'הפלס' במתקפה על ישראל פרוש

הפלס מתייחס להכתרתו של ישראל פרוש ר״ע אלעד לחלק מרשימת הצעירים המצליחים בישראל. בטור מיוחד ומסביר לקוראיו מדוע זכה לכך פרוש. { "מחלן את אלעד"}

 

"ישראל פרוש לא אשם. את העסקנות, את השליחות ואת החיים הציבורים הוא ספג בגנים יותר מאשר בחר. אביו הוא חבר כנסת, סבו היה גם הוא ח"כ וסגן שר שכיהן בעשר כנסות, כך גם אבי-סבו משהפרוש – והשושלת נמשכת לאחור עד שבעה או שמונה דורות. בבחירות לכנסת השנייה (1951) אף הופיעו שני פרושים (ר' משה ור' מנחם) ברשימת אגודת ישראל. שם המשפחה המקורי, מספר פרוש, הוא בכלל גליקמן. אבל אי אז, ראש המשפחה לפני כך וכך דורות הכין את עצמו לעלייה לארץ הקודש בסדרת צומות ותעניות – והשם שונה לפרוש".

 

אם שאלתם מה פתאום החלטנו לסקור כאן את הספר החדש שהוציאה משפחת פרוש על תולדותיה, ובכן זה לא אנחנו. זה הם. אחד מכלי התקשורת הכלכליים במדינה בחר בראש עיריית אלעד כמושא הערצתו. איך ראש עירייה קטנה ובלתי נחשבת מגיע לכותרות הארציות? אה, זה קל. כל חרדי שינפיק את השטויות אותן שחרר המרואיין המוחמא בקצב בלתי פוסק, יזכה לאהבת התקשורת החילונית. "חרדי מחמד" הם קוראים לזה. ככה הם אוהבים אותם.

 

תראו את הגאווה השפוכה מחיבת התקשורת: "התחלתי לעשות פה לפני כמה שנים טקסים ליום העצמאות וליום ירושלים. לא אהבו אתזה כל כך הרבנים והחרדים, היו הפגנות, אבל ברוך השם, תראה", פרוש שולף תצלומים של טקסים הומי אדם. על פיגוע טרור שבו נהרג אחד מתושבי אלעד הוא אומר: "זה מאוד גיבש את העיר ומחקהבדלים בין דתיים לאומיים לחרדים".

 

זה כמובן לא הכל. המראיין מעיד על עצמו שהוא צוחק מאושר כשהוא שומע את ערמת הקשקשת של ראש עיריית אלעד. איזה אושר. אדם הנראה כחרדי, משושלת עסקונה ידועה במגזר ה'חשוך', רואה את ייעודו "בעשיית טוב לחרדים". כי הרי "תורה יש פה מספיק" (ח"ו), עכשיו צריך גם בילויים ובתי קפה. מבחיל.

 

לא ביום אחד "זכה" יורש העצר של המשפחה הירושלמית בחיבת התקשורת. הוא עבד על זה קשה, הרבה זמן. הוא מנופף מזמן בגאווה על פעילותו לעידוד הגיוס בעירו. אם יש מי שחושב כי אחוזי הגיוס הגבוהים בעיר מגיעים מהמיעוט הציוני דתי שחי בו, ממהר ראש העיר "החרדי" להדגיש כי העלייה באחוזי הגיוס מתבטאת בעיקר בציבור החרדי, רח"ל.

 

הוא דואג לזה, כך הוא מספר לכולם. הוא מעודד אותם להתגייס. זה חשוב לו, זה חשוב לעיר. כמה נורא.

ואם לא ירצו להתגייס לצבא השמד? אה, לפרוש ג'וניור יש ארסנל של תחליפים לעידוד העריקה מעולם התורה. את "יום המשטרה" שאירח ראש עיריית אלעד בבין הזמנים האחרון, זוכרים בכאב כל ההורים בעיר המתחלנת. הוא הרי הזמין באופן אישי את ילדי העיר לצפות בשוטרים מקרוב, להשתכר מחוויית ה'אקשן' שבפעילות המשטרה ולחלום על חיים מלאי "תחושת שליחות" בשירות כחולי המדים. אין בושה.

בלי בושה הוא דחה בשאט נפש את מחאות רבני העיר שליט"א ואישי החינוך באלעד. זה לא עניין אותו בכלל, הוא הרי מחנך את הדור הצעיר שלא לציית לרבנים.

כך מצאו את עצמם יהודים כואבים, שבאו למחות כנגד האסון הנורא שהמיט פרוש על ילדי העיר, במעצר – עוד לפני שיצאו לדרכם. פלוגות שוטרים ניצבו בכוננות קרב, דורסים את המחאה החוקית והדמוקרטית, כדי שאף אחד מילדי העיר לא ישמע על הרעל הממאיר המצפה לו בפארק העירוני.

 

אז הנה, סוף סוף זכה הנער הקטו הנוהג בם בהכרה לה ייחל כל כך. אחרי שפרע את בני עירו לשמצה בקמיהם, מריעה לו התקשורת החילונית בקול נרגש. הוא הרי "הצעיר המבטיח של הציבור החרדי". הוא זה שיהפוך את החרדים האלו ל'מתורבתים'. גועל.