הפוקד של תנועת הקבלה – טורו של אברהם רוזן

כבר תקופה ארוכה נתניהו לא רגוע הוא לא יודע את נפשו צרות מבית בתוך הליכוד נשמעים קולות אולטרה ימניים שמשאירים את אורית סטרוק במרכז המפה הפוליטית. נתניהו לא מאמין מה מבשלים בתוך הבית מירי רגב דוברת ההינתקות מאגפת את נתניהו מימין בהצעות חוק שמיכאל בן ארי היה רק יכול לחום עליהם.

ציפי חוטבלי סגנית השר מופיע בכנס מרכזי בעופרה המאגד את אנשי הימין הנמצאים בכנסת. ומסבירה כי דווקא היא תשמור על הליכוד. היא תדאג לשמור על נתניהו שלא יפנה שטחים ולא יגיע להסדר מדיני.

ולבו של נתניהו נחמץ הוא מבין כי הוא עלול למצוא את עצמו ממש כמו אריק שרון. האמת שבליכוד לא בדיוק מאמנים לו שהוא בכלל יפנה שטחים. "אנחנו מכירים את ביבי הוא לא מסוגל לשום דבר" אומר לי השבוע פעיל ימין שהגיע לכנס בעופרה. "נתניהו שומר על מצב הוא לא אקטיבי" הטיב להסביר.

אבל נתניהו יודע לקרוא מפה ובטח מפה פוליטית הוא חש כי הברית בין האחים שהספיקה לקבל פיחות במהלך החודשים האחרונים. לברית של  "בני דודים"  כהגדרת אחד מבעלי הברית. והוא החל לפזול לעבר המפלגות החרדיות שמבחינתם לא ממהרות לרוץ על המהלך בכל מחיר. אז נתניהו החל לנסות לאזן את חברי הליכוד. ביהודה ושמרון ואנשי מנהיגות יהודית הוכיחו יותר מכל כי יש להם כח רב בתוך הליכוד המפקדים  שערכו הביאו לתוצאות מרשימות בבחירות הפנימיות בליכוד. הרשימה של הליכוד היום נמצאת היום יותר במימין מאשר במרכז שמאל. אפילו מירי רגב רואה דברים מכאן (הכנסת) מה שלא הצליחה לראות משם (דוברת צה"ל).

נתניהו החליט לפנות לקהלי יעד שונים ומגוונים הוא מבקש לצבוע את מפלגת השלטון הליכוד בזרמים שונים. 600 מתפקדים חדשים נוספו לליכוד הם אנשי תנועת הקבלה. "מדובר בסנונית ראשונה" אומר לי בכיר בליכוד  אבל הוא מתחייב כי המפקד הגדול בתוך תנועת הקבלה ובהמשך בתנועה הרפורמית יהיה גדול.

מעדויות שהגיעו לידי נבדקו ונמצאו נכונים מסתבר כי נתניהו יודע על המפקד ולא דרך כלי התקשורת. יועצו לענייני התיישבות גבי קדוש הוא זה שהעביר את 600 טפסי המתפקדים החדשים. גבי קדוש בשיחה איתי דחה את הדברים ואמר: "אני לא מתעסק עם הדברים האלו". חשוב לציין כי מדברים על מפקד גדול יותר  שנע בין 2000 ל4000 מתפקדים אלא שלא כל הטפסים הוגשו.

זאב קם במעריב היה ראשון שחשף את הפרשייה וביום כתיבת הטור הוא פרסם כי נתניהו  מבקש לעצור את המפקד. נתניהו לא רוצה לתת כח בידי תנועות וזרמים שונים בתוך הליכוד.  בכיר בליכוד טען בפני כי לנתניהו אין יכולות ואין אפשרות למנוע את המפקד הזה. הוא נעשה ובוצע כדין ואין לא כל אפשרות  לעצור את הדבר. ניסיון העבר מוכיח כי נתניהו ניסה למנוע את כניסתו של פייגלין אבל כיום הוא חבר כנסת מן המניין שנראה שדי מישר קו עם נתניהו.

