הפעולה תורחב? צה"ל מגייס עוד 16,000 חיילי מילואים

חילופי אש עזים הבוקר בין כוחות צה"ל לאנשי חמאס והג'יהאד האיסלמי במרכז רצועת עזה ■ הקבינט אישר להרחיב הפעולה ברצועה ■ עליית מדרגה בהתקפות צה"ל ■ מאז תחילת המלחמה נהרגו 56 קצינים, נגדים וחיילי צה"ל

המלחמה בעזה במסגרת "צוק איתן" נכנסת ליומה ה-24. הבוקר (ה') סמוך לשעה 6:55 נשמעות אזעקות באשדוד ובאשקלון, קריית מלאכי ובאר טוביה ובאזור עוטף עזה. היום פורסם כי צה"ל מגייס עוד 16,000 חיילי מילואים, 86 אלף חיילי מילואים גוייסו מתחילת הלחימה. הקבינט המדיני אישר אתמול להרחיב את הפעולה בעזה והמשך הטיפול במנהרות.
חילופי אש עזים מתנהלים הבוקר בין כוחות צה"ל לאנשי חמאס והג'יהאד האיסלמי במחנות הפליטים אל מראז'י ואל בוריג' במרכז רצועת עזה. גורם צבאי בכיר העריך כי עד כה נפגעו כאלף מחבלים במהלך מבצע "צוק איתן".

מקורות מצריים מסרו הלילה (ה') כי משלחת ישראלית רמת דרג, המורכבת מחמישה בכירים ישראלים ביקרה אמש בקהיר, על מנת לדון עם בכירים בכוחות הביטחון המצריים על ההתקדמות במגעים האחרונים בין הצדדים.

על פי הדיווח, חברי המשלחת הישראלית דנו עם עמיתיהם המצריים בצעדים הנדרשים ליישום היוזמה המצרית להפסקת אש. המקורות הוסיפו כי מצרים הציגה לצד הישראלי מספר תיקונים שעדיין תחת דיון, כשהחשוב ביניהם הוא המכניזם של הסרת המצור מעל רצועת עזה.

הנציגים המצרים הדגישו בפני הנציגים הישראלים כי מצרים עומדת על הפסקת התוקפנות ברצועת עזה בהקדם האפשרי, שלאחריה יחל המשא ומתן בין הצדדים. הנציגים הישראלים הדגישו מצדם כי ישראל עומדת על כך שמצרים תשמש כמתווכת פעילה וכי הפסקת האש תהיה על בסיס היוזמה המצרית.

מוקדם יותר דווח כי אנשי חמאס בעזה לא מוכנים שאת השיחות במצרים ינהלו רק אנשי חמאס חוץ, בהם אבו מרזוק. בחמאס עזה רוצים ששניים מאנשי ההנהגה של חמאס בעזה, חליל אל חייה ועימאד אל-עלאמי, יצורפו לשיחות. אבל יציאתם מעזה בעייתית. השניים מוגדרים מבוקשים ולא ברור איך ניתן לאבטח את יציאתם. ולכן, בינתיים, המשלחת הפלסטינית שצריכה להגיע לקהיר עוד לא יוצאת לדרך.

3 חיילי צה"ל נהרגו בפעילות בעזה

אתמול הותר לפרסום כי שלושה חיילי צה"ל נהרגו כתוצאה מקריסת קיר בבניין בדרום הרצועה, ועוד 27 נפצעו ברצועת עזה במהלך היום. שמותיהם של ההרוגים הם סמל-ראשון מתן גוטליב, לוחם ביחידת מגלן, בן 21 מראשון לציון, סמל-ראשון עומר חי, לוחם ביחידת מגלן, בן 21 מסביון וגיא אלגרנטי, לוחם ביחידת מגלן, בן 20 מתל אביב. מאז תחילת מבצע "צוק איתן" נהרגו 56 קצינים, נגדים וחיילים בפעילות צה"ל ברצועה.

אתמול פורסם כי ארצות הברית חימשה מחדש את צה"ל, שקיבל גישה למאגר תחמושת אמריקני הנמצא בשטח ישראל, המיועד לשעת חירום, והצטייד מחדש ברימונים ובפצצות מרגמה בקוטר 120 מ"מ. דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, אישר כי ישראל קיבלה שני סוגי תחמושת מהמאגר.

אמש מצרים גינתה בחריפות את ישראל בשל "המשך הפגיעה המכוונת באזרחים חפים מפשע ברצועת עזה". ההודעה שנמסרה ממשרד החוץ של מצרים הגיעה בעקבות הדיווחים על כך ש-17 בני אדם נהרגו ועוד כ-200 נפצעו בהפצצה של צה"ל בשוק בשג'אעיה, במהלך ההפוגה ההומניטרית שהוכרזה אתמול למשך ארבע שעות.

