הפיגוע בהר הבית: תושב אום אל פחם נעצר

במסגרת חקירת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל על אודות פיגוע הירי הקטלני בהר הבית לפני כחודש וחצי, שבו נרצחו שני שוטרים, נעצר לחקירה אמג'ד מחמד אחמד ג'בארין, תושב אום אל פחם

הותר לפרסום כי במסגרת חקירת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל על אודות פיגוע הירי הקטלני בהר הבית לפני כחודש וחצי, שבו נרצחו שני שוטרים, נעצר לחקירה אמג'ד מחמד אחמד ג'בארין, תושב אום אל פחם. הוא חשוד במעורבות בפיגוע. במסגרת החקירה התבררו פרטים בנוגע לפעילות המפגעים טרם ביצוע הפיגוע.

הפיגוע, שבו נרצחו כמיל שנאן והאיל סתאווי ז"ל, ונפצעו שלושה נוספים בדרגות חומרה שונות, בוצע על ידי שלושה מפגעים, אזרחים ישראלים, תושבי אום אל פחם: מחמד אחמד מחמד ג'בארין, בן 29; מחמד חאמד עא לטיף ג'בארין, בן 19; ומחמד אחמד מפדל ג'בארין, בן 18.

ממצאי חקירת הפיגוע העלו כי מדובר בהתארגנות מקומית של מחבלים, אשר התגבשה במסגד 'אלמלסאא' באם אל פחם, בו שימש אחד מהמחבלים שביצעו את הפיגוע – מחמד אחמד מחמד ג'בארין – כאחראי ניקיון וכמואזין המסגד.
ממצאי החקירה הצביעו גם על זיקה ברורה בין מסגד "אלמלסאא" לבין הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, אשר הוכרזה כהתאחדות בלתי מותרת בנובמבר 2015 ונחשבת כיום לארגון טרור.
כמו כן אותרו קשרים בין המפגעים לבין התנועה – בין בתמיכה ברעיונות שהופצו על ידי התנועה ובין בחברות בהתארגנויות עם זיקה אליה.
כך, למשל, מחמד אחמד מחמד ג'בארין פעל בעבר במסגרת ארגון "המראבטון", אשר הוכרז גם הוא כהתאחדות בלתי מותרת בספטמבר 2015 על רקע פעילות כנגד ביטחון המדינה במתחם הר הבית ובזיקה ישירה, בין היתר, לארגון הטרור חמאס.

אגב, השייח' ראאד צאלח, ראש התנועה האסלאמית נשא דברים בהלווייתם של שלושת המחבלים באום אל פחם, כינה אותם "שהידים" והוא נחקר בימים אלה בגין חשד להסתה בגלל דברים שנשא שם.
כאמור, במסגרת חקירת הפיגוע נעצר ונחקר בידי שב"כ אמג'ד מחמד אחמד ג'בארין. בחקירתו של אמג'ד, אזרח ישראלי מאום אל פחם, אשר היה מקורב למפגעים, עלה כי המפגעים שוחחו טרם הפיגוע אודות כוונתם לבצע פיגוע ירי ואף הוצע לו להצטרף אליהם לביצוע הפיגוע לפחות בשתי הזדמנויות.

כמו כן עלה בחקירה כי המפגעים הסתירו את הנשקים מסוג קארל גוסטב עימם ביצעו את הפיגוע בארון בתוך אותו מסגד "אלמלסאא".
ממצאי החקירה של אמג'ד לימדו, כי כהכנה לקראת הפיגוע ביצעו המפגעים מספר אימוני ירי בכלי הנשק שהיו ברשותם באזור הררי הסמוך לאום אל פחם, וזאת בסיועו של אמג'ד, אשר אף נטל חלק באימון הירי באחת ההזדמנויות.

העצור אף סייע למפגעים והסיע אותם בליל הפיגוע מהמסגד לנקודת האיסוף לעלייה להר הבית, כאשר הם חמושים, תוך שהוא מודע לכך כי המפגעים מצויים בדרכם לבצע פיגוע. לאחר מכן אף העביר את חפצי המפגעים אשר נמסרו לו טרם הפיגוע למקום מסתור.

בגין מעורבותו המשמעותית בהוצאת הפיגוע אל הפועל מיוחסות לאמג'ד בכתב האישום שהוגש כנגדו בידי פרקליטות מחוז חיפה, בין היתר, עבירות של סיוע לרצח ופעולה בנשק למטרת טרור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.