השאלה הגדולה שנותרה פתוחה האם המפקד  החדש של הליכוד מבשר כי נתניהו קרוב להסכם מדיני שיצריך ממנו רוב בתוך המפלגה ומחוצה לה? מן הסתם שגם לקרי אין פתרון לשאלה זו.

חקיקה חדשה כנגד הרבנות הראשית

הרבנות הראשית לישראל הפכה בחצי השנה האחרונה לשק החבטות  של הכנסת. הכנסת ה-19 מצטיינת ביותר בגל החקיקה שפוגע במרקם העדין של יחסי דת ומדינה. דומה כי חברי הקואליציה רוצים לבדוק עד כמה 'תורת השסעים' של פרופ' סמי סמוחה  עוברת את מבחן הפרקטיקה. אפשר כי כתובי השאלונים לסטודנטים לתואר ראשון  במדע המדינה לא יכלו לחשוב על שאלות טובות יותר בתורת השסעים עליה מדבר סמוחה.

בנט שטרן ורותם בודקים בכל הצעת חוק את הדופק של היהדות החרדית. בקצב העבודה שלהם  עוד יתכנו הפרעות קצב. השבוע נודע לי כי הולכת ומתגבשת הצעת חוק חדשה ומעניינת. לפי ההצעה יחויבו כל חברי מועצת הרבנות הראשית ורבני ערים  לתת הצהרת הון זהה להצרה אותה נותנים שופטים וחברי כנסת.

מסתבר כי ישנם רבני ערים וחברי מועצת הרבנות הראשית הנמצאים לא אחת בניגוד עניינים ואינטרסים שונים כאשר הם נמצאים בראש מוסד או עמותה ויש להם גישה לבעלי עניין הנמצאים תחת סמכותם.

אחד מיוזמי ההצעה אמר לי :"אם אני כחבר כנסת מצהיר על כל נכסי ועומד לביקורת על ידי הכנסת ועל ידי עדת עיתונאים מדוע שרבנים שנבחרו על ידי המדינה לא יעברו את אותו תהליך" אותו חבר כנסת הוסיף ואמר לי כי דיינים רבים שיצא לו לשוחח איתם סובלים מאפליה  הוא יבדוק האם דיינים מחויבים באותה הצהרה כמו מקבליהם בבתי המשפט באם יתברר כי ההצהרה פסחה על בתי הדין הוא ידאג לכלול גם את הדיינים בחוק.

עד שיעבור החוק המדובר ועד שיבדקו את העניין פעם נוספת. בג"ץ חייב את המדינה להשיב האם נעשה דיל בבחירות למועצת הרבנות הראשית לישראל על פיהם של הרבנים הראשיים לישראל. אל בג"ץ פנו עותרים בבקשה לקיים בחירות חוזרת למועצת הרבנות הראשית לישראל. לדברי העותרים קיום דיל פוליטי בחסות המפלגות הבית היהודי ש"ס ויהדות התורה גרם לכך שהרכב מועצת הרבנות הראשית לישראל נשאר כפי שהיה. תוצאות הבחירות מלמדת כי הדיל לא קוים כיחידה אחת. שכן היו כאלו מבין  חברי המועצה שזכו לקבל יותר קולות מעמיתיהם כשם שארע בבחירות הקודמות.

דבר קיום הדיל נחשף הודות לכך שיועץ  סגן שר הדתות חיים פאלק הוציא מסמך  מסודר על דבר קיום הדיל. כנראה שבבית היהודי לא בדיוק יודעים לעשות דילים. ודברים השייכים לתורה שבעל פה. רואים אור בתורה שבכתב . במקרה הזה יתר הסדר הוביל את אלי בן דהן למגרש שהוא ממש לא רצה בחירות.

חברי מפלגת הבית היהודי נגד אלי בן דהן

יקיר המדור אלי בן דהן זוכה כאן בכל שבוע לאזכור על 'פועלו הרם' במשרד. השבוע התכנסו להם מספר נבחרי ציבור בשלטון המקומי השייכים לבית היהודי. לאחר פגישה עם בן דהן ואנשי משרדו הם החליטו לקבוע פגישה עם נפתלי בנט בכדי שזה יעשה סדר במשרד עליו הוא מופקד- משרד הדתות.

