הפלס במתקפה חריפה נגד וועידת 'המודיע'

הפלס במתקפה חריפה ומשולבת נגד נאומו של רה"מ בוועידת 'המודיע', נגד גורמי הוועידה שנתנו את הבמה, ונגד דגל התורה ויתד נאמן האחראים לדרדור. { "מוחאים כפיים לגלוי ראש"}

הפלס יוצא במתקפה חריפה נגד נאומו של ראש הממשלה נתניהו בועידת הכלכלה של עיתון המודיע. העתון אינו מזכיר בפירוש את שמה של הועידה ויוזמיה וכותב: "בציבור החרדי על כל חוגיו ועדותיו הובעה תמיהה ומחאה על צעד תקדימי חמור שנעשה השבוע, כאשר ועידה חרדית החליטה להציב בראשה גורמים חילוניים ולהופכם כדוברים מרכזיים המשמיעים את הבליהם לקהל החרדי, ובפרט לאחר שהללו ניצלו את הבימה שניתנה להם כדי לקדם את הרעיונות המחפירים של עוקרי הדת שמנסים  לשנות את פני עולם התורה והיראה בתקופתנו".

הפלס כותב כי בכותל המזרח של הארוע החרדי נראו אישים ושרים חילוניים, ובמרכז בימת הכבוד הופיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתקבל ונשא דברים לקול תשואות הקהל. "הדבר גורם נזק ערכי וחינוכי הרסני לציבור החרדי בכלל ולדור הצעיר בפרט, בראותו כי המוני יהודים חרדיים נושאים עיניהם בהערצה לפוליטיקאים חילוניים ומסכיתים אוזניהם לשמיעת דברי ההבל שלהם".

בענין זה מציין העתון לשבח כי "ידוע שהיו גדולי תורה רבים שגדרו עצמם שלא לקבל כלל בד' אמותיהם אישים מחללי שבת" – כאשר כוונתו גם לכמה מחשובי האדמו"רים בדורנו – ואם כן "כמובן שלא יעלה על הדעת להציב גורמים אלה בכותל המזרח של ארוע חרדי, תופעה תקדימית שעלולה להוות שלב מסוכן נוסף בשבירת המחיצות שבין שומרי התורה לבין העולם החילוני".

הפלס מצטט גם דברים שאמר מרן החפץ חיים זי"ע באסיפת רבנים שהתקיימה בשעתו בוילנה, בה נדונו דרכי הפעולה נגד מפיצי רעיונות הכפירה של ההשכלה והלאומיות. "הקשיתי קושיא ואיש לא ידע להשיב עליה: נניח שאין לנו כח להילחם ברשעים, אולם מנין קיבלנו היתר לחלוק להם כבוד? זה שאלתי, וכולם החרישו!".

העתון מוסיף ומציין כי "הופעתו של ראה"מ בארוע קיבלה מימד חמור ומקומם במיוחד, לאחר שבחר להשמיע בפני הנאספים את המסרים המחפירים של גורמי השלטון שבשם המודל של 'תורה ועבודה' קוראים ללא הרף להוציא אברכים למעגל העבודה ולשלבם בחברה הישראלית, כשבדרך זו הם מבקשים לערער את יסודות קיומו של עולם התורה ולבולל את הציבור החרדי בתוך המעגלים החברתיים של תרבות אנשים חטאים".

העתון מספר שכבר בישיבת הממשלה שהתקיימה ביום ראשון לפני הצהריים, הודיע ראה"מ נתניהו כי בכוונתו ללכת מאוחר יותר לועידה החרדית, "ואני רוצה להגיד לכם עד כמה הדבר הזה חשוב בעיניי", כשהוא מסביר כי יש להגביר "השתתפות בשוק העבודה של שני ציבורים –  של נשים ערביות וגברים חרדים".

"הדברים הברורים שהשמיע ראה"מ מהווים ביטוי פומבי ומוצהר של המטרה שסימנו אנשי השלטון, לשנות את פני הציבור החרדי, במיכלול הרסני של רעיונות שמערערים על קיומו של עולם התורה ועל צורת החיים השורשית של הציבור החרדי. צעדים מחפירים אלו נעשים מתוך נסיון מוצהר להנחיל לציבור החרדי שאיפות ומושגים זרים, ולהביאו להתבוללות בחברה הישראלית הכללית ובהווי התרבות החילונית – וכפי שהזהיר לפני כחמש שנים רבינו מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל במכתבו ההסטורי בו הביע חרדתו והתריע מפני המגמות המסוכנות".

"הנכונות הרשמית והפומבית לאפשר לגורם חילוני להשמיע דעותיו בענינים אלו מעל בימה חרדית, מהווה ביטוי חמור נוסף להתדרדרות של השנים האחרונות, היוצרת טשטוש ובלבול בדברים שגדולי ישראל מסרו נפשם עליהם".

הפלס שממקד את חיציו בדרך כלל באנשי דגל התורה ויתד נאמן, מאז המהפך הליטאי שהתרחש ביתד לפני ארבע שנים, רומז כי גם הארוע הנוכחי נגרם כהשלכה עקיפה של חילוקי הדעות בתוך הציבור הליטאי. "מתברר כי המהלך שבו החלו לפני כארבע שנים כמה עסקנים שהחליטו להחדיר רוח פשרנית וליצור 'יהדות חרדית אחרת', הולך ומרעיל את מעגלי האטמוספירה החרדית, גם ברבדים רחבים יותר, ביניהם גורמים המשתייכים לקהלים וחוגים נכבדים שבעבר לא היו שותפים לרוח המודרנה והקפידו על ריחוק מכל השפעה חילונית הרסנית".

אי אפשר לחנך נכון את הדור הצעיר "כאשר המערכת המימסדית משדרת מסרים סותרים ומתעתעים ויוצרת ללא הרף ערפל ובלבול", טוען העתון. יחד עם זאת מביע הפלס את תקוותו כי "מדובר במחדל וכישלון חד-פעמי שאינו מבטא מגמה תקדימית".

יצויין כי מתקפה זו של עיתון הפלס באה מספר ימים לאחר שבעיתון המודיע ניתנה במה להתקפותיו של שר הפנים דרעי שצוטט  כי "אם יש מה שמדאיג אותי אלה לא הסקרים. אליהם אני ממש לא מתייחס. מה שמדאיג אותי אלו ההפגנות שיש מי שיוזם אותן מסיבות אינטרסנטיות, כשכל סגירה של כבישים גורמת לחילול ה' נוראי ולפגיעה בכוחה של היהדות החרדית". 

שם זועמים על דבריו אלו וטוענים כי כידוע, ההפגנות נעשו בהוראה של מרן הגר"ש אויערבאך. הציבור יצא להפגנות ע"פ הוראתו והדבר פורסם בפומבי. אז למי הכוונה "יש מי שיוזם אותן מסיבות אינטרסנטיות", "גורמים לחילול ה' נוראי"?

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. להביא את ברקת לשמחת בית השואבה ולהושיבו במזרח זה ראוי ??? אם כי הם מתביישים בזה ולא מפרסמים תמונות מהאירוע אבל עדיין הגר"ש נפגש עם גלוי ראש

  יעקב |
  הגב
 2. אמת..הייתי בועידה נראה ל מוזר
  איך ציבור חרדי מקדיש יום שלם(10 שעות הבלים בלי תורה)

  דן |
  הגב