הצבא של יוסי דייטש

עשרות פעילים חורשים את ירושלים בחוגי בית, אישי ציבור ליטאיים מביעים תמיכה, ואפילו חלקים מהציבור החילוני. פעילים ויועצים חושפים למגזין 'אקטואליק': כך נלחם יוסי דייטש במירוץ לראשות העיר

למרות שעל הנייר, ליוסי דייטש לא היה הרבה סיכויים מלכתחילה להוביל במירוץ לראשות עיריית ירושלים, הוא דווקא מצליח, בימים האחרונים, יחד עם צוות הקמפיינרים שלו, להוכיח כי הוא נשאר במירוץ עד הסוף.

דייטש, שהיה "על הקרשים" במוצאי יום הכיפורים, אז הודיעו ש"ס ודגל התורה על ברית חדשה שנרקמה כבר מזה חודשים רבים בציר רשב"ם-הר נוף, מצליח להלך קסם על בוחריו ולצבור מומנטום במערכת הבחירות הכי יצרית שהייתה לנו פה בשנים האחרונות.

לפני כחודש, בשיחה דיסקרטית עם עיתונאים חרדים, התייחס דייטש לסיכוייו: "לא הגעתי למירוץ בשביל להתבזות, יצאתי לדרך לאחר שהבנתי כי יש לי סיכוי טוב להיבחר", טען.

מרבית העיתונאים שיערו לעצמם כי יוסי דייטש לא יזכה לתמיכה של דגל התורה, כפי שאכן בסוף היה.

דווקא בערב יום הכיפורים נעשה ניסיון למו"מ בין הצדדים, אך כל מי שבקי בנבכי החצרות השכיל להבין כי הוליכו אותו שולל. בשלב הזה היה נראה כי אלקין על הסוס וכי זה רק עניין של ימים או שעות עד שדייטש יפרוש בהודעה לקונית ויעניק את הקולות הנחוצים ליריבו. אבל כידוע, מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל החליטה אחרת: בהוראת האדמו"ר מגור – יוסי דייטש הולך עד הסוף, ויהי מה.

בינתיים, בעוד הכל מספידים אותו, יוסי דייטש הכין את עצמו היטב לקראת העימות הטלויזיוני ששודר בערוץ החדשות והפך לשיחת היום ברשתות החברתיות. הירושלמים הופתעו למראה החרדי בעל פני המלאך שעוטה על פניו ארשת חשיבות, לצד התמצאות בכל הניואנסים הקטנים. דייטש לקח את העימות והביס את יריביו שוק על ירך.

ליאון גימגם (בסרטון שנהיה ויראלי), אלקין בעל המבטא הזר התקשה להתחבר לקהל הצופים, וברקוביץ, נראה היה שם מתאים יותר לשמש כפרזנטור של רשת אופנה כלשהי, פחות כראש עיר. דייטש התנסח ברהיטות והתחבר דווקא לקהל הבוחרים החילוני שרואה בו מעין אורי לופליאנסקי משודרג. מאז העימות, דייטש החל לצבור תאוצה, יחד עם הצטרפות של קהל בוחרים חילוני – תוך שהוא חורש את הפאנלים במכללות ומצליח להתחבב אף על בני נוער המתגוררים בשכונת רחביה היוקרתית.

לופוליאנסקי משודרג. דייטש (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

 

צבא שלם של פעילים

מה עומד מאחורי המוטיבציה של המועמד החרדי לראשות העיר? ובכן, מסתבר שמאחורי הקלעים פועל צבא שלם של פעילים שחורש את השטח בשביל דייטש, ומקיים כל יום חוגי בית רבים.

יוסי, אחד הפעילים הבולטים, אומר ל'אקטואליק': "יש טירוף באוויר. מידי יום מאות בוחרים מתווספים לפנקס הבוחרים שלנו. יש תמיכה יוצאת דופן בדתי לאומי, גם ניצנים במגזר החילוני, ואנחנו מאמינים כי לא מעט בוחרים מדגל התורה יעדיפו את דייטש על פני ליאון".

אבינועם קוטשר, פעיל בכיר בציונות הדתית, יוצא מידי יום עם דייטש לחוגי בית ומנסה יחד עם הצוות המורחב שלו למשוך קהלים נוספים למעגל התומכים. "אנשים נכבשים בקסם שלו. אין לנו מקום לעוד חוגי בית, אנחנו מוצפים. הוא רהוט, נהנים מהרוגע שלו, מהממלכתיות שלו. הוא היה בתיכון לאומנויות, וקנה שם את ליבם של הנערים החילונים שאמרו לו כי הם בוחרים בו".

עוד הוא מספר, כי "אנשים מגלים בחוגי בית שיוסי כבר שנים משתף פעולה עם הציונות הדתית, מקרן קמ"ח ועד הר חומה. מגלים שיש פה שותף".

מי סוג האנשים שמביעים בו תמיכה מלבד הקהל המובן מאליו, החסידי?

"מסורתיים, חילונים מרחביה. יש פה מועמד שמצליח לקבץ את כל עם ישראל תחת עץ אחד.  כשהוא משוחח עם אנשים – יש לו על הלשון את כל שמות ראשי האגפים בעירייה. יוסי לא מוכר סיפורים. הוא איש מקצוע".

כמה אנשים מגיעים לחוגי הבית?

"לפעמים 50, לפעמים 100 אנשים. תמיד זה כמה עשרות".

ומה עם אי התמיכה של דגל וש"ס?

"בסקרים בקרוב תראו שהוא יגיע רחוק. השיח משתנה לטובתו".

יועץ התקשורת של יוסי דייטש, מני גירא, משתף את קוראי מגזין 'אקטואליק' בתחושות שלו לקראת תום המירוץ: גירא מאמין כי דייטש יצבור מומנטום עד סוף המירוץ ויעלה לסיבוב השני. "מאז חג הסוכות אני מסתובב עם יוסי דייטש יום יום. ההפתעה הראשונה היתה כבר בחג. האהבה וההערכה שיש בקרב הציבור ליוסי הדהימה אותי. יש לו חן מיוחד בגלל הארת הפנים והקדמת השלום לכל אדם".

אחרי החג, מספר דייטש, מטבע הדברים, חלק מהמקומות בהם ביקרו היו פגישות עם אישים חילוניים, חוגי בית, ופאנלים. "וגם שם הופתעתי קודם כל מהיכולת האישית של יוסי לקלף עוינות, לשבור מחיצות ולהתחבב על כולם. ומאז העימות ב'פגוש את העיתונות', מדובר בסיפור אחר לגמרי. זה פשוט לא ייאמן כמה הפידבק שלא מפסיק לזרום מאז, מלמד כמה קידוש ה' דייטש עשה בהופעתו המכבדת, וכמה קידוש השם עוד יעשה בתפקידו כראש עיר. בני נוער, פרופסורים, מזרחיים ואשכנזים פשוט מחבקים אותו פיזית. ניגשים מעצמם ואומרים לו: אנחנו בוחרים בך".

גירא מוסיף כי "זה אמנם קרה בימים האחרונים, אבל כבר עכשיו ניתן לראות בפילוחי הסקרים את שינוי המגמה – יוסי דייטש הוכיח השבוע לציבור הישראלי, שאין סיבה אמיתית לעוינות נגד חרדים. כך גם ריצתו לראשות העיר הפכה למשהו הרבה יותר גדול ועוצמתי, בראייה היהודית של התמונה, ממירוץ בחירות רגיל".

 

העיתונאי הליטאי התומך

העיתונאי החרדי-ליטאי יצחק פלדמן ('בקהילה'), שמרבה לצייץ בעד דייטש, מסביר בשיחה ל'אקטואליק' את תמיכתו המוצהרת במועמד החרדי. "את יוסי דייטש פגשתי לראשונה לפני כמה שנים. לא עסקתי אז בעיתונות. הוא לא הכיר אותי משום מקום. הייתי צריך איזה סיוע אישי. לכאורה לא היה לו שום אינטרס לעזור לי, אם לא הרצון הטוב. והוא עשה זאת בשמחה ובמאור פנים".

הוא מוסיף ומספר: "מאוחר יותר למדתי, שמעבר לרצון טוב, יש שם המון אצילות, וזו בעצם התכונה המרכזית שלו. בימים האחרונים יוסי דייטש הפתיע והפך לטרנד ירושלמי חם. תושבים חילוניים שבעבר הכירו אותו כסגן ראש העיר מטעם יהדות התורה, גילו פתאום את האיש שמאחורי הזקן, והם התאהבו".

כעת, מוקדם להעריך את הסיכויים בקרב על ראשות העיר, אבל אפשר לציין כי סקר מכון מדגם של מנו גבע ומינה צמח על ירושלים העלה כי ליוסי דייטש יש סיכויים לעלות לסיבוב השני מול ברקוביץ. בקרב הבטוחים, 36.1% תומכים בברקוביץ, יוסי דייטש עם 19.5%, אחריו זאב אלקין עם 18.4% ומשה ליאון רק עם 18.2%. אם יהיה זה קרב ראש בראש, דייטש מול ברקוביץ, סביר להניח שכבר נראה את כל הציבור החרדי, כולל הליטאים וש"ס, עומדים מאחוריו ותומכים.

את שושנה דייטש, רעייתו של ראש העיר פגשנו במלון רמדה בחול המועד סוכות, אז הודיע דייטש על החלטתו לרוץ לראשות העיר בניגוד לכל הסיכויים. שאלתי את רעייתו: מאיפה נובע הביטחון? "בן אדם צריך לשאוף גבוה", פסקה. "עם הרצון, בעזרת השם, הכל יגיע". תימצתה.

גם אם דייטש לא ינצח לבסוף במירוץ לראשות עיריית ירושלים, את הבוחרים הוא כבר קנה, והדרך לפסגה – סלולה.

לצדו לאורך כל הדרך. שושנה דייטש (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אדון מנחם!

  כתבה מוטה וחסרת פורפורציות
  נשמע מהניסוח שלך שדייטש הוא מלך מלכי המלכים
  לא מכבד אותך בכלל

  בן |
  הגב
 2. הזאת צניעות?

  זה לא צנוע בכלל !!!!!!!!!!!!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב