הפסק של הרב עמאר יסייע לאבי סרבן הגט?

היום יתקיים דיון בערעור שהגיש האב שנאסר בשל סרבנות הגט של בנו. פסק של הגר"ש עמאר מלפני עשור עשוי לסייע לאב {דריכות}

פרשת מאסר אבי הסרבן: היום (ד') יתקיים דיון בערעור שהגיש תושב ארה"ב נגד ביה"ד הרבני בת"א שגזר עליו באופן תקדימי עונש מאסר בפועל בטענה כי הוא עומד מאחורי סירוב בנו המתגורר בארה"ב לתת גט לאשתו החיה עם ילדיהם בישראל.

האב, המיוצג על ידי עורכי הדין אליעד שרגא ויעל נגר, הגיש אמש תשובה הלכתית שחיבר מי שכיהן בעשור האחרון כנשיא ביה"ד הגדול, הרב שלמה משה עמאר, לשעבר הרב הראשי לישראל וכיום רב העיר ירושלים, לפיו לביה"ד אין כל סמכות לאסור אחרים מלבד בני הזוג עצמם.

בפסק ההלכה קובע הרב עמאר כי אסור לעצור הורים או אחים לשם עונש מהטעם שבתורה נכתב "לא יומתו אבות על בנים" ולביה"ד מוקנית סמכות לכל היותר לחייבם להעיד או לחקור אותם לצורך בירור.

נשיא ביה"ד לשעבר אף מציע פתרון לסוגיית עיגון האשה וכותב כי היות והבן הסרבן דורש שההליך המשפטי יתקיים בארה"ב – שם חיו בני הזוג – ניתן לדרוש מהבעל שיתחייב לפתוח תיק בבי"ד בארה"ב ובמקביל יפקיד עירבון כספי בביה"ד בישראל לטובת האשה, על מנת להבטיח את התייצבותו לדיונים בביה"ד בארה"ב.

יצויין כי הדיין שלמה שטסמן הורה להחרים את דרכוניהם של ההורים והוציא כנגדם צו עיכוב יציאה מהארץ לפני למעלה מחצי שנה. לפני כחודש וחצי קבע כי האמא איננה קשורה לפרשת העיגון והורה לשחררה אך עד עתה דרכונה לא הוחזר לה משום שהמשטרה וביה"ד הרבני מגלגלים את האחריות להיעלמותו זו על זו. אמש פנתה האם לבג"ץ שיורה לביה"ד להשיב לה את הדרכון.

כזכור לפני כחודש דחתה נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור את ביצוע עונש המאסר שנתן הדיין שלמה שטסמן בחודשיים עד לאחר שמיעת הערעור בפני ביה"ד הרבני הגדול.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.