הפתעה: הנשיא הבא של איראן – חסן רוחאני, הנחשב למוסלמי מתון

הפתעה באיראן: חסן רוחאני -שרק בשבוע האחרון קיבל רוח גבית מתנועת הרפורמיסטים ומשני נשיאים לשעבר, הוא הנשיא הנבחר של איראן. כך הודיע בשעות האחרונות שר הפנים האיראני לטלוויזיה הממלכתית.

רוחאני קיבל בבחירות 50.68 אחוזים מהקולות (כ-18.6 מיליון קולות), והוביל בפער ניכר על חמשת המועמדים האחרים בבחירות, כולם שמרנים ובהם נאמנו של המנהיג הרוחני העליון עלי חמינאי, סעיד ג'לילי. בשל כך שרוחאני קיבל יותר מ-50 אחוזים מהקולות אין אף צורך בסיבוב שני.

משרד הפנים האיראני דיווח כי כ- 72.7 אחוז מבעלי זכות הבחירה במדינה הצביעו בבחירות. מדובר בירידה משמעותית בהשוואה לבחירות ב-2009, שבעקבותיהן יצאו המונים לרחובות בטענה לזיוף התוצאות. שעה קלה אחרי פרסום התוצאות מיהר חמינאי לפרסם ברכה צוננת לנשיא הנבחר: "אני מברך את העם שבחר את הנשיא. כולם צריכים לעזור לו ולממשלתו".

למעשה, רוחאני היה איש הדת היחיד מבין המועמדים. רוחאני הוא גם דוקטור למשפטים, בן 64, וכאמור זכה לאחרונה לתמיכת הרפורמיסטים והנשיא לשעבר מוחמד חתאמי, וכן לתמיכתו של נשיא קודם אחר, עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, שנמנע ממנו להתמודד. כמו כן יש לו היכרות קרובה גם עם המנהיג העליון חמינאי והוא היה נציגו במועצה לביטחון לאומי.

רוחאני מחליף בתפקיד את הנשיא הקיצוני מחמוד אחמדינג'אד, שמסיים כעת שתי קדנציות כנשיא איראן. עבור המערב, בשמונה השנים האחרונות היווה נשיא איראן היוצא סדין אדום עבור המערב – בעיקר בהתבטאויותיו ובהצהרותיו החד משמעיות על אודות תוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

במידה רבה, ארצות הברית ובנות בריתה יתייחסו לכהונתו של רוחאני תוך השוואה מתמדת לקודמו. במהלך קמפיין הבחירות שלו תקף רוחאני פעמים רבות את אחמדינג'אד. "לא ניתן לשמונה השנים האחרונות להמשיך", אמר. "הן הביאו סנקציות על המדינה, ובכל זאת הם גאים בכך".

רוחאני, כפי המסתמן, יביא למיתון בגישתה של איראן, למרות היותו איש דת מוסלמי, ובמערב תולים בו תקוות רבות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.