מלחמת המכתבים: מי זייף מכתבי הגר"ח שליט"א? כל הפרטים

 

הערכות אחרונה לקראת הפגנת הרבבות שצפויים להשתתף היום בהפגנה שיזמו בקהילה היהודית במנהטן נגד גזירת הגיוס.

זוהי הפעם הראשונה שאדמור"י סאטמר מתאחדים בהפגנה משותפת למרות היריבות בין הניצים, ונדמה כי רוח הלחימה הביאה לפירוק המחיצות בין פלגי החסידות.

מרבית האדמורי"ם בגולה  הודיעו כי ישתתפו בהפגנת הרבבות –  זאת בניגוד לדעת האדמו"רים בישראל שהעדיפו לא להביע את דעתם לגבי ההפגנה המתוכננת.

מנגד, בציבור הליטאי יש חוסר הסכמה טוטלית בין הצדדים – לגבי ההשתתפות בהפגנה. מספר ראשי ישיבות הודיעו ביום שישי האחרון כי לא ישתתפו בהפגנה ויתחזקו בתפילה, בלימוד התורה ובמוסר – זאת בעקבות מכתבם של הגאון רבי שלמה קניבסקי והגאון רבי יצחק שאול קניבסקי בו הם כותבים "נתבקשנו מאאמו"ר מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א לפרסם דעתו, שאחרי שדעת הגראי"ל שטיינמן שליט"א שאין לעשות הפגנות ואין תועלת בזה, והעיקר הוא להרבות בתורה ויראת שמיים ותפלות, ורק על ידי זה יתבטלו כל הגזירות הרעות, ודאי גם דעתו כן – וככל אשר יאמר מרן הגראי"ל כן יעשו". מרן הגר"ח בכתב ידו: "הכל ברור ושריר וקיים".

המכתב הגיע לאחר שהגאון רבי אליהו בער וכטפויגל שוחח עם אנשי מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א שהביע את דעתו בעד ההפגנה.
.
המכתב עצמו פורסם באתרי האינטרנט החרדים, ולא פורסם הבוקר ב'יתד נאמן' ועל זאת חולקים, ב'הפלס' טוענים כי אנשי ביתו של מרן שר התורה טענו שהמכתב עצמו זוייף והורו שלא לפרסם בעיתונות החרדית, "אם יפורסם המכתב, נפרסם בהפלס מכתב הכחשה מבית מרן", טוענים אותם גורמים ל"קוקר".

מנגד גורמים בבית מרן שר התורה טענו כי אי הפרסום ביתד נובע בשל כך כי מרן ראש הישיבה לא צריך חיזוקים לדבריו ולפיכך המכתב לא פורסם בעיתונות החרדית.

בשעה זו, פורסם מכתב תמיכה חדש בחוצות הריכוזים החרדים בארה"ב, בו כותב הגר"ח קנייבסקי לכל מען דבעי כי יש להשתתף בהפגנה הענק במנהטן, במכתבמובא דברי ה'קהילות יעקב'  שקורא להשתתף בהפגנות בחו"ל, וע"ז מצורף בכתב ידו  של מרן הגר"ח קנייבסקי , "ראש חודש תמוז קידוש השם לקיים דברי צדיקים".

 

 

שעה לאחר מכן הגיע הודעה מאנשי בני ברק , שבו הם מביעים זעזוע ושאט נפש על ניסיון לזייף מכתב בכתב ידו של מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א כביכול הוסיף הבוקר שורה על אגרת של אביו מרן הגרי"י קניבסקי זצ"ל."

במקביל, גם ראשי ישיבת ליקווד כתבו מכתב מיוחד לתלמידי הישיבה ביום שישי האחרון בו הם פונים לאלפי התלמידים בקריאה לחיזוק לימוד התורה בימים אלו ולהשתתף בצערם של תושבי ארה"ק, על המכתב חתומים ראשי הישיבה, הגאון רבי מלכיאל קוטלר, הגאון רבי ירוחם אולשין, רבי דוד צבי שוסטל ורבי ישראל צבי ניומאן.

גם הגאון רבי שמואל קמינצקי שליט"א חבר מועצת גדולי התורה יצא בקריאה לבני יהדות הגולה כי לאור קריאת מרנן הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קניבסקי שליט"א להתחזק בלימוד התורה ולהינצל מכל הגזירות, הוא פנה בקריאה נרגשת להתחזק בדברים אלו.

העיתונות החרדית, נחלקת הבוקר, בהמודיע ויתד אין איזכור כלל לגבי ההפגנה . בהפלס עמ' 1 נכתב: "היהדות החרדית בארה"ב מתגייסת להצלת עולם התורה בארה"ק". המבשר עמ' 1 מכתב האדמורי"ם מארה"ב וכותרת "רבבות חרדים בארה"ב יצאו היום לעצרת תפילה וזעקה" .

 

 

 

 

 

 

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.