהלת העמותה והן מטיוטת דוח רשם העמותות. אנו בקשר רציף עם רשם העמותות הצגנו בפניו את עמדתנו ביחס למכלול ההערות ואין לנו ספק שההסברים יניחו את דעתו. המלעיזים על העמותה הם אלו שהביאו את העמותה למצב עליה היא מבוקרת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.