הבית היהודי  רשם בחלק מהמקומות  בשלטון המקומי הישגים מרשימים במועצת המקומיות והאזוריות. נציגי השלטון המקומי פנו לבן דהן בדרישה שזה יורה על פיזור המועצות הדתיות ומינוי הרכבים חדשים. בן דהן מעדיף כרגע לשבת על הגדר. ולא לפעול את הפעילים בשטח הדבר הזה מוציא מדעתם. עד שכבר סוף סוף הצליחו להגיע להישגים דווקא נציג מפלגתם בשלטון המרכזי בן דהן הוא זה שמכניס להם מקלות בגלגלים. הפעילים הבינו כי בן דהן אינו הפתרון והחליטו לעלות לפגישה אצל 'האח'. את תוצאות הפגישה נדווח לכם אי"ה בשבוע הבא.

האכזבה מבן דהן חוצה מחנות ומפלגות בתוך הבית היהודי. המפלגה המורכבת  מחלקי מפלגות וזרמים שונים. מכילה מגוון רחב של דעות וגישות. אבל בדבר אחד הם מאוחדים האכזבה מאלי בן דהן.

אחד האנשים שזועם על בן דהן הוא פטרנו הפוליטי הרב שמואל אליהו רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. בן דהן הרים ידיים מהיכולת שלו למנות אותו לרב העיר ירושלים. ברקת לא בדיוק חפץ במינוי הזה. ובפרט שבאם החוק החדש של מינוי רב ראשי אחד יעבור. הדבר ישליך גם על הזירה המקומית. בכל עיר ימונה רק רב עיר אחד. ולא תהיה לרב העיר שום שליטה על בתי הדין הרבני.

ניר ברקת מרגיש מחויב לציבור הדתי לאומי אבל לא מחויב לרב שמואל אליהו. בן דהן הבין כי לא יוכל למנות את הרב אליהו לרבנות העיר ירושלים.

בעוד מספר שבעות ימלאו לממשלת נתניהו ה-33, שנה לכינונה. במשרד הדתות שבניהולו של אלי בן דהן לא בדיוק יודעים לספר על הישגים וכנראה שגם בשנה הבאה לא יהיו להם יותר מדי בשורות לציבור.

התחקיר על בית הנשיא

בימים אלו אני עורך תחקיר מקיף על בית הנשיא פרס אמור לפרוש בחודשים הקרובים ומאחורי החומות של בית הנשיא איש לא בדיוק יודע מה קורה ומה מתחולל. חשוב לציבור לדעת מה מצבו הבריאותי  של הנשיא בהלוויית שרון הוא היה נראה עייף ובחלק מהזמן צפיתי בו והוא נראה מנמנם. הציבור לא יודע מה התקציב של בית הנשיא ומדוע יש פער גדול בין התקציב של פרס לנתניהו.

התקשורת נוהגת באופן די מסורתי לחשוף כל פרט הקשור בחיי ראש הממשלה נתניהו ואילו כשהדבר נוגע לפרס כאן יש מי שדואג להרחיק את הציבור מהעיסוק בבית הנשיא.

מי זכה לקבל תמיכה מהקרנות השונות מבית הנשיא ומדוע לשכת הנשיא לא מזמינה לאירועים ממלכתיים שהיא עורכת את חברי הכנסת החרדיים.

בתחקיר המלא נחשוף בפני הקוראים כיצד עובדים מעגלי ב' וג' הנמצאים ליד הנשיא ואינם מקבלים משכורת ישירה מבית הנשיא.

הכותב הינו סגן עורך ופרשן פוליטי בעיתון יום ליום 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דרעי אומר לכם גם מה לחשוב ואיך לנשום

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. בטח דרעי אמר לך לכתוב את הדברים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. אלמסתבר שבכלל אלי בן דהן שומר על ש"ס אולי יש לו מקום במפלגה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב