הצבא נלחם בעזה, אנחנו קשורים?

ישראל נלחמת מול מחבלי החמאס והציבור החרדי מרבה בתפילות ולימוד תורה להצלחת המערכה. אבל מה עם הצעירים החרדים שהיו רוצים להיות שותפים למערכה עצמה? אביגדור רבינוביץ בטור קרבי

ישבנו ברגעי הידיעה על כניסה קרקעית של חיילנו קבוצה של סטודנטים חרדים. חוששים ומקוים לטוב למען החיילים שנכנסו זה עתה ללוע הארי. אחד מחברינו העלה את השאלה הבאה לאויר. "תגידו, רוב אזרחי המדינה בתחושה של שייכות מאוד חזקה, רוב בני משפחות אזרחי ישראל, מקבלים צו 8 ונמצאים ממש עכשיו בקו האש. איפה אנחנו? החרדים. האם אנחנו שייכים למערכה הזאת?" השאלה הזאת עוררה דיון רחב בקירבנו, מצד אחד אנחנו עושים את הדבר החשוב ביותר, מתפללים ולומדים תורה לשלומם, מצד שני הרצון (וכן, להרבה חרדים יש את הרצון הזה.) להיות שם, איתם. והרי רובנו אינם נמצאים במערכה הזאת. יתרה מכך, ישנם הרבה חרדים שיצאו לעבוד, ללמוד באוניברסיטה ולעשות את התואר הראשון כבר בגיל צעיר, ואינם עשו שירות צבאי כזה או אחר, האם אנחנו שלמים עם הדרך הזאת? אם נאמר את האמת, הדעות התחלקו לכאן ולכאן.

נכון, תפילת רבים וקריאת פרקי תהילים יתקיימו בהמוניהם בכל הישיבות והכוללים. ואין ספק שתפילה כנה, ולימוד תורה הם הכוח החזק שלנו. אבל עדיין, אנחנו לא בקו האש, לא אנחנו. צווי 8 שחולקו, והורים בהרצליה ובשאר רחבי הארץ, שמאוד מאוד! חוששים לגורל ביניהם, ולא ישנים בלילות. בבני ברק האימהות לא דואגות כמו האימהות בהרצליה. היא אמנם מודאגת ומתפללת, אבל אין הבדל בין דאגה של אמא שהבן שלה נמצא בקו אש מול מחבלים שפלים, לאמא שבנה נמצא בבית המדרש יושב ולומד.

והשאלות האלה מנקרות יותר ויותר, כאשר אתה מקבל הודעה מחייל חרדי ששולח לך, אח שלי, אני נכנס לעזה, תתפלל עליי. שמור על עצמך, אמרתי לו, וחשבתי. איפה אנחנו, החרדים, מעבר לתפילה והלימוד שאנו מקדישים למענם, האם אנחנו באמת מעריכים את אותו חייל שיכול להיהרג על קידוש השם? באיזה צורה אנחנו מבטאים את ההערכה אם בכלל, למען החיילים האלה? יתרה מזאת, בעבר הלא רחוק, ביזו וצעקו עליהם "החרדקים" כינו אותם. איפה אותם חבורת אפסים, שקראו לאותו חייל וביזו אותו? הרי אתם הולכים להתפלל עליו, אז למה ברחוב הכפשתם וקיללתם אותו?

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בעקבות הצטדקות של כמה עיתונאים משלנו –

  בחורי הישיבות מגינים על ישראל לא פחות מחיילי צבא ההגנה – לישראל .

  תורה מגינה ומצילה ובזכותם החיילים מצליחים בשדה הקרב !

  אז נמשיך ללמוד ולהתפלל להצלחתם !

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. שהייתי חייל קראו לי חרדק פיתאום האפסים האלה מעריכים חיילים. בושה

  ישראל |
  הגב