הפגיות המצטיינות לשנת 2017 הן: שניידר, רמב"ם, שיבא, וולפסון

התואר "השתפרו מעל הממוצע" ניתן ל: שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה, ביקור חולים

בדיון מיוחד שהתקיים בוועדת הבריאות בכנסת, אמרה מנהלת המחלקה לנהלים וסטנדרטים במשרד הבריאות, ד"ר סיגל ליברנט-טאוב: "למרות הפרסומים הבוקר, עשינו כברת דרך יפה. יש שיפור בממוצע ציון הבקרות בפגיות בין 2014 ל 2017, מ- 33% ב- 2014 ל -85% ב-2017. הציון מורכב מעשרות פרמטרים (כמו: כוח אדם, מרחק ביןם עריסות, זמינות תרופות, שיעור זיהומים) ומשנה לשנה הקשחנו את הסטנדרט. ציוני הפגיות בפריפריה הם מעל הממוצע הארצי, והן תומרצו ב-27% מסך כל התמרוץ הארצי ב-2017. בנוסף, בדקנו את שיעורי אלח דם נרכש (ספסיס) לאלף ימי אשפוז: מממוצע של 4.02 בשנת 2014 ירדנו ל- 1.20 בשנת 2017, קרי ירידה של 70% בכמות אירועי הזיהום".
עוד הודיעה ד"ר ליברנט-טאוב כי דירוג משרד הבריאות לפגיות המצטיינות לשנת 2017, קובע כי בתי החולים המצטיינים בתחום הם: שניידר, רמב"ם, שיבא, וולפסון, העמק, כרמל, אנגלי, פוריה. להגדרה "טובים" זכו: ליס, מאיר, ברזילי, אסף הרופא, הלל יפה, צרפתי, בני ציון, זיו. התואר "השתפרו מעל הממוצע" ניתן ל: שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה, ביקור חולים.
"לפני 4 שנים, הפגיות היו החצר האחורית של בתי החולים. התשתיות היו פגומות, שיעורי זיהומים גבוהים, ולא היה מספיק כוח אדם", אמרה ד"ר ליברנט-טאוב. "אמנם יש עוד דרך לעשות וחסר עדיין כוח אדם, אבל יש גם הישגים יפים בתחום, כולל תוספת תקציבית של 200 מיליון שקלים, שחולקו השנה בין הפגיות".
יו"ר האיגוד הישראלי לנאונטולוגיה, ד"ר שמואל צנגן, אמר בתגובה: "שיעורי הזיהומים הם עדיין פי 3 מהממוצע בעולם המערבי. ל-1 מתוך 5 פגים זעירים (כ-630 פגים זעירים נולדו השנה) יש דימום תוך מוחי שעלול לגרום לתמותה או לנכות קשה. דרושה תכנית עבודה בנושא". עוד טען ד"ר צנגן שחסרים למעלה ממאה רופאים ומאות אחיות לטיפול בפגים.
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס: "על אף מודל התמריצים שיצרנו והכספים שווידאנו שמגיעים לפגיות במקום למחלקות אחרות בבית החולים, הרופאים המעטים שאמורים לטפל בפגים מושאלים לטיפול בילודים 'רגילים'. בנוסף, בטיפול בקהילה לא חל שיפור ונראה שקופות החולים זקוקות ל'שוט'".

טל קסלר, אמא לפגה במשקל 820 גרם, חיזקה את דבריה: "הפיזיותרפיה לתינוקת שלי הופסקה כי המטפלת יצאה לחופשת לידה. ניתן היה להיערך לכך מראש". עוד קראה לחזק את התמיכה והסיוע הנפשי להורים בזמן השהות בפגיות.

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן-ארי (כולנו): "כמי שעברה לידה לא מזמן, אני מוצאת עצמי מזדהה עם החרדות והתחושות הקשות של משפחות הפגים".
לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2016 נולדו 2,864 פגים שמשקלם פחות מ- 1,750 גר' ב – 2,381 לידות (נתון דומה לשנים הקודמות).

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.