אתמול נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה לשטחי ישראל – מערכת "כיפת ברזל" יירטה שלוש רקטות בשמי אזור השפלה. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח באזור. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. "כיפת ברזל" יירטה גם רקטה בשמי המועצה האזורית מרחבים. שלוש רקטות נוספות נפלו בשטחים פתוחים במועצה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בשעות הערב נשמעו אזעקות בראשון לציון, ברחובות באשקלון ובערים נוספות ברחבי השפלה. אזעקה נשמעה גם באופקים וביישובי המועצה האזורית בני שמעון וסביבתה. מוקדם יותר מערכת "כיפת ברזל" יירטה שלוש רקטות בשמי המועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח במועצה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

אבו מאזן: עזה – אזור מוכה אסון

במקביל, דווח כי בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, נפגש אמש בדוחא שבקטאר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. בשלב זה עדיין לא ברור מה נאמר בפגישה בין השניים, אך ככל הנראה עריקאת העביר למשעל מסרים בשליחותו של יו"ר הרשות אבו מאזן בנוגע למגעים להפסקת אש.

יחד עם זאת, הכריז אתמול אבו מאזן כי עזה היא אזור מוכה אסון. באיגרת ששיגר יו"ר הרשות למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הוא ביקש לשאת באחריות של הקהילה הבינלאומית על המצב ברצועה. אבו מאזן הוסיף כי יש לעשות את כל הדרוש על מנת שעזה תוגדר אזור אסון.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. "גם בשעת מלחמה צריך לדעת לא להתחבר לרשעים"

  כך אמר מרן הגאון הצדיק הגרי"י קלמנוביץ שליט"א: המלחמה האמיתית היום היא נגד "הערב רב ועמלק של השלטון והצבא"

  גם היום יש להזהר מלהתחבר לרשעים, כך מתריע מרן הגאון הצדיק רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט"א.

  מאות אברכים ובחורי ישיבות השתתפו אמש (שלישי), בבני ברק בשיחה נדירה אותה מסר מרן הגאון הצדיק רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט"א הממעט לצאת מביתו ולשאת דברים בציבור. הפעם חרג ממנהגו ומסר שיחה בבית המדרש תלמידי ישיבת פוניבז' צעירים בעיר.

  "כיום", פתח ואמר הגרי"י, "עלינו להבדל מהשפעתו הרעה של השלטון הכפרני שכדברי הגר"ח זיע"א 'תכליתו של הציונים היא לעקור את יסודי הדת'. כיום הדבר כבר בולט כמו שציין רבי אלחנן וסרמן ז"ל הי"ד שלפני הגאולה הערב רב ישלוט וישפיל את תלמידי החכמים האמיתיים, ועליהם כיוון החפץ חיים ז"ל שהם מזרע עמלק. על כן צריכה להיות הכרה חזקה בקרב בני תורה להתרחק מהשפעתם הרעה של השלטונות.

  המשיך: "וכיון ועיקר כוחו של השלטון זה הצבא", וכפי שהתבטא אותו רשע ( ראש הממשלה דאז דוד ב. ג. שהצבא הוא 'בית חינוך טוב' מ.ו.), ואם כך ודאי כעת בשעת מלחמה צריכים אנו להתחזק בעצמנו היטב שלא להתחבר אליהם, לא באופן מעשי ואף לא באופן רגשי, וגם התפילה שצריכה להיות עליהם היא על פי גדרי התורה. כפי שהעידו מהסטייפלר זצ"ל שאמר, שהתפילה עליהם צריכה להיות רק מכיון שיש שם גם "ערליכע יידן" (יהודים הגונים. מ.ו.).

  "כל שיקולי המנהיגים שלהם אינם טהורים", המשיך ואמר, "בודאי אינם על פי תורה ומתוך זלזול בחיי אדם. ואשר לחיילים, כבר פסק החפץ חיים ז"ל, שכל שיש בו אפיקורסות ומערער אף על דקדוק אחד מן התורה אינו בכלל עמיתך, ולכן אין חיוב להתפלל עליהם. ואמנם אם נהרגים על קידוש השם יש להם שכר רב".

  אשר למלחמה הדגיש, "המלחמה האמיתית והגדולה כיום היא, לעמוד מול הניסיון להרס המחיצות בין בני תורה, לערב רב שבחוץ, ובכלל זה הניסיונות והפיתויים, ללימודי חול ו"השתלמויות" שהם מסילה להתדרדרות עד שאול תחתית. ותפקיד כל אב ואם הוא כלשון החזו"א ז"ל: 'ידינו עסוקות בבנין 'חומות' ולהקים 'חיץ' בינם לביננו".

  "חובתינו בשעה זו", סיים, "היא ללמוד מדרכיו של אהרן הכהן להיות אוהב שלום ורודף שלום בתוך ציבור בני התורה, וכך ליצור חומות התבדלות מהעולם שבחוץ".

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב