הפרלמנט היווני אישר: הכרה במדינה פלסטינית

לאחר שהפרלמנט ביוון החליט להכיר במדינה הפלסטינית, אמר אבו מאזן כי הם עומדים להנפיק דרכון פלסטיני וכי מהיום הוא לא יסכים שיגידו "הרשות הפלסטינית", כי אם המדינה הפלסטינית. {יוונים נקבצו}

בהצבעה שהתקיימה היום בפרלמנט היווני באתונה, החליטו כל חברי הפרלמנט פה אחד כי על יוון להכיר במדינה הפלסטינית. יו"ר הרש"פ אבו מאזן נכח במקום בשעת ההצבעה ואף נשא שם דברים. ראש הממשלה היווני אלכסיס ציפראס הכריז כי מהיום השם "פלסטין" יחליף את השם "הרשות הפלסטינית" בכל המסמכים הרשמיים של המדינה.

אתמול, במסיבת עיתונאים משותפת שקיים יחד עם אבו מאזן, אמר ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, כי "צריך להדגיש את הצורך ההכרחי שבהתחלת תהליך שלום ממשי ומהימן בעל יעד מדיני ברור. תהליך שייתן תקווה לעם הפלסטיני כמו גם לציבור הישראלי לשלום ולדו קיום באותו האיזור".

אבו מאזן סיפר: "דיברנו על הסבל של העם הפלסטיני הנגרם בשל הכיבוש הישראלי, על הריסת ההתנחלויות וגדר ההפרדה ועל שחרורם של האסירים שלנו מבתי הכלא הישראלים". בהמשך עדכן: "אנחנו ממשיכים לפעול בנושא החלפת הדרכון והנפקת דרכון חדש תוך שנה או אפילו פחות. אנחנו נסרב להסכים להיקרא 'הרשות הפלסטינית' מעתה והלאה".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה בתגובה להחלטה כי "הפלסטינים ואבו מאזן ממשיכים לבחור בדרך חד צדדית כדי לקבל הכרה חסרת משמעות מעשית". חוטובלי הוסיפה כי "במקום שאבו מאזן יפסיק להסית ולממן טרור הוא פועל בדרך עקומה שלא תוביל אותו לשום מקום".

בגלי צה"ל דיווחו הבוקר כי בישראל לא רואים בהחלטה כל פגיעה ביחסים התקינים שלה מול יוון. עוד דווח כי כשהתחיל גל ההכרות כלפי מדינה פלסטינית, משרד החוץ היה מודאג, אך עם הזמן הבינו שכמו בבריטניה וצרפת – למהלך אין משמעות מעשית-מדינית אלא סמלית בלבד.

סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, אביב שיראון, סיפר בראיון לרזי ברקאי בגלצ כי "ניסוחי ההכרה מאד שונים ממדינה למדינה. בחלק מההחלטות האלה הניסוח הוא מאד מתון, קורא להכרה במדינה פלסטינית לכשזו תקום – לא ברגע זה.  בספרד ובצרפת, למשל, נוסחים שלא אהבנו נתמכו על ידי מפלגות השלטון. אבל עדיין, אלה קריאות פרלמנטריות שאינן מחייבות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.