הפלג הירושלמי וגיוס בנות: מקלב מדבר

ח"כ אורי מקלב בראיון למגזין 'דיוקן' של מקור ראשון מדבר על הכל. הסכם שלום, הפלג, גיוס, הפגנות

ח"כ אורי מקלב בראיון למגזין 'דיוקן' של מקור ראשון מדבר על הכל.

אם יוצג הסכם שלום שכולל ויתור על שטחים, אין ליהדות התורה בעיה לתמוך בו?

"לא זו המציאות היום, אבל אם הסכם שלום היה מונע כל אפשרות של שפיכות דמים – אז עקרונית כן. היום ביתר־עילית ומודיעין־עילית הם היישובים בעלי קצב הגידול הכי מהיר בין ההתנחלויות, אנחנו לא מרגישים מתנחלים. אנחנו מקבלים את התקציבים הכי נמוכים. יש אפליה, חוסר הגינות וחוסר שוויון. למרות זאת לראשי היישובים ביהודה ושומרון יש מערכת יחסים טובה עם הנציגים החרדיים. עזרנו ליישובים לסלול כבישים עוקפים, סייענו לגבעת־זאב. יש שיתופי פעולה עם נציגי המתנחלים, אבל צריך לעשות הרבה יותר. כשהם מסתדרים הם לא באים אליי".
על ליברמן וסערת חוק המרכולים:

מליברמן אני לא יכול לקבל שום מוסר. מה שהוא עשה בעניין חוק המרכולים, זה מעשה שלא ייעשה. ליברמן גילה לפתע שהמפלגה שלו מתרסקת, וחיפש הזדמנות להתבלט ולהעלות טענות פופוליסטיות. בכך הוא ערער את ממשלת הימין. זה הנזק הגדול שעושה ליברמן, שלטובת השיקולים האלקטורליים שלו מוכן לזעזע ממשלה יציבה , חוק המרכולים התעצם בגלל מפלגת ישראל ביתנו. חברי האופוזיציה – שאני לא מאשים אותם בעניין הזה – הבינו שהם יכולים לערער את הממשלה, והצליחו לעורר גם כוחות בתוך הקואליציה לטובתם. ואז הנציגה של ציבור העולים במפלגת כולנו אמרה לעצמה – 'למה שאהיה פראיירית ואתן לליברמן את כל הבמה?'. ניפחו הכול כדי להפיל את שלטון הימין, ומי שעשה את הנזק זה ליברמן".

על הקשר עם הבית היהודי והקואליציה:"הקשר של יהדות התורה עם הבית היהודי הוא כיום "סביר פלוס", 'ברית האחים' בין יאיר לפיד לנפתלי בנט נשכחה. משרד החינוך עצמו מערים קשיים על החרדים, אבל עם שר החינוך יש שיתוף פעולה טוב. הקואליציה, מתאפיינת בשיתופי פעולה בין המפלגות השונות, ואין שום סיבה שהיא לא תמלא את ימיה. מכל מקום, החרדים לא יהיו אלה שיפילו אותה. ראש הממשלה יודע שאמנם לא קל לו איתנו, אבל אנחנו עוגן בטוח. הוא לא צריך להסתכל אחורנית. אצלנו, בניגוד לליברמן, מילה זו מילה".

על הנהגת הציבור החרדי:"לא תהיה מחלוקת בהנהגה החרדית. גם כשהרב שטיינמן קיבל את ההנהגה המוחלטת, היו כאלו שניסו לערער. נו, בסדר. יש הנהגה ותמיד נישמע לגדולים שבאותו דור, עד בוא משיח צדקנו".

על דגל התורה:"לדגל התורה תמיד היה דימוי שמאלני, אבל אני לא חושב שזה נכון. המשנה ההשקפתית שלנו רחוקה מהשמאל. הרב שך הוא שטבע את היחס המרוחק הזה לשמאל. הוא לא היה מוכן להתחבר אליהם כדי להדיח את הימין. הוא מנע את 'התרגיל המסריח', וראה את השמאל כמי שהכניסו את הכפירה וגרמו להתנתקות מהיהדות".

על הפלג הירושלמי:"אני לא מייצג אותם, אין לי שום השפעה בעניין הזה. תמיד היו גוונים בציבור החרדי. גם 'העדה החרדית' התפלגה בין שני אחים. יש לנו גדולי תורה, ואני לא מדבר סרה בגדולי תורה אחרים. אני לא אגיד לחסיד סאטמר מה לעשות, אבל אני גם מצפה שחסיד סאטמר לא יגיד לי מה לעשות".
על ההפגנות מתחת לביתו:

"האמת היא שאני שומע על זה לראשונה. בכל מקרה, אני לא מתרגש. אני צריך להיות שלם עם עצמי ועם הציבור שלי. על זה אני מתפלל. אני לא מחפש שציבור אחר ייתן לי אותות גבורה או הסכמה"

על גיוס הבנות:"גם היום לא צריך את הבנות, ולא כל מי שבצבא הוא נחוץ. לאף אחד בתוך הצבא אין אומץ לבוא ולהגיד שלא צריך כל כך הרבה אנשים בצה"ל. יש הרבה צעירים שהשירות שלהם לא משמעותי, אבל קידשו את צבא העם ואי אפשר לצאת מזה, הרמטכ"ל אימץ אג'נדה. זה הפך לעבודה זרה. היום זו כבר שאלה של נאורות, ויש ארגונים שמסמנים מי נאור יותר ומי פחות וצריך ליישר קו. מקדשים פה אג'נדה, ותראה מה עושים לבצלאל סמוטריץ' בגלל איזו מילה שהוא אמר בנושא".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.