בלי שליטה: הפוליטיקאי החזק שמתרסק • טור פרשנות

בחודשים האחרונים משהו משתבש במפלגת דגל התורה, שנים של שליטה ופאר עצום עם גאוות יחידה, עומדות בפני ריסוק עצמי שיהרוס את ההישגים הענקיים. האצבע המאשימה מופנית בעיקר כלפי היו"ר משה גפני, שלמרות האובדן הקשה עם פטירתם של גדולי ישראל, היה צריך לקחת אחריות ולהוביל את הספינה שצוללת למעמקי התהום

בחודשים האחרונים משהו משתבש במפלגת דגל התורה, שנים של שליטה ופאר עצום עם גאוות יחידה, עומדים בפני ריסוק עצמי שיהרוס את ההישגים הענקיים, האהדה הגדולה מהמגזר הכללי וכמובן את יכולת ההרתעה הגדולה, של המפלגה הגדולה שהכתיבה את סדר היום במגזר החרדי.

במשך שנים מפלגת 'דגל התורה' בהנהגת גדולי ישראל, ובניצוחם של פוליטיקאים חרוצים כדוגמת רביץ וגפני, הצליחה להוביל את סדר יומו של המגזר החרדי בישראל, אם במתינות אם בהבנה ומו"מ ואם צריך גם בהפגנות, אלא שמכה קטנה בכנף של מטוס הסילון הזה גרמה לו לאבד בדרך מס' מנועים ואם הוא לא יצליח לנחות בשלום הוא יתרסק על האדמה מהר מהמצופה.

אומנם דגל התורה קיבלה מכה קטנה בשם הפלג הירושלמי, אך הפורפורציות צריכות להיות במקום, מדובר רק במכה קלה הפלג הירושלמי סה"כ דיגדג לענקית הליטאית, אך זו התפרקה ואיבדה את יכולת השליטה שלה באגודת ישראל, וכמובן בשס.

האצבע המאשימה מופנית בעיקר כלפי היו"ר משה גפני, שלמרות האובדן הקשה עם פטירתם של גדולי ישראל, היה צריך לקחת אחריות ולהוביל את הספינה, כי הרי דגל התורה כמו כל המפלגות החרדיות איבדו בעבר את מנהיגי אותו הדור, אך גדולי ישראל שהחליפו אותם המשיכו להנהיג בעוצמה רבה את הציבור, אך החוסר החלטיות המשוועת שמתרחש כעת במפלגה מדרדר אותה לתהום.

תחילה עם השבת, לאחר מכן עם חוק הלאום, ואז סערת חוק הגיוס שהכריעה כי לדגל התורה אין כבר שליטה במפלגה, לעומת אגודת ישראל ששולטת ללא עוררין בנעשה בה, נקודת שפל נוספת בדרך להתרסקות היא פרשת ההקלטות שדלפו במהלך הישיבה של גפני עם בכירי המפלגה, וכעת חוסר ההחלטיות והבלבול בכל הקשור לקבלת ההחלטות לגבי תמיכה במעומדים לרשויות המקומיות, ועמידה על שמגיע להם, אשר לסכם שהמפלגה המעטירה דוהרת לתהום.

גם במפלגת שס אין הנהגה מזה זמן רב, והיא נסרחת אחרי אחותה החורגת יהדות התורה, אך שם העניין יותר מובן שכן המכה שקיבלה שס בכוחה הדמוגרפי שצנח בצורה קשה, והדיבור המתמשך על כך שיתכן ויצנח שוב גורמת ליו"ר דרעי להבין כי אין בכוחו לנהל מאבקים כבעבר עם הליטאים והחסידים, אך בשונה מהם בדגל התורה עדיין מודעים לכוחם ולגודלם במגזר, ובכל זאת ראשי טומנים את ראשם בחול עד יעבור זעם, ואולי עסקניה צריכים לבדוק האם תם עידן במפלגה, והגיע הזמן לכח חדש צעיר ורענן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.