שתיקת החרדים תחת מטחי האש / הרב ישראל גליס

גם כעת לא מאוחר. לרדת לדרום, לחזק את העם בפריפריה הפצועה והמופגזת, ולספר להם: "שיש אלוקים"! הרב ישראל גליס, במסר נוקב, לאחר חשבון נפש, לציבור החרדי:

במבצע 'צוק איתן', שעובר או עבר עלינו, כדאי לשים לב לתאריכים: 50 ימי מלחמה, חודש של הפסקת אש- בהפסקות לסירוגין, ובדיוק בעוד חודש,ראש השנה.

אז האם מותר לנו להתערב ולהביע דעה? האם גם לנו מותר לומר מהי דעתנו? מצד הפוליטיקאים החרדיים, נדמה כי, לא. דום שתיקה. מלבד אריה דרעי, ששחרר מדי פעם, צרור של מבין, ומיד אחריו, אלי ישי גם אמר את דברו. התקשורת החרדית בכתב ובעל פה, נזקקו לפרשנים במילואים, צבאיים, מדיניים, חילונים או רבע דתיים.

האם זוהי הנחיתות שלנו כחרדים? האם אין מילה לומר על המבצע או המלחמה המיותרת הזאת, כי אנו גרים רחוק? ומצוקת יהודי נתיבות, שדרות, באר שבע, אשקלון וגם אשדוד, לא קרובה אלינו?

תגובה לא קשורה לימין המפה הפוליטי או לשמאליים הימנה. התגובה צריכה לבוא מתוך עומק המחשבה היהודית. לנו כחרדים, יש גישה אחרת, בריאה יותר ומבינה לעם ישראל ולארץ ישראל על פי תורת ישראל. כל בן תורה שהיה מקבל את הנתונים שקבלו ראש הממשלה וחבריו, היה מנתח את המצב בצורה נכונה יותר.

כיצד אפשר לסמוך על ראש הממשלה וחבריו, שמחפשים כל דרך להחריב את עולם התורה, כי הם יגנו על עם ישראל וארץ ישראל? והלא אין בהם טיפת נשמה לארץ ישראל, לעם ישראל ולתורת ישראל. הכל מובל סביב חישובים פוליטיים. גם המתנגדים למעשיו של ראש הממשלה ידיהם ומחשבותיהם אינם טהורות גם הם חושבים פוליטיקה. ופוליטיקה בלבד. כעת, ניתן לומר כי יש לנו טיטולים "עוטף עזה", שסופג, סופג וסופג… במזרח התיכון, בו אנו חיים, צריך לחשוב בשפה שלהם, ולא בשפה אירופאית, אשכנזית, גאוותנית.

זכור לי, לפני כ- 80 שנה, שסבא רבא שלי, קיבל כסף ששלח לו אחיו מארה"ב, כדי לבנות 5 דירות בירושלים, בשכונת בתי נייטין, וכסף לבנות בניין בשכונת מאה שערים, ולהשכיר אותם לתלמידי חכמים. את הכסף שקיבל עבור הדירות, היו צריכים לפרוט למטבע מקומי, בשער שכם ישב חלפן ערבי, היום יושב שם הנין שלו, שעת פתיחת המשרד, היה בשעה 7 בבוקר. סבי, שהיה מתפלל עם נץ החמה, הגיע כמה דקות לפני 7 אל החנות. שם חיכה גם מר מנחם אוסישקין, יו"ר ההסתדרות הציונית, הם החליפו כמה מילות נימוסים, ועמדו וחיכו. בשעה 7:15, הגיע הערבי. מר אוסישקין פנה אליו "בסבאך אל חאר חוואג'ה , כיף אינטי חוואג'ה "? שפירושו: בוקר טוב מה שלומך ועוד כמה מילות ברכה, תוך שהוא קד קידה. הסבא רבא, העיר למר אוסשיקין: כיצד הינך מדבר איתו? על זה שהוא איחר מגיעות לו שתי סטירות. בדברי החנפנות שלך לערלים הללו, יסבלו הנכדים שלי ושלך!

אנשי השלטון הישראלי, יושבים ומנהלים דיונים עם הנחשים שלא רוצים אותנו כאן. כאשר תתפסו נחש בבית, מה תעשו? תשבו ותנהלו איתו דיון או תחתכו לו את הראש מיד? כי הרי טוב לא יצא ממנו לעולם. הערבים, רוצים לחסל אותנו. אנחנו מפריעים להם כאן, "התנחלנו" כאן במקום להישאר בגרמניה. "האם לגרמנים אין מקום לתת לכם שטח, בשביל 7 מיליון איש, כדי לכפר על מעשיהם"? שאל אחד ממנהיגי הערבים המתונים.

עברנו 50 יום של נסים ונפלאות. אך אנו לא ניצלנו את זה כדי לפתוח את הלבבות ולומר לאחינו בניר עוז, בזיקים או כרמיה "חברים מישהו מלמעלה שומר עליכם ועלינו"!

למעלה שואלים: "מה תרמתם בחמישים יום האלו"? ומה נענה "שלחנו מתנדבים שחילקו גופיות, מגבות וציציות"? זה יפה, יישר כוח. אבל האם יהודים ירושלמים או בני ברקים ירדו לקיבוצים והישובים בחבל אשכול. גם היום זה לא מאוחר הם חוזרים הביתה וזה הזמן לעודד אותם ולספר להם שיש אלוקים!

מותר לנו וחייבים אנו, לעשות חשבון נפש, לדבר בקול רם ולומר את דעתנו- כי גם אנו חיים כאן. משלמים מיסים ומאמינים בכל ליבנו, שבני התורה מגנים על ארץ ישראל יותר מכל כלי מלחמה אחר.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כולם ראו במוחש ש: יש אלוקים! אין צורך להגיד להם.

  יוני הררי |
  הגב
 2. הבעיה היא כשהחרדים מדברים ישר עושים להם עליהום. בגלל שאינם משרתים

  חיים |
  הגב
 3. באמת נראה, כי הציבור החרדי חושש לפתוח את פיו ולצייץ. וכי הם לא סבלו מהמטחים? הרי יש חרדים בכל איזור הדרום???

  שלום עזריאל |
  הגב