העסקנים הספרדים מתקוממים: "חוק הגיוס יגייס רק ספרדים"

האם הציבור הספרדי יפסיד מחוק הגיוס? בזמן שבמגזר הליטאי מתמהמהים, ובציבור החסידי כבר בוחנים את ההמשך – רבני ועסקני הספרדים חוששים: "ימכרו אותנו"

מתווה חוק הגיוס החדש שהוצג השבוע, גורם לחשש גדול בקרב הציבור הספרדי. הבוקר אף דיבר על כך הרב ציון בוארון, מגדולי הרבנים הספרדים, בשידור ברדיו 'קול ברמה'.

עסקן ציבור ספרדי מוכר אומר ל'אקטואליק': "החשש הגדול מחוק הגיוס הוא שיגייסו את בני הישיבות הספרדים לצבא, אין להם מי שידאג להם. אנחנו חוששים ש'ימכרו אותם'. למה שומעים רק את חברי הכנסת של יהדות התורה כל הזמן? איפה החכים של ש"ס? זה נראה שפחות חשוב להם הנושא הזה. הם לא תקפו את החוק בכלל", הוא אומר בזעם.

היום צפויה המועצת החסידית להתכנס ולדון במתווה הגיוס החדש של הועדה שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן.

לפי עדויות המקורבים, בקרב חברי המועצת החסידית ישנה התמרמרות קשה מול התנהלותם של חברי הכנסת מסיעות דגל התורה ואגודת ישראל בנידון.

חברי הכנסת עצמם, שמודעים לביקורת נגדם, משדרים התנגדות עזה לחוק. בעיתונים המפלגתיים המודיע והמבשר הביעו הבוקר ביקורת חריפה נגד היעדים הגבוהים והסנקציות הפליליות שכלולות בחוק המוצע.

גורמים שמתנגדים לחוק אומרים כי ההתנגדות של הח"כים לחוק היא רק מין השפה ולחוץ, ונועדה לשמש כסות עיניים לחברי הכנסת בעתיד כאשר גם החרדים יאלצו להתגייס.

מה שמוסיף נופך הם היעדים הגבוהים של החוק, כ-60 אחוז מהציבור החרדי, מה שלא יכול לגרום שרק הספרדים וקבוצות הסוציו אוקונומיות הנמוכות יתגייסו, וייאלצו לגייס גם מהמעמד "הגבוה" של הציבור החרדי.

לדבריהם, רק בגלל זה הח"כים החרדיים משמיעים זעקות שבר וכלפי חוץ מביעים התנגדות, אך מעוניינים להעביר את החוק בצורה שתיראה כאילו והאדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה הם אלו שהכריעו בעד קבלת החוק.

בינתיים, כפי הנראה, עדיין קיימת התנגדות רחבה בבתי גדולי ישראל לחוק, למרות לחצי הח"כים להעביר אותו.

לפי איך שזה נראה, יהיה הפעם קשה מאוד לח"כים לאחוז בחבל משני צדדיו: גם לשדר מצוקה כלפי הרחוב החרדי כדי להגן על עצמם בפני ביקורת עתידית, בד בבד כשמול הרבנים הם משדרים אופטימיות.

ל'אקטואליק' נודע שאמש במשך שעות רבות, קיימו קבוצה של פעילים מתנגדי גיוס פעילות ענפה על מנת לעצור את הסכמת האדמו"רים לחוק, עבור הח"כים החרדיים ש"מתקפלים" לדבריהם לליברמן ולפיד.

איגוד אברכים חסידיים מחסידויות שונות המצדדים נגד כל חוק עם יעדים ומכסות, לכאורה כמו הפלג הירושלמי והעדה החרדית, פקד אתמול במשך שעות רבות את ביתם של גדולי ישראל, חלק מחברי המועצת החסידית, והדגישובפניהם את הבעיתיות בחוק המוצע.

כעת, מכל צדדי המתרס בציבור החרדי ממתינים להחלטות המועצת שיתקבלו היום, לראות איך ייפול דבר.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. החוק הזה אסון לציבור החרדי

    מדובר על גיוס של 54,000 חרדים בתוך עשר שנים. גזירת שמד.

    יוני |
    הגב