הפסיכולוגיה של עיצוב חדרי הילדים

אסף טייכמן סמנכ"ל רהיטי דורון  מעניק טיפים ועצות כיצד לעצב נכון את חדר הילדים

 עם בואה של העונה הקרה, שעון החורף נכנס לתוקפו, הימים מחשיכים מוקדם ואנו נוטים להתכנס כל המשפחה ביחד בבית ולבלות עם הילדים.זהו אולי הזמן הנכון ביותר לרענן את עיצוב חדר הילדים כך שיהיה חמים, ביתי, נעים ונוח לבילוי ממושךופעילויות מגוונות. עיצוב חדר הילדים מקפל בתוכו פסיכולוגיה שלמה המתחשבת באופיים וגילם של הילדים, העדפותיהם, מידת המעורבות שלהם ועוד לכן בבואנו לתכנן את חדר הילדים עלינו לקחת בחשבון פרמטרים רבים ולעשות זאת ברגישות ובחוכמה.

 

 • עומס ואחסון– עשו חושבים מה כדאי להשאיר ואלו חפצים כבר לא רלוונטיים לעולם התוכן הדינמי והמשתנה של הילד ואפשר לוותר עליהם. לגבי חפצים שהשימוש בהם אינו שכיח בחדר הילדים, ניתן לשנות את מיקומם ולהשתמש בהם בחדר אחר. ככל שהחדר פחות עמוס ככה הוא יותר נעים לעין. כמו כן, לאחסון השתמשו בארגזים וקופסאות דקורטיביים שהפכו לפריטי עיצוב אופנתיים. הארגזים משמשים בו זמנית כפתרון פרקטי וכרהיט עיצובי שמשלים את המראה והאווירה הרצויים בחדר ועם ארגז סגור וכרית נוי יכול להפוך לפינת ישיבה אטרקטיבית במיוחד.
 • התאמה לצרכים משתנים – חדר הילדים דורש שדרוג והתאמה מחדש מידי זמן מה. ייתכן והחדר הישן התאים לצרכים הקודמים של הילד בהיותו צעיר יותר, תכננו מחדש את צרכי הילד לשנים הבאות והתאימו את הרהיטים לצרכים החדשים.שילוב הרהיטים החדשים לחדרים  ייעשה תוך התמקדות בצרכי הגיל  המשתנים של  הילד / הנער הגדלים בחדר, התחשבות בחללים וכמות האור הטבעי הנכנס לחדר.
 • צרו הזדהות ע"י התחדשות – התחדשות ברהיטי החדר היא דבר מבורך ויקנה לילד את ההזדהות הנדרשת עם החדר שבחר ועיצב עם הוריו ולפי רצונו וצרכיו.
 • עיצוב בצבע – רבות דובר על השפעת הצבע בחדר, לדוגמא- בחירה בצבעים בהירים מקנה בחדר אווריריות רבה יותר, תחושת ניקיון ומרחב ומשרים רוגע ושלווה על הלך הרוח בחדר. זוהי הזדמנות לבחירת צבעוניות מחודשת ויצירת סגנון ונראות חדשה לפי טעמו של הילד. חשוב שהילד יאהב ויתחבר לצבעים המקיפים אותו רוב שעות היום.
 • אירוח– אנו רגילים ברוב הבתים כי חדרי האירוח לילדים משתלטים על החללים הציבוריים בבית. רצוי לייצר בחדר הילדים חלל שיהווה פינת משחק, והילדים יתרגלו להתכנס שם למשחקי חברה ומשחקים רגועים, קריאה, צפייה ובכלל לאירוח חברים וכך מתפנים שאר החללים לפעילות שאר בני המשפחה ללא הפרעה בין הילדים לשאר בני המשפחה.
 • מעורבות – על ההורים לשתף את הילדים בכל הנוגע להחלטות הנוגעות לחדר שלהם. החלטות על מיקום הרהיטים והחפצים בחדר ביחד עם הילדים תוך הקשבה לבקשות ולרצונות שלהם, חשובה מאוד ומשפיעה רבות ביצירת תחושות חיוביות של הילד ותחושת היצירה הייחודית של הילדים בחדר שלהם.
 • פעילות משפחתית מגבשת- שיתוף הילדים בהחלטות הנוגעות לעיצוב החדר שלהם תוך התחשבות בצרכים המשתנים שעולים מהשיתוף, יכולה להיות חווייתית ולהוות פעילות משפחתית מגבשת, עם זיכרונות טובים וחיוביים לשנים הבאות וכן שימוש משפחתי בחללי המשחק הפרטניים בחדר ידגישו את חשיבותם ויובילו את הילדים לשימוש עצמאי בהם.
 • נעים בחדר – שימוש נכון באביזרים משלימים כמו מדבקות קיר, מתלים, קופסאות אחסון וכריות נוי יכולים לשנות את מראה החדר, לתת לו אופי שונה עם אמירה אישית ולהגדיל את הפונקציונאליות שלו.אופציה נוספת היא הוספת תמונות שהכנתם בעצמכם, צילומים ממוסגרים, תמונות מוכנות וכו' כך הקירות לא נשארים ריקים וערומים ומתקבלת תחושה אישית ואינדווידואלית למשתמשי החדר.
 • עדכניות –  התעדכנו בחידושים על מנת שתוכלו ליצור שדרוג אמתי. למשל אם החלטתם להחליף ארון התעדכנו בארונות המוצעים כיום עם חלוקת פנים אידיאלית לפי צרכיכם, אפשרויות לשילוב של מגירות פנימיות או מגירות חיצוניות, אפשרויות תלייה, שימוש במראות, שילוב ידיות ועוד.
 • גמישות ומודולריות – בחרו רהיטים המאפשרים חיסכון רב במקום ופותחים עולם של אפשרויות עיצוב ואחסון. לדוגמא מערכת עבודה המשלבת בין שולחן עבודה צבעוני הנמצא מתחת לשולחן עבודה גדול ומאפשר שימושים יצירתיים בחלל. במערכת כזו ניתן לדוגמא להשתמש כמערכת פינתית או להפרידה לשני שולחנות עבור שני משתמשים וניתן בגמר השימוש לכנס אותה בשעת הצורך לחלל אחד ולחסוך מקום.
חדר ילדים נוסף

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא פשוט לעצב חדר ילדים היום

  לא פשוט היום לעצב חלל של חדר ילדים. רכישה במסגרת חנות רהיטים, יכולה להתאים לחלק מהאנשים אבל לא תמיד היא מתאימה לבית הספציפי שלכם. חשוב להתאים את העיצוב לחדר שלכם באופן מדויק ולילד שלכם.

  https://www.t.co.il

  מעצב פנים |
  הגב
 2. לא פשוט לעצב חדר ילדים היום

  כמעצב פנים, עיצוב חדרי ילדים היום הוא לא פשוט בכלל. אפשר בקלות לקנות הכל בחברת רהיטים אבל למעשה הדברים לא תמיד מתאימים לבית הספציפי שלכם ולילד שלכם. חשוב להשקיע מחשבה.

  מעצב פנים |
  הגב