הפלס תוקף: "לח"כים החרדים יש קשר סמוי עם מנהלי האקדמיה"

במאמר חריף שפורסם הבוקר בהפלס הוא מתייחס לכינוס הצפוי של תלמידות הסמינרים נגד הלימודים האקדמיים ומביע ביקורת על כך שנציגי המפלגות החרדיות במישור הארצי והעירוני אינם מסייעים למאבקם של גדולי התורה וחלקם אף מקיימים קשר סמוי עם יוזמי לימודי האקדמיה.

הפלס' יוצא במתקפה כנגד החכים החרדים שאינם מסייעים לגדולי ישראל, במאמר חריף שפורסם הבוקר  בהפלס הוא מתייחס לכינוס הצפוי של תלמידות הסמינרים נגד הלימודים האקדמיים ומביע ביקורת על כך שנציגי המפלגות החרדיות במישור הארצי והעירוני אינם מסייעים למאבקם של גדולי התורה וחלקם אף מקיימים קשר סמוי עם יוזמי לימודי האקדמיה.

בהפלס טוענים כי "המאבק נגד מגמות אלו צריך להתנהל בצורה חד-משמעית ובכל החזיתות. יש להיזהר מפני מאבק מוגבל ומאמירות דו-משמעיות שרק יגבירו את הבלבול ויפתחו פתח ופרצה לגיבוש מגמות פסולות 'בהכשר' ו'תחת פיקוח' כביכול".

"אין ספק שיש לקיים הסברה שיטתית בקרב קהל היעד אליו לוטשים עיניהם גורמי האקדמיה, אך נגד המאבק נגד מגמות האקדמיזציה לא יוכל להסתכם רק בהסברה ייעודית עבור תלמידות הסמינרים, בעוד הסביבה כולה והאטמוספירה של הרחוב החרדי גדושה במסרים מתעתעים המעודדים לימודי אקדמיה למיניהם".

"גופים דוגמת קרן קמ"ח, ידידות טורונטו, ג'וינט ישראל ועוד, פועלים במישרין לעודד את המגמות של 'חרדים באקדמיה'. למרבה הכאב, גופים אלה מקבלים דריסת רגל ודלת פתוחה בקרב מוסדות חרדיים מסוימים וכן ע"י גורמים במישור הפוליטי הארצי והעירוני".

"הגופים הללו העוסקים בהחדרת לימודי האקדמיה מתהדרים בעסקנים חרדיים המקיימים עמהם קשר גלוי ואף שותפים בהנהלותיהם וכדו'. מאבק אמיתי ויעיל נגד המסיתים והמדיחים ללימודי אקדמיה צריך ליצור דה-לגיטמציה והסרת הגושפנקא מכל גוף אשר פועל בתחומים של עידוד המגמה של חרדים באקדמיה".

"לא יתכן שאישים חרדיים רשמיים ישתתפו בדיונים בסגנון 'הנגשת ההשכלה הגבוהה לציבור החרדי'; לא יעלה על הדעת גם שגופים עירוניים בכירים בערים חרדיות מקדמים הקמת מכללות שונות ומרכזי הכוון תעסוקתיים שמעודדים את החדרת האקדמיה בתוכנו. התנהלות מסוג זה מתפרשת כיחס מעומעם ודו-פרצופי מול אותו איום חמור שמפניו אנו מזהירים ומתריעים ללא הרף באוזני תלמידות ובוגרות החינוך החרדי".

'הפלס' טוען כי הסמינרים אמורים גם לתבוע מנציגי הציבור החרדי לפעול מול רשויות השלטון שדואגות ללא הרף לצמצם את תחומי הפרנסה שבהם ניתן להסתפק בהכשרה הרלוונטית הניתנת בסמינרים של 'בית יעקב', כשבפני הבוגרות החרדיות מוצבת דרישה לתואר אקדמי.

"בתחומים שונים כמו חינוך מיוחד וקלינאות תקשורת וכדו', הולכות וננעלות הדלתות של מקומות העבודה – גם בתוככי הציבור החרדי – בשל ההתניה הממשלתית השרירותית להשגת תעודה אקדמית. תחומי פרנסה רבים הולכים ונסגרים, ואין פוצה פה ומצפצף. אחר כך יבואו בטענה כי 'אין ברירה' וכי נוצרה 'מציאות' שמאלצת כביכול לעבור הכשרה אקדמית כדי למצוא פרנסה בתחומים שונים".

"מדיניות ממשלתית מכוונת ומגמתית יצרה את הקשר המדומה שבין 'השכלה גבוהה' לבין היתרון המלאכותי שבהשגת תעסוקה ופרנסה. כך נוצרה האוירה שפשתה בחברה החילונית, שבה פיסגת השאיפות מתמקדת בלימודים אוניברסיטאיים, לצורך רכישת השכלה גבוהה והשגת תוארים אקדמיים למכביר".

כאן עובר העיתון לתקוף את משה גפני, ׳גם החקיקה של ח"כ הרב משה גפני לאפליה מתקנת בשירות הציבורי, לא תסייע לבוגרות סמינרים שאינן מצויידות בתואר אקדמי׳. "נשים חרדיות המחפשות עבודה וסבורות כי ייהנו מהעדפה מתקנת בעבודה ממשלתית, יגלו בהקדם כי עבודות אלו מיועדות לחרדים אקדמאיים בלבד, שכן משרדי הממשלה דורשים כתנאי סף תואר ראשון. מדובר במגמה ההולכת ומתרחבת לתחומים שונים, גם באפיקי ההוראה. מאבק אפקטיבי נגד הנסיונות להחדיר אקדמיזציה חרדית חייב לכלול גם פעילות נמרצת של הנציגות החרדית נגד גופי השלטון המייצרים דרישה שרירותית לתואר אקדמי, שמטרתם לכפות מציאות מגבילה שתצמצם את אפשרויות העבודה העומדות בפני נשים חרדיות".

'הפלס' מזהיר גם מפני נסיונות "להכשיר", כלשונו,  את לימודי האקדמיה. "יש להיזהר מפני המלכודת הפרושה לרגלינו ע"י הגורמים המבקשים לחדור לשולי הציבור החרדי על מנת לשנות את אופיו של הציבור התורתי כולו. אם נתפתה להתמקד אך ורק בבעיות ספציפיות וממוקדות של תכני הקורסים, מקומות הלימודים ושאלת האווירה הסובבת, או באופי המרצים והמורים – ניפול לאותה מלכודת שמבקשת לשכנע אותנו שכביכול אין כאן 'בעיה בעצם', אלא אך ורק בפרטים כאלה ואחרים הטעונים תיקון".

"במקרה כזה, השלב המתבקש הבא יתבטא ברעיונות תעתועים שיעלו במהירות ע"י גורמים בשולי המחנה ובקרב משתפי פעולה המסייעים לקידום הרפורמות שיחוללו שינוי בציבור החרדי, למציאת 'פתרונות' בצורה נקודתית, באמצעות 'פיקוח רבני' ו'בקרה חינוכית', כביכול, שתכליתם האמיתית לקדם 'לימודי אקדמיה והשגת תוארים על טהרת הקודש' ולכינון 'מכללות ואוניברסיטאות חרדיות' בצורה כזו או אחרת".

בסיום המאמר מזכיר העתון שבתקופה הקרובה צפויה להתקיים פעילות הסברתית למניעת חדירת לימודי האקדמיה בציבור החרדי, וכפי שנודע עומד להיערך גם כנס גדול לבנות כל הסמינרים של 'בית יעקב'. "בציבור החרדי הובעה תקוה כי הפעילות תישא פירות חיוביים וכי המאבק יתנהל, כאמור, בכל החזיתות, על מנת להתחיל ולהוביל שינוי מקיף וכולל של האטמוספירה שנוצרה ע"י השלטון וגופים הפועלים מטעמו במטרה לחולל שינויים הרסניים באורח חייו של הבית החרדי, כאשר אחד הכלים המרכזיים לביצוע הרפורמה הקלוקלת מתמקד ברעיונות של 'חרדים באקדמיה'"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.