הצביעו והשפיעו: האם לצנזור תמונות נשים?

בעקבות המחאה על טשטוש פניה של עדן הראל בתמונה הראשית בראיון איתה, החלטנו לפתוח את זה לשיקולכם {אתם מחליטים}

השבוע, פרסמנו באתר קוקר ראיון שנערך בערוץ אורות עם בני הזוג עדן הראל ועודד מנשה, שני כוכבים ישראלים מוכרים אשר לאחרונה התחילו בתהליך של התקרבות לדת, כאשר עדן הראל אף החלה ללכת לבושה עם פיאה המסתירה את שערות ראשה. פרסום הראיון נערך כחלק מהרצון לפרסם את החזרה בתשובה, תופעה ההולכת ומתרחבת בכלל הציבור בישראל.

לא שיערנו כי הכתבה תעורר סערה כה גדולה. לא בשל עצם פרסום הראיון, אלא דווקא בשל החלטת מערכת האתר לטשטש את פניה של עדן הראל. לא מדובר בהחלטה גורפת של אי פרסום נשים ותמונותיהם באתר, אלא החלטה שלא להבליט אותם בכותרות הראשיות. למרות זאת, טשטוש פניה של הכוכבת הישראלית עוררה סערה.

העובדה כי בגוף הכתבה ראו את הראל בראיון הוידאו שם סיפרו על התחזקותם בשמירת תורה ומצוות, לא מנעה ממדור הסלבס באתר מאקו וממדור הברנז'ה באתר וואלה לפרסם כתבות תחת הכותרת "אתר חרדי הסתיר את הפנים של עדן הראל" במאקו, ו: "לראות את האור: גרסת האתר החרדי" בוואלה.

במאקו דיווחו כי "הראיון פורסם במלואו בתוספת שינוי אחד קטן: התמונה של בני הזוג הציגה את פרצופו של עודד בעוד שעל פרצופה של עדן הופיע מלבן לבן שנועד להסתיר אותה מטעמי "צניעות". בהמשך, החליטו באתר להוריד את המלבן ולהציג את פניה של הראל כשהן מטושטשות".

בהמשך מצויין כי "בראיון עצמו, שנערך בוידאו, הפרצוף של הראל הופיע למרבה הפלא. אתם יודעים, נסתרות הן דרכי האל. כששאלנו גורם בקהילה החרדית, הוא סיפר לנו כי "לא מדובר במשהו מפתיע במיוחד. באתרים החרדים השונים לא נוהגים להראות פנים של אישה. נדירים המקרים בהם יראו פנים".

בכתבה בנושא בוואלה התלוננו כי "באתר החרדי "קוקר" החליטו בתקופה האחרונה להחמיר ולטשטש פנים של נשים, גם כאשר מדובר במרואיינת כמו עדן הראל שמספרת על ההתקרבות לדת". הם הביאו את תגובת האתר ולפיה: "לאחר פניות רבות של גולשים, שביקשו שלא להיחשף לתמונות של נשים באתר החרדי, החלטנו שמטשטשים את התמונות. אם מישהו רואה עצמו נפגע – אנו מתנצלים".

לאור הסערה, החלטנו לערוך סקר גולשים. דעתכם חשובה לנו, ולכן נרצה לדעת מה אתם סבורים. האם על האתר להפסיק לחלוטין פרסום תמונות נשים, האם אפשר לפרסם אך בטשטוש, האם צריך לשקול כל תמונה לגופה, או אולי להמשיך ולפרסם תמונות נשים כרגיל.

 

17 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הכי טוב, לא לפרסם כלל תמונות של נשים. זה לא אמור להפריע לאף אחד, כיון שלא נכנסים לכאן לראות תמונות של נשים.

  עמנואל |
  הגב
 2. זו שאלה הלכתית לכל דבר, אתר חרדי לא אמור למסור החלטה כזו לציבור אלא אם כן יגיש לקוראים את צדדי הנידון ההלכתי ובאם ישנה מחלוקת הפוסקים לתת לציבור לבחור עם איזו דעה הם בוחרים לנהוג – ותו לא!!

  משה |
  הגב
 3. בלי התפלספויות מיותרות בבקשה! אין שום היתר להביט בפני אישה, על מה בכלל הדיון??? טפשי!

  נעמה |
  הגב
 4. יש מספיק אתרים נוספים
  קוקר הוא לא אתר של תמונות רבנים לי אישית ולרוב הגולשים פה אין בעיה לראות תמונת אישה

  יוסף |
  הגב
 5. כשאתם מטשטשים תמונה אתם ממש פוגעים באישה, ולכן אם אתם רוצים לפרסם אז אל תטשטשו. חוץ מזה שאדם שגולש באינטרנט יודע שיש תמונות נשים.
  ספציפי במקרה הזה עדן היא דתייה, ולכן אין בעיה מבחינת צניעות.
  ואם אתם החלטתם כן לטשטש, והיה לכם בעיה, אז הבעיה היא רק בתמונה? יכולתם לטשטש גם בסרטון!

  גולשת |
  הגב
 6. אוקיי אבל גם ברחוב אתם רואים נשים אז אולי תישארו כל היום בבית? יאללה מה קורה לכם ברור שלא היה צריך לטשטש ועוד את הפנים שלה בזה בכלל אין בעיה

  הי |
  הגב
 7. מי שמקפיד לא לראות תמונות נשים – שלא יגלוש באתרי חדשות. (אין היתר של "לצורך עבודה")
  אם "מעגלים פינות" ומחליטים שמותר לגלוש באתר חדשות – שיתמודדו.
  אגב: גם באינטרנט מסונן קופצות באתר זה תמונות של נשים הרבה פחות צנועות. אז מי שגולש יודע שהוא לוקח סיכון.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 8. לא להראות תמונות של נשים בכלל. ואם בוחרים להראות אז רק צנועות ומטושטש לא רק הפנים אלא כל הדמות.
  זו דעתי שגם תואמת את ההלכה, ורק מטעמי צניעות ולא מחוסר כבוד לנשים אלא להיפך כל כבודה בת מלך פנימה.

  חיים |
  הגב
 9. עדיף לא לפרסם בכלל תמונות נשים (כמובן מטעמי צניעות, ולא משום טעם אחר, מה לעשות בני אדם אנו ויש לנו יצר הירע… [המתגרה יותר באלו שנזהרים, כידוע]). אל תפחדו מכל מיני מלעיזים, שמעולם לא לקחו עול אישה ונאמנות עליהם. מה הקשר בין זהירות בעריות ל'כבוד האישה'? וכי אם אני נזהר מחמץ בפסח, אני מבזה אותו?! אנא המשיכו בקו הנוכחי, זו בדיוק הסיבה שאנו מעדיפים את האתר הזה!

  יהודה |
  הגב
 10. רק נשים עם מטפחת יש להשאיר השאר הפרוצות יש לטשטש

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 11. או שתפרסמו רגיל בלי טשטוש או שתוותרו על תמונות נשים אם זה כ"כ "מפריע" לגולשים החרדים.
  אבל לטשטש זה בזיון בעיקר לאשה שפניה טושטשו ואת זה צריך להפסיק, צניעות לא חמורה מכבוד האדם.

  רזיאל |
  הגב