'הפלס' במתקפה על דרעי: "מדריך הפגנות המחאה למען כבודו נזכר למחות"

לאחר הראיון של שר הפנים ויו״ר ש״ס בעיתון המודיע, בו תקף את ההפגנות נגד הגיוס של הפלג הירושלמי, עיתון הפלס יוצא הבוקר למתקפה חזיתית נגד אריה דרעי ומזכיר לו את ימי העבר בעת שנכנס לשערי הכלא, שם ביקש דרעי בקשת מחילה וסליחה ממרן הרב שך על כך שעיוות את דרכו.

לאחר הראיון של שר הפנים ויו״ר ש״ס בעיתון המודיע, בו תקף את ההפגנות נגד הגיוס של הפלג הירושלמי, עיתון הפלס יוצא הבוקר למתקפה חזיתית נגד אריה דרעי ומזכיר לו את ימי העבר בעת שנכנס לשערי הכלא, שם ביקש דרעי בקשת מחילה וסליחה ממרן הרב שך על כך שעיוות את דרכו.

בראשית הטור הנוקב  מתואר על ימי ההפגנות למען דרעי,  "הם צעדו אחריו באלפיהם. הם נשאו שלטים, זעקו בגרון ניחר. הם חסמו כבישים וגלגלו צמיגים בוערים, כשהם מזמרים בעיניים בורקות את שירי התמיכה וההערצה. הם היו נחושים להגן על מי שהוצג בפניהם כמנהיגם המהפכן ופורץ הדרך.

הוא צעד לפניהם בעיניים מיוסרות. הוא שלהב את ההמונים כשהוא מבטיח כי המהפכה לא תיעצר. תומכיו הקרובים צווחו אל תוך המגפונים, כשהם מעודדים את שומעיהם למחות על העוול. לצאת, להראות את כוחם. והם יצאו.

 

על תומכי דרעי נכתב, "הם אמרו שהוא מהפכן. הם שרו לו שירי הלל על שהחזיר את הכבוד. הם ראו בו את הדמות הראויה להנהגה, והם ראו ברודפיו את אלו שנחושים למנוע ממנו להגיע לשם. הם חשו שנעשה להם עוול, הסבירו להם שהרדיפה נגדו היא בעצם רדיפה כלפיהם. הם כאבו. הם זעקו. הם הפגינו.

 

הפלס משגר עקיצה לדרעי ומזכיר לו את הסליחה שביקש מהרב שך, "רגע לפני שהגיעה שיירת המחאה אל תחנתה האחרונה, מלמל הגיבור הטרגי כמה מילים שחשפו את טיבה של המהפכה, אשר בשמה תבע את תמיכת ההמון. הוא ביקש מהמצלמות ומהמיקרופונים 'סליחה ומחילה' ממנהיג הדור וגאון ישראל הישיש אשר במשך עשרות שנים לחם בכל החזיתות, עד שהצליח להרים את קרן יהדות ספרד המעטירה ולהשיב את בניו אל עולם התורה המאוחד. הגאון הישיש אשר מי שהתיימר לפעול בשמו, הוריד את שיבתו ביגון, כשהפנה את המהפכה הכבירה שלו לכיוונים ילדותיים ועלובים של 'כבוד עדתי' ו'עצמאות ספרדית', גאווה ומרוץ עקר אחר כיסאות וג'ובים.

שנים חלפו. האלפים שנהו אז בהתרגשות ובהערצה עיוורת אחר המנהיג הנרדף, כבר התעשתו ופנו אל נרדפים עדתיים יריבים. ההפגנות הסוערות והנפות הידיים המלהיטות כבר כמעט נשכחו מהתודעה הציבורית. רק המהפכן ההוא עדיין גאה, כמו באותו יום שבו הכריז כי הוא 'מכה על חטא הגאווה כשהייתי צעיר' – גם כשהאמון הציבורי בו שואף לאפס, והמפלגה אותה כבש בדי עמל מאבדת מחצית מכוחה עם שובו אליה.

 

הפלס מותח ביקורת על דרעי שביקר את ההפגנות של הפלג הירושלמי,  "השבוע, נזכר מדריך הפגנות המחאה ההמוניות, למען כבודו האישי, לעורר דיון תקשורתי בדבר תועלתן של ההפגנות. ולא, הוא אינו מהרהר אחר האקסטזה האלימה אותה יצר במודע באותן שנים של 'המהפכה' שניתקה עדה קדושה בישראל מעולם התורה. הוא אינו מבכה על הפירות הרקובים שגדלו במעיין שחדל לנבוע בזמנו, לטובת פולחן האישיות העצמי אותו טיפח. למה שיבכה? הרי מאז שדחק עצמו חזרה אל הזירה ממנה הושלך, פורס הוא את התשתית המחודשת לאותה מטרה בדיוק. בעיני הצאן הרך הסבור כי פונה הוא להרוות מים חיים מן המעיין, מקבל הביטוי שמוענק לו, 'שר התורה', משמעות הפוכה ומבחילה. על ההדחה והשיסוי, על ההסתה והמרד הוא לא מעורר דיון תקשורתי. הפגנות אחרות הן שמטרידות את מנוחתו.

 

הפגנות המחאה של בחירי עולם התורה, הנחלצים חושים בניגוד גמור לטבעם ולעדינות נפשם כאשר עת לעשות להשם, הן לצנינים בעיניו של מוביל הפגנות הרדיפה וההתקרבנות האישית. התייצבותם מעוררת הכבוד של בני הישיבות והצלחתם להפוך על פיה את גזירת הגיוס ואת ניסיונות המאסרים הכושלים, מטרידים את מנוחתו של משלהב ההמונים לפילוג ולקרע כואב.

 

בסופו של דבר, ציון שואלת לשלום אסיריה דורשי שלומה וטובתה – אבל זה לא בסדר; ההפגנות האלה מזיקות. הם הרי נתפסו על דברי תורה. כתב האישום המפרט את חטאיהם, מבהיר כי אשמים הם על שהתייצבו ללמוד תורה מבלי לסייע לתכניות ריקון הישיבות. אז ההפגנות האלה מזיקות, הן הרי לא הפגנות שנקראו כדי לסייע למי שנתפס על דברים בטלים.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. דרעי הרשע לא יקבל אפילו מנדט אחד .כל הספרדים מתפקחים

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב