הערכה בצה"ל: צבא סוריה יתקוף המורדים בגבול כבר הלילה

צה"ל נערך בכוחות מתוגברים בצדו הישראלי של המעבר ולאורך הגבול עקב חשש שהאש תזלוג שוב לשטח הישראלי ■ אנשי ג'בהת א-נוסרה לקחו בשבי 43 חיילים מכוח השמירה של האו"ם ברמת הגולן

אסד מנסה להחזיר שליטה על הגבול עם ישראל: גורמים בכירים בצה"ל העריכו הערב (ה') כי צבא סוריה לא ישלים עם ההשתלטות של ארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה על מעבר הגבול בקוניטרה, ויצא כבר הלילה למתקפה נגד החמושים המאיישים את המעבר ואת האזור. צה"ל נערך בכוחות מתוגברים בצדו הישראלי של המעבר ולאורך הגבול עקב חשש שהאש תזלוג שוב לשטח הישראלי, או שחוליות של מורדים ינסו לדרדר את המצב הביטחוני בגזרה באמצעות ירי על כוחות צה"ל.

גורם ביטחוני בכיר מסר כי המצב בגבול ישראל-סוריה "מדאיג", אך ציין: "ברור לנו שהצבא הסורי לא רוצה לדרדר את המצב והוא נזהר מאוד מזליגה של אש לצד הישראלי". לדברי הגורם, "צה"ל עוקב אחר הנעשה בצד הסורי ונערך לכל התפתחות".

על החשש מהנעשה בגבול יכול להעיד הסיור שערך היום הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ בעוצבת הבשן ברמת הגולן. מפקד העוצבה, תת-אלוף אופק בוכריס, ומפקד חטיבת הגולן, אלוף-משנה גיא שפרן, סקרו את ההתפתחויות בקרבת גדר הגבול. שלושת המפקדים ביקרו במוצב אביטל ונפגשו עם לוחמי "עיט", גדוד האיסוף של הגזרה. הרמטכ"ל ביקר גם בעין זיוון ונפגש עם בעלי העסק שנפגע אתמול מפגז שנורה משטח סוריה.

אחר הצהריים אישר האו"ם כי אנשי ג'בהת א-נוסרה לקחו בשבי 43 חיילים מכוח השמירה של האו"ם ברמת הגולן (אונדו"ף). 81 חיילים נוספים מהכוח הוגדרו "לכודים". בתמונות שצולמו היום במעבר נראה אחד המורדים האיסלאמיסטים מניף את דגל א-נוסרה על אנטנה גבוהה.

הקרבות הקשים שהתרחשו אתמול בקוניטרה היו החריגים ביותר שנרשמו לאורך הגבול עם ישראל מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה במרץ 2011. קצין צה"ל ואזרח ישראלי נפצעו כתוצאה מזליגת הפצמ"רים ופגזי הטנקים לשטח ישראל. הבוקר החליט צה"ל לסגור באופן זמני את כביש 98 לתנועה בקטע שבין צומת בראון למושב אלוני הבשן. חקלאי קיבוץ עין זיוון המעבדים את מטעיהם הסמוכים לגבול בעמק קוניטרה לא הורשו לרדת למטעים, וגם אתרי תיירות פופולריים – הפארק הוולקני, מצפה קוניטרה והר בנטל – נסגרו הבוקר למטיילים.

היו מי שהביעו התנגדות לסגירת האתרים. "אני לא מבין את ההיגיון", אמר שפי מור, מנהל תיירות מרום גולן, שמתוקף תפקידו מנהל גם את התיירות בהר בנטל. "אתמול בצהריים, כשהקרבות בקוניטרה נמשכו, כבר פתחו את הר בנטל. הבוקר שקט כאן, ולמרות זאת החליטו לסגור את ההר. בשפת הצעירים קוראים לזה 'אפטר שוק'. הייתה מסיבה, המסיבה הייתה ללא שליטה, אז עכשיו כשהמסיבה נגמרה סגרו את ההר", הוא הסביר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.