הפעולה הקרקעית: אושר גיוס 18,000 חיילי מילואים נוספים

הרמטכ"ל: "אנחנו במתקפה משולבת בכל העוצמה" ■ חמאס: "ישראל תשלם ביוקר" ■ ערוץ 2: כ-50 נפגעים פלסטינים בשעה הראשונה לפעולה ■ ערוץ 10: בצה"ל מעריכים כי הפעולה תימשך 7-14 ימים לפחות

מבצע "צוק איתן" מתרחב: אושר גיוס 18,000 חיילי מילואים נוספים. צה"ל החל הערב (ה') פעולה קרקעית בצפון רצועת עזה, הכוללת כניסת טנקים לרצועה. זאת, על מנת לפגוע במנהרות טרור החודרות מרצועת עזה לשטח ישראל ולאחר ההסלמה מצד חמאס היום. לפי דיווח בערוץ 10, בצה"ל מעריכים כי הפעולה תימשך לפחות 7-14 ימים ומבקשים לגייס עוד חיילי מילואים. זמן קצר לאחר כניסת הכוחות הקרקעיים לרצות עזה נשמעה אזעקה ברמת הגולן ולאחר מכן התגלתה נפילה בצד הסורי של הגולן.

בשעות הערב המאוחרות החל צה"ל להפגיז את נמל עזה באמצעות ספינות חיל הים. לפי דיווח בערוץ 10, שר החוץ המצרי הודיע האשים את חמאס בהידרדרות ומסר כי "חמאס אשם במותו של כל מי שייהרג במבצע הזה".

בהודעת ראש הממשלה נמסר כי "במנהרת טרור כזאת חדרו לפנות בוקר מחבלי חמאס לשטח ישראל, במטרה לבצע פיגוע המוני נגד אזרחי ישראל. צה"ל סיכל בהצלחה גם את פעולת הטרור הזאת. ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל להיות ערוך להרחבת הפעולה הקרקעית.

"ההוראה לפעולה הלילה קיבלה את אישור הקבינט אחרי שישראל הסכימה להצעה המצרית להפסקת אש ואילו החמאס דחה אותה והמשיך בירי רקטות על ערי ישראל. החמאס גם לא כיבד את הפסקת האש ההומניטארית שיזם האו"ם, והמשיך בירי על ישראל בזמן ההפוגה. לאור התוקפנות הנפשעת והבלתי פוסקת של החמאס והחדירה המסוכנת לשטחה של ישראל, ישראל מחויבת לפעול להגנת אזרחיה. מבצע צוק איתן יימשך עד להשגת מטרתו – להשיב לאזרחי ישראל את השקט לתקופה ממושכת, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה".

דובר צה"ל מסר הערב כי כוחות יבשה גדולים של צה"ל החלו לפני זמן קצר בפעולה ממוקדת לסיכול תשתיות טרור ברצועת עזה. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "צה"ל החל במימושה של מדרגת פעולה נוספת במדרג הפעולות העולה של מבצע 'צוק איתן' ובשלב זה של המבצע פועלים בשטח רצועת עזה כוחות חיל הרגלים, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין בשיתוף פעולה עם זרועות האוויר והים ובסיוע השב"כ וגורמי ביטחון אחרים, בהובלת פיקוד הדרום.

"פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל-פי התוכניות המבצעיות של צה"ל והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי של צה"ל. הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים".

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי), שהביע לכל אורך המבצע תמיכה בפעולה קרקעית, מסר כי "כל שרי הקבינט מאוחדים, בעזרת השם ננצח. המחלוקות מאחורינו. אין שום הגבלה לפעולה הקרקעית, גם לא הגבלת זמן".

הרמטכ"ל בני גנץ ציין כי "אנחנו במתקפה משולבת בכל העוצמה". דובר חמאס מצידו מסר: "ישראל לא לוקחת בחשבון את ההשלכות של הצעד הזה. זהו צעד מסוכן ומטופש של ישראל, היא תשלם ביוקר".

"הרעשה" ברצועה

בשעות הערב המאוחרות החלה תקיפה נרחבת של צה"ל לכל אורך הרצועה, מבית חאנון בצפון ועד רפיח בדרום, על ידי חיל האוויר, חיל השריון וחיל הים. בצד הפלסטיני נהרגו היום ארבעה ילדים בתקיפות צה"ל בעזה ובחאן יונס, ומספר ההרוגים הפלסטינים עלה ל-233.

בתוך כך, בשעות הערב שוגרו מטחי רקטות רבים מרצועת עזה לעבר הדרום והמרכז. בשעה 22:00 נורה מטח רקטות לעבר המרכז ואזעקות נשמעו בישובי השפלה וגוש דן, ו-7 רקטות יורטו מעל גוש דן. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח בקריית גת. אין נפגעים.

מוקדם יותר בערב נשמעו אזעקות בערים רבות בגוש דן ובשרון, בהן פתח תקווה, ראש העין, שוהם, אור יהודה, כפר סבא, רעננה, הרצליה, רמת השרון, קריית אונו וביישובים רבים באזור. גם בנמל התעופה בן גוריון והאזור היו אזעקות. לפחות שתי רקטות יורטו בשמי גוש דן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.